Moskova Müftüsü, peçe yasağı çağrısına tepki gösterdi: Anayasa'ya aykırı

Peçe yasağına karşı çıkanlar, böyle bir adımın aşırılıkçı grupları daha da radikalleştireceğini savundu (Reuters)
Peçe yasağına karşı çıkanlar, böyle bir adımın aşırılıkçı grupları daha da radikalleştireceğini savundu (Reuters)
TT

Moskova Müftüsü, peçe yasağı çağrısına tepki gösterdi: Anayasa'ya aykırı

Peçe yasağına karşı çıkanlar, böyle bir adımın aşırılıkçı grupları daha da radikalleştireceğini savundu (Reuters)
Peçe yasağına karşı çıkanlar, böyle bir adımın aşırılıkçı grupları daha da radikalleştireceğini savundu (Reuters)

Moskova Müftüsü İldar Alyautdinov, Rusya'da peçenin yasaklanması çağrısına tepki göstererek, bunun hak ihlalı olacağını söyledi.

Alyautdinov, Rus medya kuruluşu RBK'ye salı günü yaptığı açıklamada, peçe yasağı getirilmesinin Anayasa'yı ihlal edeceğini savunarak şu ifadeleri kullandı: 

Bu tür girişimler, tüm Rusya yurttaşları için din özgürlüğünü ve dini ibadet hakkını garanti altına alan Anayasa'nın alenen ihlali anlamına gelir.

Müftü, peçe yasağının Rusya'daki Müslümanlar arasında hoşnutsuzluk yaratacağına işaret ederek, toplumda yeni huzursuzluklara yol açabileceğini belirtti. 

Alyautdinov ayrıca böyle bir adımın, Rusya'yla Ortadoğu ülkeleri arasında son dönemde iyileşen ilişkileri bozabileceği uyarısında da bulundu. 

Din adamı, Ulema Konseyi'nin peçe takılmasıyla ilgili hususları hükümet yetkilileriyle görüşmeye hazır olduğunu fakat bunun tamamen yasaklanmasına şiddetle karşı çıktığını söyledi. 

Alyautdinov, peçe takmanın zorunlu olmadığına dikkat çekerek "İslam'ın temel gerekliliklerine uygun fakat başkaları tarafından olumsuz algılanmayacak" kıyafetlerin tercih edilmesini desteklediklerini de belirtti.

Peçenin yasaklanmasına ilişkin tartışma, Rusya Devlet Başkanlığı'na bağlı İnsan Hakları Konseyi Başkanı Valeri Fadeyev'in pazartesi günkü açıklamalarının ardından başladı. 

Fadeyev, Rusya'daki "aşırılık yanlısı eğilimlerin önüne geçilmesi amacıyla" kamusal alanlarda peçe takmanın yasaklanması gerektiğini savunmuştu. 

Bazı Orta Asya ülkelerinde bu yönde adımlar atıldığına işaret eden yetkili, bununla ilgili bir uygulama hazırlanması için Müslüman toplumunun ileri gelenleriyle görüşmeyi planladığını belirtmişti. 

Özbekistan, kimlik tespitini zorlaştırdığı gerekçesiyle kamusal alanda burka ve peçeyi geçen yıl yasaklamıştı. Bunun ardından Kazakistan da benzer önlemler alınabileceğini duyurmuştu. 

Rusya Meclisi'nin alt kanadını oluşturan Duma'daki Çalışma Komitesi'nin başkanı Yaroslav Nilov, bu tür konuların basına açık şekilde dile getirilmesinin doğru olmadığını söyleyerek, Fadeyev'e tepki göstermişti. Nilov, böyle meselelerin Müslüman toplumunun ileri gelenleriyle görüşülmesi gerektiğini belirtmişti. 

İnsan Hakları Konseyi üyesi Eva Merkaçeva ise Fadeyev'in önerisine destek verdiğini söylemişti.

Independent Türkçe, RT, Vestnik KavkazaTaliban lideri Ahundzade, kadınlara yönelik 70 kararname çıkardı

Taliban, Afgan kadınların BM ofislerinde çalışmasını yasaklayan emirler yayınladı (Arşiv - Reuters)
Taliban, Afgan kadınların BM ofislerinde çalışmasını yasaklayan emirler yayınladı (Arşiv - Reuters)
TT

Taliban lideri Ahundzade, kadınlara yönelik 70 kararname çıkardı

Taliban, Afgan kadınların BM ofislerinde çalışmasını yasaklayan emirler yayınladı (Arşiv - Reuters)
Taliban, Afgan kadınların BM ofislerinde çalışmasını yasaklayan emirler yayınladı (Arşiv - Reuters)

Muhtar Vefai

Taliban Hareketi’nin 2021 yılını ağustos ayında Afganistan’ın yönetimini devralmasından bu yana Taliban lideri Molla Hibetullah Ahundzade, kadınların hakların, hayatlarını ve bedenlerini hedef alan 70 adet kararname çıkardı. Bu kararnameler, Taliban’ın kadınları özellikle sosyal alandan ve ekonomik, siyasi ve kültürel faaliyetlerden uzaklaştırması nedeniyle kadınların eğitim ve istihdam alanlarında yaygın bir şekilde haklarından mahrum bırakılmasına zemin hazırladı.

Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen Birleşmiş Milletler Kadın Birimi, Afganistan'da kadınların durumuna ilişkin ilk kapsamlı raporunda, Taliban lideri Ahundzade tarafından imzalanan 70 kararnamenin Afgan kadınlarının 40 yıllık kalkınma kazanımlarını yok ettiğini gösteren şok edici rakamları açıkladı.

Afgan kadınlar tarafından anlatılanlar

BM müfettişlerinden oluşan bir ekip tarafından hazırlanan 70 sayfalık raporda, kadınların temel haklarına yönelik baskılar ve Taliban'ın ülke içinde uyguladığı kısıtlamalara işaret edilirken Afganistan’daki kadınların sadece yüzde birinin toplumda etkili rolleri olduğuna inandığı belirtildi. BM müfettişleri, bu raporun hazırlanması için Afganistan'da onlarca kadın ve kız çocuğuyla görüştü. Afganistan'ın, uzun yıllar devam eden çatışmalar yaşaması ve zayıf ekonomisi nedeniyle, dünyadaki en düşük cinsiyet eşitliği standartlarından birine sahip olduğu vurgulanan raporda, önceki hükümetin iktidarda kaldığı 20 yıl boyunca eşitlik standartlarının uygulanmasında ilerleme kaydedildiği, ancak Taliban’ın iktidarı yeniden ele geçirmesinin ardından tüm bu ilerlemenin durduğu kaydedildi.

Şarku’l Avsat’ın BM raporundan aktardığı bilgilere göre Taliban sistematik olarak çeşitli kararnameler ve politikalarla kadınların ve kız çocuklarının temel hak ve özgürlüklerini hedef alırken kadınları taciz ediyor. Ayrıca kıyafet yönetmelikleri, çalışma ve hareket özgürlüğüne getirilen kısıtlamalarla kadınların eğitim ve sanat alanlarındaki olanaklara erişimi sınırlandırılıyor.

cdfv
Taliban üyelerinin etrafını sardığı bir Afgan kadını (Arşiv - Reuters)

BM Kadın Birimi, BM Afganistan İnsan Hakları Özel Raportörü Richard Bennett'in raporuna atıfla Asya ülkesi Afganistan’daki kadınların durumunu tanımlamak için ‘cinsiyet ayrımcılığı’ terimini kullanarak Afgan kadınların ‘vahim bir durumda’ olduğunu açıkladı.

BM raportörleri ve uzmanları, Afganistan’daki kadın haklarına ilişkin raporlarında, kadınların maruz kaldığı durumu ‘cinsiyet ayrımcılığı’ olarak adlandırsalar da bu terimin standart bir yasal tanımı bulunmuyor.

Cinsiyet ayrımcılığı

Taliban'ın iktidara gelmesinden bu yana çok sayıda insan hakları örgütü, kadın hakları savunucusu ve aktivist, BM ve insan haklarını destekleyen hükümetlere Afganistan'daki durumun ‘cinsiyet ayrımcılığı’ olarak tanınması ve böylece kadınların ülkede haklarını arayabilmesi için çağrıda bulundu.

BM Kadın Birimi, Taliban yönetimindeki Afganistan'da kadınların durumunu, ülkedeki kadın haklarının uzun zamandır farklı nesiller boyunca ülkedeki farklı rejimlere karşı sürekli bir mücadelenin hedefi olduğunu söyleyerek anlatıyor. Ancak 2021 yılının ağustos ayından, yani Taliban’ın yeniden iktidara gelmesinden bu yana kadınların ve kız çocuklarının tanık olduğu adaletsizlikler, önceki dönemlere kıyasla eşi ve benzeri görülmemiş seviyeye ulaştı.

Rapor için görüşülen kadınlardan yüzde 8’i Taliban'ın iktidara gelmesinden bu yana kötü koşullar nedeniyle tanıdıkları bazı kadınların ve genç kızların intihar ettiğini söyledi.

Ev hapishaneleri

Taliban’ın kadınlara ve kız çocuklarına uyguladığı kısıtlamalar sadece eğitim ve istihdama erişimlerini engellemekle kalmıyor, aynı zamanda bir şehirden diğerine seyahat etmelerini veya evden çıkmalarını bile yasaklıyor. Taliban'ın yönetim yapısında kadınların hiçbir rolü yok. Taliban lideri Ahundzade, Afgan kadınların BM ofislerinde çalışmasını yasaklayan kararnamelerin yanı sıra kadınların ev dışında güzellik salonları gibi bazı yerlerde çalışmasını yasaklayan talimatları da imzaladı. Taliban’ın Afganistan'da iktidara gelmesinin ardından ülkede 60 bin kadın işini kaybetti.

Taliban’ın insan hakları savunucularına karşı hapis cezaları ve tehditler yoluyla kadınları baskı altına almak için uyguladığı ciddi kısıtlamalara rağmen iktidara karşı protestolar çeşitli şekillerde devam ediyor. BM Kadın Birimi’nin raporuna göre BM Kadın Birimi Özel Temsilcisi Alison Davidian, Afganistan'daki kadınların direnişinin desteklenmesi ve ülkede yaşananların uluslararası forumlara taşınması gerektiğini söyledi.

Bütçe tahsis edilmesi

BM tarafından hazırlanan raporlarda çoğunlukla Afganistan'daki kadın haklarının iyileştirilmesi ve Taliban lideri Ahundzade’nin kararnamelerine karşı mücadele için hükümetlere ve insan hakları örgütlerine yardımcı olunması için tavsiyelerde bulunuluyor. Bu tavsiyelerin arasında sivil grupları desteklemek için uzun vadeli bir bütçe ayrılması ve cinsiyet eşitliğini hedefleyen programlara doğrudan mali destek sağlanması, Afganistan'a insani yardımın yüzde 30'unun ayrılması, Taliban'ın ayrımcı eylemlerini normalmiş gibi gösterme girişimlerine karşı çıkılması ve ülkeyle ilgili tüm uluslararası faaliyetlerde insan haklarının dikkate alınması yer alıyor.

cdfgbhn
Afganistan’da kadınlar ve genç kızlar eğitim haklarına erişmekte zorlanıyor (Arşiv - Reuters)

Bir yandan Afganistan’da kadınların durumunu iyileştirmeyi amaçlayan bu tavsiyeler yapılırken diğer yandan Taliban, uluslararası kuruluşların Afgan kadınlarına erişimine kısıtlamalar getirdi. BM Kadın Birimi tarafından kısa süre önce yayınlanan bir raporda, Taliban'ın kararnameleri ve emirleri nedeniyle Afganistan'daki tüm sektörlerde faaliyet gösteren yerli ve yabancı kuruluşların çalışma ve hareket alanlarının daraldığı vurgulandı.