Putin: Batı, Nazizm’i yüceltme eğilimini örtbas için Yahudi olan Zelensky’yi Devlet Başkanı olarak atadı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 5 Eylül 2023’te Rusya’nın Soçi kentinde video bağlantısı aracılığıyla bir toplantıya katıldı (Reuters)
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 5 Eylül 2023’te Rusya’nın Soçi kentinde video bağlantısı aracılığıyla bir toplantıya katıldı (Reuters)
TT

Putin: Batı, Nazizm’i yüceltme eğilimini örtbas için Yahudi olan Zelensky’yi Devlet Başkanı olarak atadı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 5 Eylül 2023’te Rusya’nın Soçi kentinde video bağlantısı aracılığıyla bir toplantıya katıldı (Reuters)
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 5 Eylül 2023’te Rusya’nın Soçi kentinde video bağlantısı aracılığıyla bir toplantıya katıldı (Reuters)

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batılı güçlerin, Nazizm’i yüceltme eğilimini örtbas etmek için bir Yahudi olan Vladimir Zelensky’yi Ukrayna’nın Devlet Başkanı olarak atadığını söyledi.

Şarku’l Avsat’ın Reuters’tan aktardığı habere göre, Rusya ‘özel askeri operasyon’ olarak nitelendirdiği Ukrayna işgalini meşrulaştırma çabası içinde, Kiev liderlerini, Ukrayna’nın Rusça konuşan milyonlarca yerlisine yönelik ‘soykırım’ yapmakla suçluyor.

Kiev ve Batılı müttefikleri ise, bu suçlamaların asılsız olduğunu ve bunların yalnızca Moskova’nın Ukrayna’yı ele geçirmeye yönelik savaşı için yarattığı bir bahane olduğunu vurguluyor.

Putin’in, Ukrayna’nın demokratik olarak seçilmiş hükümetini, İkinci Dünya Savaşı’nda Ukraynalı Yahudilerin, dönemin Sovyet Ukraynası’nı işgal eden Nazi Almanları ve onların yerel işbirlikçileri tarafından toplu katledilmesiyle ilişkilendirmeye çalışması ilk kez değildi.

Rus televizyon muhabiri Pavel Zarubin’e konuşan Putin ayrıca şu ifadeleri kullandı;

Batılı küratörler, modern Ukrayna’nın başına bir kişiyi koydu; Yahudi kökenli bir etnik Yahudi. Böylece, bana göre, modern Ukrayna devletinin temeli olan insanlık karşıtı bir özü örtbas ediyorlar gibi görünüyor. Bu, tüm durumu o kadar iğrenç hale getiriyor ki, bir etnik Yahudi, Nazizmin yüceltilmesini ve bir zamanlar Ukrayna’da bir buçuk milyon insanın yok edilmesi olan Holokost’a öncülük edenlerin yüceltilmesini örtbas ediyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Danışmanı Mihaylo Podolyak yorum talebine yanıt olarak, Putin’in ‘başka bir ülkenin vatandaşlarına karşı işlenen toplu suçları korkunç bir yalanla meşrulaştırmaya çalışmasının’ iğrenç olduğunu söyledi.Mısır ve ABD Dışişleri Bakanları, İran ile İsrail arasındaki gerilimi kontrol altına almak için koordinasyona dikkat çektiler

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri (DPA)
Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri (DPA)
TT

Mısır ve ABD Dışişleri Bakanları, İran ile İsrail arasındaki gerilimi kontrol altına almak için koordinasyona dikkat çektiler

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri (DPA)
Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri (DPA)

Mısır Dışişleri Bakanlığı,Dışişleri Bakanı Samih Şukri ve ABD'li mevkidaşı Antony Blinken'ın telefon görüşmesinde, İran ile İsrail arasındaki gerilimi kontrol altına almak için Washington ve Kahire arasındaki koordinasyonu vurguladıkları belirtildi.

Arap Dünyası Haber Ajansı'na (AWP) göre Mısır Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Şukri'nin ‘Mısır'ın İran ile İsrail arasındaki mevcut krizi kontrol altına almak için ABD ile yakın koordinasyon içinde olma ve Gazze Şeridi'nde devam eden savaşı durdurmak, Filistinlilerin karşı karşıya kaldığı insani felaketi kontrol altına almak için insani yardım girişini kolaylaştırmak üzere her türlü çabayı göstermeye devam etme konusundaki istekliliğini’ vurguladığı ifade edildi.

Şukri, “tanık olduğumuz gibi çatışmanın genişlemesinin hiçbir tarafın çıkarına hizmet etmeyeceğini ve bölge halklarına sadece daha fazla gerginlik ve istikrarsızlık getireceğini” vurguladı.

Şukri ayrıca ‘bölgenin güvenlik ve istikrarına yönelik ciddi bir tehdit haline gelen Gazze krizi ve bunun bölgesel yansımaları karşısında son haftalarda artan gerilimin’ devam etmemesi konusunda uyarıda bulundu.

İran, İsrail'in bu ayın başlarında Şam'daki İran konsolosluğuna düzenlediği saldırıya karşılık olarak cumartesiyi pazara bağlayan gece İsrail'e roket ve insansız hava aracı (İHA) saldırısı düzenledi.


ABD'nin Tahran ve Tel Aviv arasındaki askeri gerilimi frenleme çabaları

Biden, askeri gerginlikten kaçınması için İsrail'e baskı yapmaya çalışıyor (DPA)
Biden, askeri gerginlikten kaçınması için İsrail'e baskı yapmaya çalışıyor (DPA)
TT

ABD'nin Tahran ve Tel Aviv arasındaki askeri gerilimi frenleme çabaları

Biden, askeri gerginlikten kaçınması için İsrail'e baskı yapmaya çalışıyor (DPA)
Biden, askeri gerginlikten kaçınması için İsrail'e baskı yapmaya çalışıyor (DPA)

ABD Başkanı Joe Biden ve ulusal güvenlik ekibinin üyeleri, bölgede daha geniş çaplı bir askeri gerilimin yaşanmasını önlemek için İran'ın cumartesi gecesi başlattığı büyük saldırısına İsrail'in vereceği karşılığı kontrol altına almaya çalışıyor.

İran, 1 Nisan'da İsrail tarafından Suriye’nin başkenti Şam'daki konsolosluk binasına düzenlenen saldırıya misilleme olarak cumartesi gecesi İsrail'e doğrudan bir saldırı düzenledi.

Tel Aviv'in savunma sistemi Tahran'ın saldırısını, daha önce eşi ve benzeri görülmemiş boyutuna rağmen, büyük bir hasar ya da kayıp olmadan püskürtmeyi başardı. ABD yönetimi, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu İran topraklarında bir karşı saldırı başlatmaktan kaçınmaya ikna etmek için diplomatik ve siyasi baskı araçlarına başvurdu.

thy
İran'ın 13 Nisan'da İsrail'e saldırısının ardından Biden'ın Washington'da ulusal güvenlik ekibiyle yaptığı toplantıdan (AFP)

İsrail’in, İran’ın İsrail’e yüzlerce kruz (seyir) ve karadan karaya ateşlenen füzenin yanı sıra, silahlı insansız hava aracı (SİHA) gönderdiği saldırıyı püskürtmesinin ardından Beyaz Saray’dan üst düzey bir yetkili, dün yaptığı açıklamada, ABD’nin Ortadoğu’daki krizin tırmanmasını istemediğini söyledi.

NBC’ye konuşan ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, “Gerilimin tırmandığını görmek istemiyoruz. İran ile daha geniş kapsamlı bir savaş arayışında değiliz” ifadelerini kullandı. ABD'nin, İran'ın ABD güçlerine karşı herhangi bir tehdidi karşısında hazırlıklı olacağını vurgulayan Kirby, “İran dahil olmak üzere tüm taraflara ne yapacağımızı ve askerlerimize karşı olası tehditleri ne kadar ciddiye alacağımızı açıkça belirttik” dedi.

Öte yandan Washington’ın İsrail’e olan ‘sarsılmaz’ desteğini bir kez daha vurgulayan Biden, yaptığı açıklamada, G-7 ülkelerinin liderlerini İran'ın ‘küstah’ saldırısına karşı ‘ortak bir diplomatik yanıt’ belirlemeye çağırdı. ABD'de yayın yapan Axios haber sitesi, Başkan Biden’ın İsrail Başbakanı Netanyahu’ya İsrail'in İran'a bir karşı saldırıda bulunması halinde buna destek vermeyeceğini ve İran’ın saldırısının püskürtülmesini ‘zafer olarak kabul etmesi’ gerektiğini söylediğini bildirdi.

Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Kirby, dün Meet the Press'e yaptığı açıklamada, Biden'ın, özellikle İran’dan gönderilen seyir füzelerinin çoğunun İsrail savaş uçakları tarafından durdurulması nedeniyle askeri bir gerilime doğru sürüklenmeye gerek olmadığına inandığını söyledi. ABD'nin, İsrail’in İran’a bir karşı saldırı başlatmasını destekleyip desteklemeyeceği konusunda ‘varsayımlarda bulunmayı’ reddeden Kirby, “Bildiğim kadarıyla İsrail bir sonraki adım konusunda herhangi bir karar almadı” şeklinde konuştu.

Ülkesinin İran ile doğrudan bir çatışmaya girmek zorunda kalacağı ‘kırmızı çizgiyi’ belirtmekten kaçınan Kirby, sadece İsrail ve ABD’nin İran’ın tüm saldırılarına karşı füze savunma sistemlerini kullanmak için sarf ettikleri ortak çabayı övmekle yetindi. Kirby, bu çabayı ‘İsrail için çarpıcı bir askeri başarı ve askeri üstünlüğün istisnai bir örneği’ olarak niteledi.

İsrail'in karşı saldırıda bulunması endişesi

Diğer taraftan Beyaz Saray, özellikle İran’ın İsrail’e düzenlediği saldırının Biden ile Netanyahu arasında Gazze'deki askeri operasyonların gidişatıyla ilgili yaşanan gerginlikle aynı döneme gelmesinden dolayı, Netanyahu’nun Biden’ın tavsiyesini dinleyip dinlemeyeceği konusunda endişeli. Biden son haftalarda Netanyahu ile olan anlaşmazlığını kamuoyu önüne taşımış ve bundan on gün önce Netanyahu, ‘sivillerin acılarını dindirmez ve insani yardımların Gazze Şeridi’ne girmesine izin vermezse’ ABD’nin İsrail'e Gazze'deki savaşta verdiği desteği yeniden gözden geçireceği tehdidinde bulunmuştu. Bununla birlikte Washington, İsrail'in 1 Nisan'da İran’ın Şam'daki konsolosluk binasına düzenlediği saldırıyı Washington'a danışmadan gerçekleştirmesinden duyduğu öfkeyi de dile getirdi. Bu durum, Biden'ın İsrail'in karar alma mekanizmasını etkileme konusunda yeterince nüfuz sahibi olmadığını gösterdi.

ffrbf
Netanyahu'nun dün Tel Aviv'de Savaş Kabinesi ile yaptığı toplantıdan (AFP)

ABD'li yetkililer, İran'ın saldırısına İsrail'in vereceği olası askeri karşılığın, sonuçları felaket olacak bölgesel bir savaşın fitilini ateşlemesinden korkuyor.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, İsrailli mevkidaşı Yoav Gallant'tan İsrail'in İran’a olası bir askeri karşılık vermeden önce ABD'yi bilgilendirmesini isterken, Gallant, içeride İran’a karşılık verilmesi için siyasi baskıların arttığını vurguladı.

İsrail'in seçenekleri

Beyaz Saray, Biden'ın İran’a karşılık verilmemesi için yaptığı baskının Netanyahu'yu dizginlemeye ve uluslararası toplumun ‘stratejik sabır’ olarak bilinen ve misilleme yapmaktan kaçınıp İran’ın Lübnan’daki Hizbullah gibi bölgede bulunan vekillerini ya da Suriye'deki askeri tesisleri hedef almaya devam etmesi yönündeki ricalarına kulak vermeye ikna etmesini umuyor.

fdb
İsrail Başbakanı Netanyahu, X platformu üzerinden yaptığı bir paylaşımda İsrail ordusunun gücüyle övündü (DPA)

Gözlemciler, İsrail’in, İran’a uzun menzilli füzelerle saldırarak misilleme yapmak ve Tahran'ın cumartesi gecesi saldırıyı gerçekleştirdiği füzelerin fırlatıldığı üslerini hedef almak gibi çeşitli seçenekleri olduğunu düşünüyorlar.

 


Rusya ve İran dışişleri bakanları Ortadoğu'da gerilimin devam edeceği konusunda uyardı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov (DPA)
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov (DPA)
TT

Rusya ve İran dışişleri bakanları Ortadoğu'da gerilimin devam edeceği konusunda uyardı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov (DPA)
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov (DPA)

Sputnik'in Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan aktardığına göre Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve İranlı mevkidaşı Hüseyin Emir Abdullahiyan dün (Pazar) gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde, Ortadoğu'daki gerilimin yeni bir tırmanışa geçme tehlikesi konusunda uyarıda bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, iki bakanın ‘yeni, tehlikeli provokasyonların meydana gelmesinin bölgede gerginliğin artmasına yol açabileceğini’ belirttikleri ifade edildi.

Söz konusu açıklamaya göre Abdullahiyan telefon görüşmesi sırasında, Rus mevkidaşına İran'ın cumartesiyi pazara bağlayan gece İsrail'e düzenlediği saldırı hakkında bilgi verdi.

Bakanlık, Lavrov ve Abdullahiyan'ın Gazze Şeridi'nde acil ateşkes ihtiyacını yinelediklerini belirtti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun sözcüsü Ofir Gendelman dün yaptığı açıklamada, İsrail'in hava sahasına giren İran balistik füzelerinin büyük çoğunluğunu önlediğini duyurdu. İsrail ordusu ise vatandaşlara artık sığınaklarda kalmalarına gerek olmadığını bildirerek, İran füzeleri ve insansız hava araçlarının (İHA) yarattığı tehdidin sona erdiğinin sinyalini verdi.

Gendelman, X platformu aracılığıyla yaptığı açıklamada, “İsrail'e karşı şu ana kadar 200'den fazla hava tehdidi başlatıldı. İran'a ait onlarca seyir füzesi ve İHA, İsrail sınırları dışında durduruldu” ifadelerini kullandı.


ABD Ordusu: İsrail'i vurmaya yönelik 80 İHA ve 6 balistik füzeyi imha ettik

Akdeniz'deki bir ABD destroyerinden fırlatılan Tomahawk füzesi (Arşiv -AP)
Akdeniz'deki bir ABD destroyerinden fırlatılan Tomahawk füzesi (Arşiv -AP)
TT

ABD Ordusu: İsrail'i vurmaya yönelik 80 İHA ve 6 balistik füzeyi imha ettik

Akdeniz'deki bir ABD destroyerinden fırlatılan Tomahawk füzesi (Arşiv -AP)
Akdeniz'deki bir ABD destroyerinden fırlatılan Tomahawk füzesi (Arşiv -AP)

ABD Merkez Komutanlığı, 13 ve 14 Nisan'da İran ve Yemen'den İsrail'i vurmayı amaçlayan 80'den fazla insansız hava aracı ve altı balistik füzeyi imha ettiğini duyurdu.

"X" platformunda yayınlanan açıklamada, güçlerinin, fırlatılmadan önce Yemen'de Husi kontrolündeki bölgelerde bir balistik füze ve yedi insansız hava aracını imha ettiği belirtildi.

Açıklamada, “İran'ın gerçekleştirdiği tehlikeli eylemler karşısında güçlerimiz İsrail'in savunmasına destek vermeye hazırdır” denildi.

Ayrıca, “İran'ın benzeri görülmemiş, kötü niyetli ve pervasız davranışlarını sürdürmesinin bölgesel istikrarı ve ABD ile koalisyon güçlerinin güvenliğini tehlikeye attığı" vurgulandı.

Merkez Komutanlığı, bölgenin güvenliğini artırmak için bölgesel ortaklarla çalışmaya devam edeceğini belirtti.


Mali, Fransa'dan kopmak için yapay zekayı kullanıyor

Paris'e yönelik öfke, geçen sene Fransızca'nın resmi dil olmaktan çıkarılmasıyla da ifade edilmişti (AFP)
Paris'e yönelik öfke, geçen sene Fransızca'nın resmi dil olmaktan çıkarılmasıyla da ifade edilmişti (AFP)
TT

Mali, Fransa'dan kopmak için yapay zekayı kullanıyor

Paris'e yönelik öfke, geçen sene Fransızca'nın resmi dil olmaktan çıkarılmasıyla da ifade edilmişti (AFP)
Paris'e yönelik öfke, geçen sene Fransızca'nın resmi dil olmaktan çıkarılmasıyla da ifade edilmişti (AFP)

Mali bir yandan Fransa'yla ilişkileri keserken diğer yandan da eski sömürgecisinin dilinden de kurtulmaya çalışıyor. 

Cunta yönetiminin iktidarda olduğu Batı Afrika ülkesi, bölgedeki en popüler dil Bambara'yı yaygınlaştırmak için yapay zekayı kullanıyor. 

Konuyu haberleştiren Washington Post, anadillerini yazılı görmeyen pek çok öğrencinin artık dizüstü bilgisayarlarla bu olanağa sahip olduğunu bildirdi.

Amerikan gazetesi, öğrencilerin okudukları metinlerin yapay zekayla Bambara gibi yerel dillerde oluşturulduğunun altını çizdi. 

Geçen yıl Mali'deki cunta yönetimi Fransızca'yı resmi dil olmaktan çıkararak yerine Bambara'nın da aralarında olduğu 13 dili koymuştu. Ancak Fransızca okullarda ve devlet dairelerinde hâlâ konuşuluyor. 

Eğitim Bakanlığı'ndan Séni Tognine halkın artık yerel dillere rağbet ettiğini savunarak 2023'te başlatılan RobotsMali adlı girişimle yapay zeka 140'tan fazla kitabı Bambara diline çevirdiklerini söylüyor. 

RobotsMali ekibi, Küçük Prens'i yerel dillere çevirmektense yapay zekanın sıradan Malililerin hayatına ve kültürüne dair hikayeler yazmasını tercih ediyor. 

Ortaya çıkan metin elden geçirilip Google Translate'le Bambara'ya çevriliyor. Tognine gibi uzmanlar çevirideki hataları düzeltiyor. 

Ayrıca yine yapay zekayla metinlere uygun görseller üretiliyor. 

Sonrasında da ChatGPT öğrenciler için okuduğunu anlama testleri hazırlıyor. 

1960'ta Fransa'dan bağımsızlığını kazanan Mali'de yaşayanların yüzde 70'i okumayı ya da yazmayı bilmiyor. 21 milyonu aşkın kişinin yaşadığı ülkede 70'ten fazla dilin konuşulduğu tahmin ediliyor. 

ChatGPT gibi yapay zeka platformları, Afrika'da konuşulan bine yakın dil için bir şans olabilir. İngilizce ve Etiyopya dillerini birbirine çevirmek üzere makine öğrenimini kullanan bir girişim başlatan Asmelash Teka Hadgu bu konu hakkında şöyle konuşuyor:

Bu projeler doğru yapılırsa eğitime erişimi demokratikleştirmek için muazzam potansiyele sahip.

Independent Türkçe, Washington Post, Africa News

 


İran'ın İsrail'e saldırı düzenlemesinin ardından dünyadan tepkiler art arda geldi

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
TT

İran'ın İsrail'e saldırı düzenlemesinin ardından dünyadan tepkiler art arda geldi

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA

İran'ın İsrail'e yönelik düzenlediği hava saldırılarının ardından birçok ülke ve uluslararası kuruluştan tepkiler geldi.

AA muhabiri, İran'ın İsrail'e yönelik hava saldırısına ilişkin tepkileri derledi.

ABD Başkanı Joe Biden, İran'ın İsrail'e yönelik saldırılarını en güçlü şekilde kınadığını belirterek, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya "ülkeye desteklerinin tam olduğu" mesajını ilettiğini ve İran'a ortak diplomatik tepki verilmesi için G-7 liderlerini toplayacağını bildirdi.

Biden, yaptığı yazılı açıklamada, "İran ile onun Yemen, Suriye ve Irak'taki bağlantılı örgütleri, bugün İsrail'deki askeri tesislere yönelik benzeri görülmemiş bir hava saldırısı düzenledi. Bu saldırıları en güçlü şekilde kınıyorum." ifadelerini kullandı.

- BM

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu Başkanı Dennis Francis, İran'ın İsrail'e hava saldırısıyla ilgili, tüm taraflara itidal çağrısı yaptı ve olayların bölgesel bir savaşa dönüşmemesi uyarısında bulundu.

Francis, İran'ın İsrail'e yönelik hava saldırısına ilişkin yazılı açıklamasında, Orta Doğu'da zaten hassas olan durumun, son olaylarla daha da kırılgan hale geldiğini belirtti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İran'ın İsrail'e yönelik hava saldırılarını kınadı, bölgede saldırganlığın derhal son bulması ve tüm taraflara sükunet çağrısında bulundu.

Guterres, İran'ın İsrail'e yönelik hava saldırılarıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, "İran İslam Cumhuriyeti'nin İsrail'e yönelik kapsamlı saldırısıyla ortaya çıkan ciddi gerilimi şiddetle kınıyorum. Bu düşmanlıkların derhal son bulması çağrısında bulunuyorum." değerlendirmesinde bulundu.

- AB
AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB'nin, İran'ın İsrail'e yönelik saldırılarını şiddetle kınadığını bildirdi.

Borrell, sosyal medya platformu X'ten yaptığı paylaşımda, "AB, İran'ın İsrail'e kabul edilemez saldırısını şiddetle kınıyor. Bu benzeri görülmemiş bir gerilim, bölgesel güvenliğe yönelik ciddi bir tehdittir." değerlendirmesinde bulundu.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de "İran'ın İsrail'e yönelik bariz ve haksız saldırısını şiddetle kınıyorum. İran ve vekillerine de bu saldırılara derhal son vermesi çağrısında bulunuyorum. Artık tüm aktörlerin gerilimi daha da artırmaktan kaçınması ve bölgede istikrarın yeniden sağlanması için çalışması gerekiyor." mesajını paylaştı.

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Roberta Metsola da mesajında, saldırıların Orta Doğu'da daha fazla kaosu tetikleme riski taşıdığına dikkati çekerek, "AB, saldırıyı mümkün olan en güçlü şekilde kınıyor ve gerilimi azaltmak, durumun daha fazla kan dökülmesine dönüşmesini durdurmak için çalışmaya devam edecek." ifadesine yer verdi.

- İngiltere

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İran'ın İsrail'e hava saldırısını şiddetle kınadıklarını belirterek, "Müttefiklerimizle durumu istikrara kavuşturmak ve gerilimin daha da tırmanmasını önlemek için acilen çalışıyoruz." ifadesini kullandı.

Sunak, X hesabından yaptığı paylaşımda, "İran rejiminin İsrail'e yönelik pervasız saldırısını en güçlü ifadelerle kınıyorum. İran bir kez daha kendi arka bahçesinde kaos tohumları ekmeye niyetli olduğunu göstermiştir." değerlendirmesinde bulundu.

- Fransa

Fransa Dışişleri Bakanı Stephane Sejourne, İran'ın İsrail'e hava saldırısını sert şekilde kınadıklarını bildirdi.

Sejourne, X hesabından yaptığı açıklamada, "Fransa, İran'ın İsrail'e karşı başlattığı saldırıyı en sert şekilde kınıyor." ifadesini kullandı.

İran'ın attığı bu eşi benzeri görülmemiş adımla istikrarsızlaştırma eylemlerinde yeni bir eşiği aştığını belirten Sejourne, İran'ın bölgede askeri gerilimin artması riskini göze aldığını aktardı.

- Almanya

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İran'ın İsrail'e yönelik hava saldırılarını şiddetle kınadı.

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit, yaptığı yazılı açıklamada, "Şansölye Olaf Scholz, Tahran'daki rejimin bu gece İsrail topraklarına başlattığı ağır hava saldırılarını şiddetle kınadı. Bu sorumsuz ve hiçbir şekilde haklı çıkarılmayacak saldırıyla İran bölgede geniş kapsamlı yangını riske ediyor." ifadelerini kullandı.

- İtalya ve Malta

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, İran'ın İsrail'e insansız hava araçlarıyla (İHA) başlattığı kapsamlı saldırının ardından Orta Doğu'daki gelişmeleri dikkat ve endişeyle izlediklerini bildirdi.

Malta Dışişleri, Avrupa İşleri ve Ticaret Bakanı Ian Borg, İran'ın İsrail'e İHA'larla saldırı başlatmasından derin endişe duyduklarını ve tüm tarafları itidalli olmaya çağırdıklarını belirtti.

- Belçika ve Hollanda

AB Dönem Başkanı Belçika'nın Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib de saldırıyı kınadıklarını ifade ederek, "Bu büyük bir gerilimdir ve bölgesel istikrara yönelik bir tehlikedir. Bu saldırı halkı tehlikeye atıyor ve bizi barıştan daha da uzaklaştırıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Hollanda hükümeti, İran’ın İsrail’e yönelik hava saldırılarını şiddetle kınadıklarını bildirdi.

Hollanda'da geçici hükümetin Başbakanı Mark Rutte, sosyal medya hesabından, Orta Doğu'daki durumun çok endişe verici olduğunu belirterek, “Bugün erken saatlerde Hollanda ve diğer ülkeler, İran'a İsrail'e saldırmaktan vazgeçmesi yönünde net bir mesaj gönderdi.” paylaşımında bulundu.

- Avusturya ve Çekya

Avusturya ve Çekya yönetimi, İran'ın İsrail'e İHA'larla düzenlediği saldırıyı kınadı.

Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, sosyal medya hesabı X'ten yaptığı açıklamada, "İran'ın İsrail'e yönelik saldırılarını en sert şekilde kınıyorum." ifadesini kullandı.

Çekya Başbakanı Petr Fiala, X'ten yaptığı paylaşımda, kararlı bir şekilde destekledikleri İsrail'in, kendini savunma hakkının bulunduğunu kaydetti.

Çekya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da İran'a tepki gösterilerek, "İsrail'e saldırmaya karar veren İran ve yandaşlarının istikrarı bozucu davranışlarını sert bir şekilde kınıyor, İsrail'in meşru müdafaa hakkını yineliyoruz." ifadesi kullanıldı.

- Norveç ve Danimarka

Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide de İran'ın İsrail'e yönelik "hukuka aykırı" ve "tehlikeli" saldırısını kınadığını bildirdi.

Danimarka Dışişleri Bakanı Lars Lokke Rasmussen, İran'ın İsrail'e yönelik saldırısını şiddetle kınadıklarını belirtti.

Rasmussen, X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, taraflara itidalli davranma ve gerilimi düşürme çağrısında bulundu.

- Polonya

Polonya, İran'ın İsrail'e yönelik başlattığı saldırıları şiddetle kınadığını bildirdi.

Polonya Dışişleri Bakanlığı, X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, İran ve müttefiklerine itidalli davranma ve saldırıları acilen durdurma çağrısında bulundu.

Slovenya Dışişleri Bakanı Tanja Fajon, Orta Doğu'da gerginliğin daha da tırmanmasının son derece tehlikeli olduğunu belirtti.

- Yunanistan

Yunanistan hükümetinin, İran'ın İsrail'e yönelik hava saldırısını şiddetle kınadığı bildirildi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, düşmanca tavırların daha fazla yayılmasından kesinlikle kaçınılması gerektiği vurgulandı.

- Suudi Arabistan

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, bölgedeki askeri gerilimin tırmanması ve tehlikeli yansımalarından "büyük endişe duyulduğu" belirtilerek, tüm taraflara azami itidal göstermeleri, bölgeyi ve halklarını savaşın tehlikelerinden uzak tutmaları çağrısında bulunuldu.

- Mısır

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd, X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, taraflardan azami itidalle hareket etmelerini istedi.

Ebu Zeyd, "Mısır, İran'ın İsrail'e insansız hava araçlarıyla saldırı başlatmasından ve son dönemde iki ülke arasındaki tehlikeli tırmanıştan derin endişe duymaktadır." ifadesini kullandı.

- Katar

Katar, İran'ın Suriye'nin başkenti Şam'daki konsolosluk binasını hedef alan İsrail saldırısına, füzeler ve kamikaze İHA'larla karşılık vermesinin ardından ilgili tüm taraflara gerilimi durdurma ve azami itidal çağrısında bulundu.

Katar Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, bölgedeki durumla ilgili derin endişe duyulduğu belirtilerek, tüm taraflardan gerilimi durdurmaları ve azami itidal göstermeleri istendi.

- Çin

Çin, İran'ın İsrail'e düzenlediği hava saldırılarının ardından bölgede gerilimin yükselmesinden duyulan endişeyi dile getirerek taraflara itidal çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, gerilimin, Gazze'deki çatışmanın yayılma etkisi olduğu kaydedilerek, savaşa derhal son verilmesi gerektiği belirtildi.

- Japonya

Japonya hükümeti, İran'ın İsrail'e yönelik hava saldırısının ardından, bölgede durumun sakinleştirilmesine yönelik taraflara güçlü bir şekilde çağrıda bulundu.

Japonya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Japonya, bu saldırının Orta Doğu'daki mevcut durumu daha da kötüleştireceğinden derin kaygı duymakta ve bu gerilimi şiddetle kınamakta." ifadesine yer verilerek, Orta Doğu bölgesinde barış ve istikrarın Japonya için son derece önemli olduğu vurgulandı.

- Brezilya

Brezilya, İran'ın İsrail'e yönelik hava saldırısının ardından, taraflara "maksimum itidal" çağrısında bulundu.

Brezilya Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, bölgede artan gerilimin düşürülmesi için uluslararası toplumdan çaba göstermesi istendi.

İran'ın insansız hava aracı ve füze saldırısı haberlerinin endişeyle takip edildiği belirtilen açıklamada, Brezilya'nın, Gazze Şeridi'nde çatışmaların başlamasından bu yana, husumetin Batı Şeria, Lübnan, Suriye ve şimdi de İran gibi ülkelere yıkıcı şekilde yayılabileceği konusunda uyarıda bulunduğu da hatırlatıldı.

- Uruguay'dan İran'a kınama

Uruguay hükümetinden yapılan açıklamada ise İran'ın İsrail'e hava saldırısı kınanarak, Orta Doğu'da çatışmanın kötüleşmesinden üzüntü duyulduğu kaydedildi.

- Venezuela

Venezuela, İran'ın İsrail'e hava saldırısının ardından, Orta Doğu'da artan gerilimden endişe duyduklarını bildirdi.

Venezuela Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Orta Doğu'da artan gerilimin endişeyle takip edildiği belirtilerek, çatışmalara, Birleşmiş Milletlerin işlevsiz kalmasının, Filistin'de yaşanan soykırımın ve İsrail rejiminin mantıksızlığının yol açtığı kaydedildi.

Güney Amerika ülkelerinden Arjantin ve Paraguay, İran'ın İHA'larla saldırı başlatmasının ardından İsrail'e desteğini duyurdu.

Arjantin Devlet Başkanı Javier Milei'nin sosyal medya hesabından paylaştığı Başkanlık Bildirisi'nde, ülkenin İsrail ile dayanışması ve "sarsılmaz bağlılığı" vurgulandı.

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, İran'ın İsrail'e İHA'larla saldırı başlatmasının ardından "3. Dünya Savaşı uyarısında" bulundu.

Sosyal medya hesabı X'ten açıklamada bulunan Petro, "Tahmin ediliyordu, şu anda insanlık hızlı şekilde iklimi karbondan arındırma hedefine doğru gitmesi gerekirken, 3. Dünya Savaşı'nın eşiğindeyiz. ABD'nin pratik olarak soykırıma destek vermesi dünyayı ateşledi." ifadelerini kullandı.

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK), İran'ın İsrail'e yönelik hava saldırısının ardından taraflara itidal çağrısında bulundu.

KİK Genel Sekreteri Casim Muhammed el-Budeyvi, yaptığı yazılı açıklamada, Orta Doğu'da son dönemde yaşanan gelişmeler çerçevesinde bölgesel ve küresel güvenlik ile istikrarın korunmasının önemini vurguladı.

- İran-İsrail gerilimi

İsrail, İran'ın Şam'daki konsolosluk binasına 1 Nisan'da hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2'si general 7 kişi ölmüştü.

İran, İsrail'in konsolosluk saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misillemede bulunacaklarını duyurmuştu. İsrail ise İran'ın saldırısına karşılık vereceğini bildirmişti.

İran, dün İsrail'e yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlatmıştı.

İran, bazı askeri hedeflerin vurulduğunu, İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemlerince önlendiğini ancak güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiğini açıklamıştı.


İran'ın BM Daimi Temsilciliği: "(İran'ın İsrail'e saldırısı) Bu iş şu an sonuçlandı sayılır

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
TT

İran'ın BM Daimi Temsilciliği: "(İran'ın İsrail'e saldırısı) Bu iş şu an sonuçlandı sayılır

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA

İran'ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliği, İran'ın İsrail'e saldırısıyla ilgili, "Bu iş şu an sonuçlandı sayılır. İsrail bir hata daha yaparsa İran'ın karşılığı daha ağır olacaktır." açıklamasını yaptı.İran'ın BM Daimi Temsilciliği, X hesabından yaptığı açıklamada, İran'ın İsrail'e hava saldırısını değerlendirdi.

İran'ın, BM Anlaşması'nın 51. maddesi uyarınca meşru müdafaa hakkını uyguladığı kaydedilen açıklamada, İran'ın askeri karşılığının "Siyonist rejimin Şam'daki diplomatik misyonuna yönelik saldırganlığına karşılık" olduğu bildirildi.

Açıklamada, "Bu iş şu an sonuçlandı sayılır. Eğer İsrail bir hata daha yaparsa İran'ın karşılığı daha ağır olacaktır." ifadesi kullanıldı.

Çatışmanın İran ile İsrail arasında olduğu belirtilen açıklamada, "ABD bundan uzak durmalı." değerlerdirmesi yapıldı.


Biden, "İsrail'e desteğimiz tam" mesajı verdi

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
TT

Biden, "İsrail'e desteğimiz tam" mesajı verdi

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA

ABD Başkanı Joe Biden, İran'ın İsrail'e yönelik saldırılarını en güçlü şekilde kınadığını, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya "ülkeye desteklerinin tam olduğu" mesajını ilettiğini ve İran'a ortak diplomatik tepki verilmesi için G-7 liderlerini toplayacağını bildirdi.

Biden, yaptığı yazılı açıklamada, "İran ile onun Yemen, Suriye ve Irak'taki bağlantılı örgütleri, bugün İsrail'deki askeri tesislere yönelik benzeri görülmemiş bir hava saldırısı düzenledi. Bu saldırıları en güçlü şekilde kınıyorum." ifadelerini kullandı.

Talimatıyla, İsrail'in savunmasına yardımcı olabilmek için geçen hafta bazı ilave Amerikan askeri unsurlarının bölgeye kaydırıldığına işaret eden Biden, "(İran'dan) Gelen insansız hava araçları ve füzelerin neredeyse tamamını düşürmesinde İsrail'e yardımcı olduk." bilgisini verdi.

Netanyahu ile telefon görüşmesine atıf yapan Biden, "ABD'nin İsrail'in güvenliğine olan sarsılmaz taahhüdünü yeniden vurguladığını" belirtti.

Biden, İsrail'in bölgedeki düşmanlarına karşı kendini nasıl savunabileceğini bu gece gösterdiğini kaydetti.

- G-7 liderleriyle toplantı

Biden, İran'a verilecek ortak diplomatik tepkiyi görüşmek amacıyla pazar günü G-7 liderlerini toplayacağını da ifade etti.

İsrail ve bölgedeki diğer müttefik ülkelerle görüşmelerine devam edeceklerini ve sürecin gidişatını değerlendireceklerini belirten Biden, her ne kadar Amerikan askerlerine yönelik herhangi saldırı olmasa da uyanık ve dikkatli davranacakları, vatandaşlarını korumak için ne gerekiyorsa yapacakları mesajını verdi.


Guterres'ten İran'ın İsrail saldırılarına kınama, taraflara sükunet çağrısı

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
TT

Guterres'ten İran'ın İsrail saldırılarına kınama, taraflara sükunet çağrısı

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İran'ın İsrail'e yönelik hava saldırılarını kınadı, bölgede saldırganlığın derhal son bulması ve tüm taraflara sükunet çağrısında bulundu.

Guterres, İran'ın İsrail'e yönelik hava saldırılarıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

BM Genel Sekreteri Guterres, açıklamasında, "İran İslam Cumhuriyeti'nin İsrail'e yönelik kapsamlı saldırısıyla ortaya çıkan ciddi gerilimi şiddetle kınıyorum. Bu düşmanlıkların derhal son bulması çağrısında bulunuyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Son saldırılarla Orta Doğu'daki gerilimin bölgeye yayılmasının ciddi bir tehlike olduğuna işaret eden Guterres, "Tüm taraflara, Orta Doğu'da birçok cephede askeri karşılaşmalara yol açabilecek herhangi bir adımdan sakınmaları için sükunet çağrısında bulunuyorum." ifadelerini kullandı.

BM Genel Sekreteri, ne Orta Doğu'nun ne de dünyanın yeni bir savaşı kaldırabileceğini sözlerine ekledi.

- İran-İsrail gerilimi

İsrail, İran'ın Şam'daki konsolosluk binasına 1 Nisan'da hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2'si general rütbesinde toplam 7 kişi hayatını kaybetmişti.

İran, İsrail'in konsolosluk saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misillemede bulunacaklarını duyurmuştu. İsrail ise İran'ın saldırısına karşılık vereceğini bildirmişti.

Devrim Muhafızları Ordusu, İran topraklarından İsrail'e kamikaze İHA'lar ve füzelerle saldırı başlatıldığını duyurmuştu.


ABD güçleri Suriye-Ürdün sınırındaki üslerden onlarca İHA'yı hedef aldı

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
TT

ABD güçleri Suriye-Ürdün sınırındaki üslerden onlarca İHA'yı hedef aldı

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA

Suriye-Ürdün sınırındaki iki üste konuşlanan ABD güçleri, yüzlerce hava savunma füzesi ile onlarca insansız hava aracını (İHA) hedef aldı.

AA'nın yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, ABD güçlerinin konuşlandığı, Suriye'nin Humus ilindeki Tenef üssü ile Ürdün topraklarındaki Kule-22 üssünden gece yarısından sonra yüzlerce hava savunma füzesi ateşlendi.

Kaynaklara göre, ABD üslerinden fırlatılan füzeler, aidiyeti bilinmeyen onlarca kamikaze İHA'ya isabet etti.

Hedef alınan İHA'lardan bazı parçaların, Suriye-Ürdün sınır hattındaki sivil yerleşimlere düştüğü öğrenildi.

Ayrıca Beşşar Esed rejimine yakın sosyal medya hesapları, Suriye'nin Şam, Humus, Dera ve Süveyda illerinde patlama sesleri duyulduğunu iddia etti.

Paylaşımlarda, patlama seslerinin üzerine Humus'un batı kırsalındaki rejime ait hava savunma sistemlerinin devreye sokularak, bazı füzelerin havada imha edildiği ileri sürüldü.

- İran, İsrail'e İHA saldırısı başlatmıştı

İran, dün akşam İsrail'e insansız hava aracı (İHA) saldırısı başlatmıştı.

İran devlet televizyonunun haberinde, "Devrim Muhafızları Ordusunun, işgal altındaki bölgelerdeki hedeflere yönelik insansız hava aracı operasyonu birkaç dakika önce başladı." ifadesine yer verilmişti.

İsrail basını, İran'ın İsrail'e gönderdiği 100'den fazla insansız hava aracına (İHA) ABD ve İngiltere'nin müdahalede bulunduğunu iddia etmişti.

Ürdün'ün kuzeydoğusundaki Kule-22 üssüne ocak ayında düzenlenen insansız hava aracı saldırısında 3 ABD askeri ölmüş, 25 kişi de yaralanmıştı.