O.J. Simpson'ın mirası ne kadar ve kime kalacak?

O.J. Simpson'ın net değeri 1981'de 38 milyon dolara ulaşarak zirve yapmıştı

O.J. Simpson'ın mirası ne kadar ve kime kalacak?
TT

O.J. Simpson'ın mirası ne kadar ve kime kalacak?

O.J. Simpson'ın mirası ne kadar ve kime kalacak?

O.J. Simpson, uzun süredir mücadele ettiği bildirilen prostat kanseri nedeniyle 76 yaşında hayatını kaybetti.

TMZ'ye göre, eski eşi Nicole Brown ve onun arkadaşı Ron Goldman'ın cinayetlerinden yüz kızartıcı şekilde beraat eden Amerikan futbolu yıldızının son birkaç ayda sağlık durumu kötüleşmiş ve tedavisi olanaksız hastaların bakıldığı bakımevine yatırılmıştı. 

Ölüm haberi, ailesinin NFL'in onur listesindeki ismin X hesabından paylaştığı basit bir mesajla duyuruldu.

Babamız Orenthal James Simpson, 10 Nisan'da kanserle olan mücadelesini kaybetti. Etrafı çocukları ve torunlarıyla çevriliydi.

Açıklamada, "Bu geçiş döneminde ailesi sizden mahremiyet ve nezaket isteklerine saygı göstermenizi rica ediyor" dendi.

Birçok kişinin "asrın davası" diye adlandırdığı duruşmada Simpson, 1994'te Brown ve Goldman'ı öldürmekle suçlanmış, bu suçtan dava açılmış ve ardından beraat etmişti. Çoğunluğu siyahlardan oluşan jüri tarafından beraat ettirilmesi ABD'nin kültürel tarihinde çığır açan bir an olmuştu.

Daha sonra 1996'da bir hukuk mahkemesi Simpson'ı cinayetlerden suçlu bulmuş ve kurbanların ailelerine 30 milyon doların üzerinde tazminat ödemesini emretmişti. Yıldız sporcu, ölümünden önce borcun sadece bir kısmını ödeyebilmişti.

O.J.'nin serveti ne kadardı?

Celebrity Net Worth'a göre, NFL'in onur listesindeki yıldızın net değerinin tahmini 3 milyon dolar olduğu yönünde genel bir fikir birliği var.

O.J., alacaklıların ve Goldman ailesinin yasal olarak erişemeyeceği emekli maaşları aracılığıyla devamlı bir gelir kaynağı elde etmişti. 

Simpson, Sosyal Güvenlik'ten aldığı yılda 42 bin dolar ve NFL'den gelen yıllık 125 bin ila 300 bin dolarlık emekli maaşının yanı sıra Ekran Oyuncuları Sendikası'ndan (Screen Actors Guild) da maaş alıyordu.

yumkı
O.J. Simpson, 21 Haziran 1995'te Los Angeles'ta görülen çifte cinayet davası sırasında savcıların kendisine giydirdiği yeni bir çift ekstra büyük Aris eldivene bakıyor (AFP)

O.J. ve hayatını kaybeden eski eşi 1992'de ayrılmadan önce 7 yıl evli kalmıştı. Mahkeme dosyasına göre Simpson, Celebrity Net Worth'te tahmini net değerinin 10,8 milyon dolar ve aylık gelirinin 55 bin dolar olduğunun bildirildiğini iddia etmişti.

Nihayetinde O.J., Nicole'e tek seferde 433 bin 750 dolar ve ek olarak 10 bin dolar iştirak nafakası ödemeyi kabul etmişti. 

Yasal ücretler ve mahkemede varılan anlaşmalar servetinde kayda değer bir azalmaya neden olmuştu.

Serveti kime kalacak?

Şu anki duruma göre 3 milyon dolarlık serveti sağ olan 4 çocuğu Sydney, Jason, Justin ve Arnelle Simpson'a kalacak gibi görünüyor.

Çocuklarından Aaren, 1979'da küçücükken yüzme havuzunda yaşanan kazada boğularak can vermişti. 

Milyonlarca dolarlık haksız ölüm kararının peşini hâlâ bırakmayan Goldman ailesi, Simpson'ın kitabının taslağının kontrolünü kazanmıştı. Kitabın adını "Eğer Ben Yaptıysam: Katilin İtirafları" (If I Did It: Confessions of the Killer) diye yeniden adlandırmışlardı. 

Simpson o dönemde Associated Press'e "Hepsi kan parası ve ne yazık ki ben de çakallara katılmak zorunda kaldım" demişti. Yıldız sporcu, kitap için üçüncü bir taraf aracılığıyla ödenen 880 bin dolarlık avans almıştı. 

u7k8ıl9
Eski amerikan futbolu yıldızı O.J. Simpson, 16 Haziran 1994'te çocukları 9 yaşındaki Sydney (solda) ve 6 yaşındaki Justin'le (sağda) birlikte eski eşi Nicole Simpson'ın cenaze töreninden ayrılırken (AFP)

O.J., "Borçtan kurtulup evimi güvence altına almamı sağladı" diye belirtmişti. 

Simpson, kitap üzerindeki haklarını kaybetmesinden iki ay geçmeden Las Vegas'ta tutuklanmıştı. 

Goldman'ın ailesine ne borcu vardı?

Goldman'ın babası Fred, yakın zamanda kararın geçerliliğini sürdürmek amacıyla sunduğu mahkeme belgelerinde Simpson'ın 96 milyon dolar borcu olduğunu iddia etti.

Bu durum, ilk olarak hükmedilen 30 milyon dolarlık tazminatın üzerinde kayda değer miktarda faiz oluşmasından kaynaklanıyor. 

dynum
O.J. Simpson ve eski eşi Nicole Simpson, 9 yaşındaki kızları Sydney Brooke, 6 yaşındaki oğulları Justin'le birlikte (Reuters)

Borcun yüksek kalmasının sebebi de iddiaya göre Simpson'ın belirlenen miktarın büyük bir bölümünü ödememiş olması.

Goldman, Şubat 2021 itibarıyla Simpson'ın sadece 123 bin dolar ödediğini iddia etti.

Independent TürkçeNASA'nın keşfettiği asteroitin, uydusunu doğurduğu ortaya çıktı

Lucy'nin görüntülerinde uydunun iki parçasının bağlantı noktası gölgede kalıyor (NASA)
Lucy'nin görüntülerinde uydunun iki parçasının bağlantı noktası gölgede kalıyor (NASA)
TT

NASA'nın keşfettiği asteroitin, uydusunu doğurduğu ortaya çıktı

Lucy'nin görüntülerinde uydunun iki parçasının bağlantı noktası gölgede kalıyor (NASA)
Lucy'nin görüntülerinde uydunun iki parçasının bağlantı noktası gölgede kalıyor (NASA)

NASA'nın uzay aracı Lucy'nin geçen yıl keşfettiği asteroit Dinkinesh'in kendi uydusunu doğurduğu ortaya çıktı. 

Jüpiter'in yörüngesini paylaşan Truvalı asteroitleri incelemek üzere yola çıkan Lucy'nin buraya giderken Asteroit Kuşağı'na uğraması gerekiyor. Uzay aracı, Mars'la Jüpiter arasındaki asteroitlerin yer aldığı bu bölgede Kasım 2023'te Dinkinesh adı verilen bir asteroitin 431 kilometre yakınından geçmişti. 

Bu asteroitle ilgili en şaşırtıcı şeyse uydusuydu. Bir asteroitin uydusunun olması ilginç bir durum değil fakat Selam denen bu uydu, iki cismin birleşmesinden oluşan "değen ikili" adlı bir sistemdi. Bilim insanları ilk defa bir asteroitin böyle bir uydusu olduğunu gözlemlediklerini açıklamıştı. 

Gökbilimciler bu alışılmadık uydunun nasıl oluştuğunu aramaya koyuldu ve nihayet bir cevap bulunmuş olabilir. Önde gelen hakemli dergi Nature'da dün yayımlanan çalışmada bilim insanları, Selam'ın Dinkinesh'ten kopan bir parça olduğunu öne sürüyor.

Bu iki cismin görüntülerini inceleyen araştırmacılar uydunun yaklaşık 3,1 kilometrelik bir mesafeden asteroit çevresinde döndüğünü ve yörüngesini 52,7 saatte tamamladığını saptadı.

Ayrıca iki ila üç milyon yaşında henüz çok genç bir gökcismi olduğu tahmin edilen Selam, Dinkinesh'le kütleçekim kilidi içine girdiği için asteroit, uydusunun hep aynı yüzünü görüyor. 

Asteroitin yakın çekimleri, gökcisminin ekvatorunda kemer benzeri bir çıkıntı olduğunu ve bunun altından kuzeyden güneye doğru bir çukur geçtiğini gösterdi. Araştırmacılar ellerindeki verilere dayanarak bu yapılar ve Selam'ın, Güneş ışığının etkisiyle oluştuğu sonucuna vardı. 

Yeni araştırmaya göre Güneş ışınlarının Dinkinesh'in yüzeyini ısıtmasıyla asteroit bu enerjiyi ısı halinde geri yayarak küçük bir itme kuvveti üretti. Bu durum Dinkinesh'in daha hızlı dönerek üstündeki maddenin bir kısmını atmasına yol açtı. 

Bu maddenin bir kısmı daha sonra ekvatorundaki halkayı oluştururken, dengesi bozulan Dinkinesh'te bir çukur da yarattı. 

Bilim insanlarına göre asteroitin yüzeyinden gelen maddenin geri kalanı da birleşerek ikili sistem olan uyduyu oluşturdu. 

Araştırmacılar yeni bulguların başka asteroitlerin ve belki gezegenlerin oluşum sürecini daha iyi anlamaya katkı sağlayacağını düşünüyor. Makalenin ortak yazarı Jessica Sunshine şöyle diyor:

Eğer bu küçük cisimlerin nasıl oluştuğunu ve etkileşime girdiğini anlayabilirsek, Dünya da dahil gezegenlerin nasıl meydana geldiğini anlamaya bir adım daha yaklaşırız. 

Independent Türkçe, Space.com, Live Science, Nature