Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Burhan'dan HDK'nin "terörist grup" kabul edilmesi çağrısı

Çatışmaların sürdüğü Sudan'ın Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, uluslararası topluma, orduyla nisan ortasından beri çatışan Hızlı Destek Kuvvetleri'nin "terörist grup" olarak kabul edilmesi çağrısında bulundu

Burhan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu önünde konuştu (AP)
Burhan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu önünde konuştu (AP)
TT

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Burhan'dan HDK'nin "terörist grup" kabul edilmesi çağrısı

Burhan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu önünde konuştu (AP)
Burhan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu önünde konuştu (AP)

Burhan, New York'ta düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, ülkede 15 Nisan'dan beri ordu ve HDK arasında yaşanan çatışmalara değindi.

Abdulfettah el-Burhan, şöyle konuştu:

Sudan halkı, 15 Nisan'dan beri Hızlı Destek milisleri ve ona bağlı gruplarla karşı karşıyadır. Bu isyancı güçler, Sudan dışından getirdiği paralı askerlerden yardım alıyor. Bu gruplar, cinayet, yağma, hırsızlık, tecavüz gibi ağır suçlar işlediler. Vatandaşların evlerine ve mülklerine el koydular. Hizmet tesisleri, hastaneler, devlet daireleri dahil sivil nesneleri yok ettiler. Müzelere, antikalara, tapu, nüfus ve mahkeme kayıtlarına ve havaalanlarına saldırarak Sudan halkının tarihini ve kimliğini yok etmeye çalıştılar. Bankaları, kamu ve özel şirketleri yağmaladılar. Terör gibi suçlardan hapishanelerde tutuklananları serbest bıraktılar.

Burhan, HDK'nin Darfur'da "etnik temizlik, cinsel şiddet, ırka dayalı öldürme, işkence ve savaş suçu sayılabilecek her şeyi yaptığına" dikkati çekerek, "Bütün bunlar için uluslararası toplumu, bu güçleri terörist grup olarak tanımlamaya çağırıyoruz" dedi.

"Çatışmalar, tüm bölgeyi yakacak bir kıvılcım"

Bazılarının savaşın sadece iç çatışmalardan ibaret olduğunu düşündüğünü söyleyen Burhan, "Bu gruplara yardım eden bölgesel ve uluslararası güçlerin müdahalesi apaçık. Bu çatışmalar tüm bölgeyi yakacak bir kıvılcımdır" değerlendirmesini yaptı.

Burhan, ordunun, "isyancı güçler" hastaneleri, vatandaşların evlerini ve sivil tesisleri boşalttığı takdirde, Suudi Arabistan ve ABD'nin çözüm girişimi kapsamında müzakereleri sürdürmeye hazır olduğunu kaydetti.

"Savaşı durdurmak için her yola başvurduk"

Savaşı durdurmak için her yola başvurduklarını belirten Burhan, "Kardeşlerimizin sunduğu tüm girişimlere olumlu bakıyoruz. Halkımızın acılarının dindirilmesi için hala barış elimizi uzatıyoruz" ifadelerini kullandı.

Burhan, savaş bittikten sonra iktidarı, halk tarafından seçilen sivil bir hükümete devretme konusundaki kararlılıklarını vurguladı.

Sudan'da ordu ile HDK arasındaki çatışmalar

Doğu Afrika ülkesi Sudan'da, 15 Nisan'da ordu ve Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında çatışmalar başlamıştı.

Birleşmiş Milletlere göre, en az 5 bin kişinin hayatını kaybettiği ve 12 bin kişinin yaralandığı çatışmalar nedeniyle 5 milyondan fazla kişi yerinden edildi.

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Burhan, 6 Eylül'de, devlete karşı isyan ettiği, vatandaşlara karşı ağır ihlallerde bulunduğu ve ülkenin altyapısını kasıtlı olarak sabote ettiği gerekçesiyle HDK'yi feshetme kararı almıştı.Filipin donanması ve Çin sahil güvenliğine ait gemiler çarpıştı

Güney Çin Denizi'nde bir Çin Sahil Güvenlik gemisi (AFP)
Güney Çin Denizi'nde bir Çin Sahil Güvenlik gemisi (AFP)
TT

Filipin donanması ve Çin sahil güvenliğine ait gemiler çarpıştı

Güney Çin Denizi'nde bir Çin Sahil Güvenlik gemisi (AFP)
Güney Çin Denizi'nde bir Çin Sahil Güvenlik gemisi (AFP)

AFP'nin haberine göre Filipinler bugün yaptığı açıklamada, Güney Çin Denizi'nde dün, Çin sahil güvenlik görevlileri ile yaşanan çarpışmada bir donanma subayının ağır yaralandığını bildirdi.

Filipin ordusundan yapılan açıklamada: "Filipin Donanmasının bir personeli, rotasyon ve ikmal görevi sırasında Çin Sahil Güvenliğinin neden olduğu kasıtlı bir çarpışma sonrasında ciddi şekilde yaralanmıştır" denildi.

Çin Sahil Güvenliği ise bir Filipin gemisinin, dün Güney Çin Denizi'nde Manila ve Pekin arasında ihtilaflı olan Spratly Adaları yakınlarında bir Çin gemisiyle çarpıştığını duyurdu.

Sahil Güvenlik açıklamasında: "Filipin ikmal gemisi, Çin tarafından gelen birçok uyarıyı dikkate almayarak, Çin gemisine profesyonel olmayan bir şekilde yaklaşmış ve çarpışmaya neden olmuştur" ifadeleri yer aldı.

Pekin, tekneyi Spratly Adalarında bulunan ikinci Thomas Atolü'nün Çince adı olan "Renai Atolü yakınlarındaki sulara yasadışı olarak girmekle" suçladı.

Açıklamada "Çin Sahil Güvenliği yasalara uygun olarak Filipin gemisine karşı yasalara uygun olarak harekete geçmiştir" denildi.

Manila ve Pekin'in Güney Çin Denizi'ndeki toprak anlaşmazlıklarının uzun bir geçmişi var, ancak gerginlikler son 18 ayda tırmanış gösterdi.

Çin, diğer ülkelerin denizdeki iddialarını görmezden geliyor ve bu sulardaki yayılmacı iddialarının hiçbir hukuki dayanağı olmadığını belirten uluslararası kararı da görmezden geliyor.

Tartışmalı mercan resiflerinin yakınında Çin ve Filipin gemileri arasında yaşanan çatışmalar, deniz üzerinde ABD ve diğer müttefiklerin de dahil olabileceği daha geniş bir çatışma korkusunu artırdı.