İsrail-Gazze çatışması hakkında konuşan ünlü sanatçı, "kendimizden utanmalıyız" dedi

Britanyalı müzisyen, "Bir dakika önce mermi ve bomba tedarik ediyorsunuz... Sonra yiyecek gönderiyorsunuz. Bu nasıl oluyor?" dedi.

Paul Weller, Filistinlilerin zor durumu için "kendimizden utanmalıyız" dedi (Reuters)
Paul Weller, Filistinlilerin zor durumu için "kendimizden utanmalıyız" dedi (Reuters)
TT

İsrail-Gazze çatışması hakkında konuşan ünlü sanatçı, "kendimizden utanmalıyız" dedi

Paul Weller, Filistinlilerin zor durumu için "kendimizden utanmalıyız" dedi (Reuters)
Paul Weller, Filistinlilerin zor durumu için "kendimizden utanmalıyız" dedi (Reuters)

Birleşmiş Milletler'in (BM) en üst mahkemesi, İsrail'in Refah kentindeki askeri saldırısını derhal durdurmasını emrederken Rock yıldızı Paul Weller, İsrail'in Gazze'ye yönelik devam eden saldırılarını sert bir şekilde eleştirdi. 

66 yaşındaki Weller geçen aylarda Filistin'e desteğini dile getirmiş ve Birleşik Krallık'taki canlı performanslarında Filistin bayrağı açmıştı.

Britanyalı müzisyen 1970'lerin sonlarında grubu The Jam'le üne kavuşmuş ardından 1980'lerde The Style Council'la başarı yakaladıktan sonra solo kariyerine atılmıştı. 

The Guardian'a verdiği bir röportaj sırasında bayrakla ilgili bir soru üzerine şöyle dedi:

Soykırımlara ve etnik temizliğe karşı mıyım? Evet, ne tuhaftır ki öyleyim.

Weller, sözlerine şöyle devam etti:

Neden daha fazla kişinin olup bitenler hakkında ayağa kalkmadığını anlayamıyorum. Bence kendimizden utanmalıyız. Bir dakika önce mermi, bomba ve silah tedarik ediyorsunuz, sonra da yiyecek gönderiyorsunuz. Bu nasıl oluyor?

Önceki günlerde Uluslararası Adalet Divanı, Gazze'deki Hamas'a yönelik saldırılarını geri çekmesi için İsrail'in üzerindeki baskıyı artırdı.

Bu yıl üçüncü kez 15 yargıçtan oluşan heyet, 35 bini aşan ölü sayısını azaltmak ve bölgedeki insani acıyı hafifletmek için bir önlem kararı yayımladı.

Kendisini Hamas'a karşı savunma hakkı olduğu hakkında defalarca ısrar eden ve soykırım yaptığı iddialarını şiddetle reddeden İsrail'in karara uyması pek olası görünmüyor.

Hamas'ın 7 Ekim'de yaklaşık 1200 kişiyi öldürdüğü ve 250'den fazla kişiyi rehin aldığı terör saldırısının ardından İsrail'in Gazze'ye yönelik hava ve kara savaşını başlatmasından bu yana 35 binden fazla Filistinli öldürüldü.

Weller röportajının başka bir kısmında, Birleşik Krallık'taki siyasetçilerin çoğunda gördüğü "yolsuzluk, adam kayırma, yalanlar ve hilekarlığa" ateş püskürdü.

Weller, "Onların sizin üstatlarınız, liderleriniz olması gerekiyor" dedi. 

Ama yıllardır NHS'nin (Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisi) çevresini satıyorlar ve bakıma muhtaç hale gelmesine izin veriyorlar, ellerinden çıkana ve tamamen özelleştirilene kadar da yiyip bitirmeye devam edecekler. NHS bizim en değerli hazinelerimizden biri. Bizim olması gerekiyordu, hepimiz bunun için para ödüyoruz. Bu tam bir saçmalık. Halk, 'Kendi başımın çaresine bakmak zorundayım' diye düşünecek noktaya geliyor.  Bunun bir devrim olup olmadığını bilmiyorum.

Weller'in 17. solo albümü 66 halihazırda piyasaya sürüldü. 
Independent TürkçeSülüklerin zıpladığı kanıtlandı

Sülüklerin zıpladığı kanıtlandı
TT

Sülüklerin zıpladığı kanıtlandı

Sülüklerin zıpladığı kanıtlandı

Sülüklerin zıplayabildiğini gösteren iki video, yıllardır süregelen tartışmaya son noktayı koydu. 

Bu kan emici canlıların zıpladığına dair tartışmalar neredeyse 150 yıl öncesine uzanıyor. Biyolog Ernst Haeckel sülüklerin "kurbanlarına doğru sıçradığını" 1881'de yazmıştı ancak bugüne kadar bu davranışa dair bir kanıt edinilmemişti. 

Sülükler, insaların yüzü gibi yüksek yerlerde görülse de bazı bilim insanları hayvanların yukarıdan düşerek buraya geldiğini söylüyordu.

Biotropica adlı hakemli dergide 20 Haziran'da yayımlanan araştırmayı yürüten Dr. Mai Fahmy ve Dr. Michael Tessler, zıplayan sülüklere dair iki kanıt sundu. 

2017'de Madagaskar'ı ziyaret eden araştırmacılar 10 saniyelik bir videoyla sülüklerin zıpladığını ilk kez kaydetti. Bilim insanları hayvanın davranışının, kobralara benzediğini fark etti. 

Sülük ilk başta enerji toplamak için yerinde kıvrılıp daha sonra zıplayarak karnının üstüne kontrolsüzce düşmüştü. Araştırmacılar bu şekildeki sıçramanın, tırtıl ve larva gibi solucan şeklindeki canlılar da görüldüğünü söylüyor. 

Dr. Tessler bu canlıların yere kontrollü bir şekilde inmemesini çok hafif olmalarına bağlıyor: Yaralanmamak için hassas bir inişe ihtiyaç duymuyorlar. 

2023'te tekrar Madagaskar'a giden araştırmacılar yine zıplayan bir sülüğü kaydetmeyi başardı:

İki videodaki sülüğün de ait olduğu Chtonobdella fallax türü, Madagaskar'ın yanı sıra Seyşeller, Güneydoğu Asya ve Güney Pasifik'teki adalarda bulunuyor.

Araştırmacılar videoları pek planlamadan çektikleri için bu türdeki sülüklerin sıkça zıplamasının muhtemel olduğunu düşünüyor. Dr. Tessler şu ifadeleri kullanıyor:

Bunun ne sıklıkla gerçekleştiğini ya da bu sülüklerin bu yeteneklerini konakçı aramak için kullanıp kullanmadıklarını bilmiyoruz. Fakat iki kısa kayıtta birden fazla sıçrama yakaladığımızı göz önüne alırsak, bu davranış bu türde yaygın olabilir.

Bilim insanları böyle bir davranışın varlığının yıllardır öne sürülmesine dayanarak yüksek ihtimalle başka sülük türlerinin de zıpladığını tahmin ediyor. 

Yeni çalışmanın koruma çalışmalarına da katkı sunma potansiyeli var. Dr. Fahmy "Sülüklerin konakçıları nasıl bulup onlara nasıl bağlandığını belirleyebilirsek, bağırsak içeriği analizlerinin sonuçlarını daha iyi anlayabiliriz. Bu da bilim insanlarına bölgede başka ne tür hayvanların bulunduğuna dair daha iyi bir fikir verebilir" diyerek ekliyor:

Sülükler de genellikle göz ardı ediliyor ve yeterince incelenmiyor. Ekosistemin doğal bir parçası olan sülükler de koruma altına alınmaya ihtiyaç duyabilir.

Independent Türkçe, New York Times, IFL Science, Biotropica