20 yıllık veri: Bitki temelli beslenme ömrü uzatıyor

Araştırmacılar, daha fazla çalışma tamamlanana kadar bitki temelli beslenme biçimlerinin geniş çapta tavsiye edilmemesi uyarısı yapıyor.

Fotoğraf: Reuters
Fotoğraf: Reuters
TT

20 yıllık veri: Bitki temelli beslenme ömrü uzatıyor

Fotoğraf: Reuters
Fotoğraf: Reuters

Son 20 yılda yayımlanan yaklaşık 50 çalışma üzerine yapılan yeni bir incelemeye göre vejetaryen ve vegan beslenme biçimleri, daha iyi sağlıkla ilişkili ve buna kalp hastalıkları, kanser ve ölüm riskinin daha düşük olması da dahil.

Önceki çalışmalar bitkisel ürünler açısından fakir ve et, rafine tahıllar, şeker ve tuz bakımından zengin bir beslenme biçiminin daha yüksek ölüm riskiyle bağlantılı olduğunu göstermişti.

Araştırmalar hayvansal ürünlerin tüketiminin azaltılması ve bitki temelli beslenme biçiminin artırılmasının kalp hastalığı ve kanser riskini düşürebileceğini de ortaya koyuyor.

Öte yandan bu tür beslenme biçimlerinin bütünüyle sağladığı faydalar belirsizliğini koruyordu.

Ocak 2000'le Haziran 2023 arasında yayımlanan 48 çalışmanın değerlendirildiği yeni bir araştırma incelemesinde bitki temelli diyetler, kalp sağlığı ve kanser riski arasındaki bağlantılar hakkında daha önce yapılan çeşitli çalışmalardan elde edilen kanıtlar derlendi.

Son inceleme genel olarak vejetaryen ve vegan beslenme biçimlerinin; metabolik hastalıklar, kanser ve ölümle bağlantılı kan basıncı ve şeker gibi bir dizi risk faktöründe daha iyi sağlık durumuyla "sağlam istatistiksel ilişkiye" sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Bilim insanları bu beslenme biçimlerinin kalp hastalığı, gastrointestinal ve prostat kanseri riskinin azalmasıyla bağlantılı olduğunu tespit etti.

Bulgular, bitki temelli diyetlerin sağlık açısından önemli faydalarla ilişkili olduğuna işaret ediyor.

Öte yandan araştırmacılar, değerlendirilen çalışmalar arasında takip edilen beslenme rejimleri, hasta demografisi ve çalışmanın süresi bakımından birçok farklılık olduğundan, incelemede tespit edilen bağlantıların gücünün sınırlı olabileceğine dair uyarıyor.

Bilim insanları, bazı bitki temelli beslenme biçimlerinin bazı kişilerde vitamin ve mineral eksikliklerine yol açabileceği uyarısındada da bulunuyor.

Daha fazla araştırma tamamlanana kadar bitki temelli beslenme biçimlerinin geniş çapta tavsiye edilmemesi uyarısı yapıyorlar.

Araştırmacılar şöyle yazıyor: 

Kısıtlayıcı olma ihtimali taşıyan rejimlerle ilişkili potansiyel risklerin yanı sıra büyük bir çalışmanın yol açtığı heterojenlik nedeniyle, çalışma sonuçlarının kanıt gücü kayda değer derecede sınırlandığından, A/AFPD'lerin (hayvan ve hayvansal ürün içermeyen diyet -çn.) benimsenmesini geniş çapta önermeden önce dikkatli olunmalı.

Öte yandan hayvan içermeyen beslenme biçimlerinin kalp sağlığı ve kanser riski üzerindeki farklı etkilerini değerlendiren inceleme, vejetaryen bir diyetin insan sağlığına fayda sağlayabileceğini gösteriyor.

Araştırmacılar böyle bir beslenme biçiminin "21. yüzyılda insan sağlığı üzerinde en çok etki yaratan iki kronik hastalığı önlemede etkili stratejilerden biri olabileceğini" söylüyor.

Independent TürkçeSosyal medya fenomeni yasaklı plajda yakayı ele verdi

 Pembe plaj, ulusal park sınırları içinde olduğundan sahile giriş yasak (portodiolbia.info)
Pembe plaj, ulusal park sınırları içinde olduğundan sahile giriş yasak (portodiolbia.info)
TT

Sosyal medya fenomeni yasaklı plajda yakayı ele verdi

 Pembe plaj, ulusal park sınırları içinde olduğundan sahile giriş yasak (portodiolbia.info)
Pembe plaj, ulusal park sınırları içinde olduğundan sahile giriş yasak (portodiolbia.info)

İtalya'nın Sardinya Adası'ndaki pembe kumlu plaja giren turiste 1800 euro para cezası kesildi.

Dubai'de yaşayan Brezilyalı bir sosyal medya fenomeni, perşembe günü koruma altındaki plaja girdikten sonra para cezası aldı.  

"Rogeria" adıyla tanınan sosyal medya fenomeni, Instagram hesabında plaja çıktığı anların videosunu paylaşınca yakayı ele verdi. 

Fenomenin videosunda, kumsaldaki ayak izleriyle birlikte Edith Piaf'ın ünlü parçası La Vie en rose vardı.

Sardinya'ya bağlı Budelli Adası'nda yer alan ve Pembe Plaj (Spiaggia Rosa) adıyla bilinen sahil şeridine girişler 1990'lardan beri yasak.

Herhangi bir yerleşim yerinin olmadığı adada, gerekli izinler alındıktan sonra sahile tekneyle yaklaşılmasına ve plajın arkasındaki patikadan yürünmesine izin veriliyor. 

İtalyan medyasında çıkan haberlerde, kadının kıyıya bir tekneyle yanaştıktan sonra bölgedeki tüm uyarı işaretlerini görmezden gelerek plaja ayak bastığı belirtildi. 

Sardinya sakinlerinin şikayeti üzerine harekete geçen yetkililer, 1800 euro ceza kesildiğine dair belgeyi kadının Dubai'deki evine gönderdi. 

Belgede, sahile ayak bastığı için 300 euro, izinsiz tekneyle bölgeye girdiği için de 1500 euro ödemesi gerektiği belirtildi.

Independent Türkçe, Guardian, The Local Italy