Rekortmen dizinin yıldızı soygunda öldürüldü

61 sezonu bulunan General Hospital, en uzun süre devam eden Amerikan pembe dizisi olarak Guinness Dünya Rekorları'na girmişti (ABC)
61 sezonu bulunan General Hospital, en uzun süre devam eden Amerikan pembe dizisi olarak Guinness Dünya Rekorları'na girmişti (ABC)
TT

Rekortmen dizinin yıldızı soygunda öldürüldü

61 sezonu bulunan General Hospital, en uzun süre devam eden Amerikan pembe dizisi olarak Guinness Dünya Rekorları'na girmişti (ABC)
61 sezonu bulunan General Hospital, en uzun süre devam eden Amerikan pembe dizisi olarak Guinness Dünya Rekorları'na girmişti (ABC)

Amerikan televizyonunda gündüz kuşağında ekranlara gelen uzun soluklu pembe dizi General Hospital'daki Brando Corbin rolüyle tanınan aktör Johnny Wactor hayatını kaybetti.

Cumartesi sabahı Los Angeles şehir merkezinde hırsızlıkla karşı karşıya kalıp vurulduğu bildirilen aktör, 37 yaşındaydı.

Wactor'un menajeri David Shaul, Variety'ye yaptığı açıklamada aktörün yaşamını yitirdiğini doğruladı. 

"Sıkı çalışma, azim ve asla pes etmeyen bir tutum"

Amerikalı oyuncuyla ilgili konuşan Shaul, "Johnny Wactor muhteşem bir insandı" diyerek sözlerine başladı. 

Sadece kendini işine adamış yetenekli bir aktör değil, aynı zamanda onu tanıyan herkes için gerçek bir ahlak timsaliydi. Sıkı çalışma, azim ve asla pes etmeyen bir tutumun temsilcisiydi. Zorlu bir mesleğin iniş ve çıkışlarında her zaman başını dik tuttu ve olabileceğinin en iyisi için çabalamaya devam etti.

Aktörün ölümüyle sarsılan menajeri David Shaul, sözlerini şöyle sürdürdü:

Johnny'yle zaman geçirmek bir ayrıcalıktı ve herkes için bunu dileyebilirdik. Kelimenin tam anlamıyla size sırtındaki gömleği verirdi. Birlikte geçirdiğimiz 10 yılı aşkın sürenin ardından kalbimizde sonsuza dek bir boşluk bırakacak.

"Sevgi dolu bir genç adam"

Annesi Scarlett Wactor ise TMZ'ye yaptığı açıklamada, Wactor'ın önceki gün Los Angeles'ta öldürüldüğünü doğruladı. İddiaya göre aktör, otomobilindeki katalitik konvertörü çalmaya çalışan üç adamı fark ettiğinde iş arkadaşıyla birlikteydi.

Scarlett Wactor, oğlunun hırsızlığa müdahale etmeye çalışmadığını ancak vurulduğunu ve kaldırıldığı bir hastanede öldüğünü söyledi. Üzgün anne, oğlu Johnny'nin "sevgi dolu bir genç adam" olduğunu ve ölümünün "ailenin kalbinde büyük bir boşluk bıraktığını" belirtti.

Los Angeles Polis Departmanı, silahlı saldırının sabaha karşı 3 sularında gerçekleştiğini açıkladı.

Matthew Arnold'ın yaratıcısı olduğu dizi Siberia'nın yanı sıra USS Indianapolis: Cesur Adamlar (USS Indianapolis: Men of Courage) adlı filmde Nicolas Cage'le birlikte rol alan aktör, en çok General Hospital'daki Brando Corbin karakteriyle tanınıyordu. 

Canlandırdığı karakterin 2022'de diziden ayrılmasının ardından Wactor, bunu tam olarak sindiremediğini söylemişti.

Rol arkadaşından duygusal paylaşım

Aktris Sofia Mattsson, ölüm haberinin ardından General Hospital'daki rol arkadaşı Johnny Wactor'ı anan bir paylaşımda bulundu.

Mattsson sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ABC dizisinden bir dizi fotoğraf ve dokunaklı sözlerle hayatını kaybeden aktöre saygılarını sundu.

"Onu tanıdığım için daha iyi bir insan oldum"

"Kalbim tamamen paramparça" diye söze başlayan İsveç asıllı Amerikalı aktris ekledi: 

Johnny kesinlikle en iyisiydi. Çok samimi. Çok şefkatli. İnanılmaz derecede çalışkan ve alçakgönüllü. Çok fazla nezaket ve neşe yayan kocaman bir kalbi vardı. Her zaman etrafındaki herkesin görüldüğünü, duyulduğunu ve sevildiğini hissetmesini sağladı. Onun kişiliğine büyük hayranlık duyuyorum ve onu tanıdığım için daha iyi bir insan oldum.

Independent Türkçe, Deadline, Variety, US Weekly, TMZSülüklerin zıpladığı kanıtlandı

Sülüklerin zıpladığı kanıtlandı
TT

Sülüklerin zıpladığı kanıtlandı

Sülüklerin zıpladığı kanıtlandı

Sülüklerin zıplayabildiğini gösteren iki video, yıllardır süregelen tartışmaya son noktayı koydu. 

Bu kan emici canlıların zıpladığına dair tartışmalar neredeyse 150 yıl öncesine uzanıyor. Biyolog Ernst Haeckel sülüklerin "kurbanlarına doğru sıçradığını" 1881'de yazmıştı ancak bugüne kadar bu davranışa dair bir kanıt edinilmemişti. 

Sülükler, insaların yüzü gibi yüksek yerlerde görülse de bazı bilim insanları hayvanların yukarıdan düşerek buraya geldiğini söylüyordu.

Biotropica adlı hakemli dergide 20 Haziran'da yayımlanan araştırmayı yürüten Dr. Mai Fahmy ve Dr. Michael Tessler, zıplayan sülüklere dair iki kanıt sundu. 

2017'de Madagaskar'ı ziyaret eden araştırmacılar 10 saniyelik bir videoyla sülüklerin zıpladığını ilk kez kaydetti. Bilim insanları hayvanın davranışının, kobralara benzediğini fark etti. 

Sülük ilk başta enerji toplamak için yerinde kıvrılıp daha sonra zıplayarak karnının üstüne kontrolsüzce düşmüştü. Araştırmacılar bu şekildeki sıçramanın, tırtıl ve larva gibi solucan şeklindeki canlılar da görüldüğünü söylüyor. 

Dr. Tessler bu canlıların yere kontrollü bir şekilde inmemesini çok hafif olmalarına bağlıyor: Yaralanmamak için hassas bir inişe ihtiyaç duymuyorlar. 

2023'te tekrar Madagaskar'a giden araştırmacılar yine zıplayan bir sülüğü kaydetmeyi başardı:

İki videodaki sülüğün de ait olduğu Chtonobdella fallax türü, Madagaskar'ın yanı sıra Seyşeller, Güneydoğu Asya ve Güney Pasifik'teki adalarda bulunuyor.

Araştırmacılar videoları pek planlamadan çektikleri için bu türdeki sülüklerin sıkça zıplamasının muhtemel olduğunu düşünüyor. Dr. Tessler şu ifadeleri kullanıyor:

Bunun ne sıklıkla gerçekleştiğini ya da bu sülüklerin bu yeteneklerini konakçı aramak için kullanıp kullanmadıklarını bilmiyoruz. Fakat iki kısa kayıtta birden fazla sıçrama yakaladığımızı göz önüne alırsak, bu davranış bu türde yaygın olabilir.

Bilim insanları böyle bir davranışın varlığının yıllardır öne sürülmesine dayanarak yüksek ihtimalle başka sülük türlerinin de zıpladığını tahmin ediyor. 

Yeni çalışmanın koruma çalışmalarına da katkı sunma potansiyeli var. Dr. Fahmy "Sülüklerin konakçıları nasıl bulup onlara nasıl bağlandığını belirleyebilirsek, bağırsak içeriği analizlerinin sonuçlarını daha iyi anlayabiliriz. Bu da bilim insanlarına bölgede başka ne tür hayvanların bulunduğuna dair daha iyi bir fikir verebilir" diyerek ekliyor:

Sülükler de genellikle göz ardı ediliyor ve yeterince incelenmiyor. Ekosistemin doğal bir parçası olan sülükler de koruma altına alınmaya ihtiyaç duyabilir.

Independent Türkçe, New York Times, IFL Science, Biotropica