Nükleer silah kullanımı Medvedev’in gündeminde: ‘Savaş uzun bir süre belki yıllarca sürebilir’

Nükleer silah kullanımı Medvedev’in gündeminde: ‘Savaş uzun bir süre belki yıllarca sürebilir’
TT

Nükleer silah kullanımı Medvedev’in gündeminde: ‘Savaş uzun bir süre belki yıllarca sürebilir’

Nükleer silah kullanımı Medvedev’in gündeminde: ‘Savaş uzun bir süre belki yıllarca sürebilir’

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitri Medvedev, ‘Rusya’nın sorunu Nazizme karşı kesin bir zaferle çözmezse, Ukrayna'daki çatışmanın on yıllarca sürebileceğini’ ifade etti. Medvedev açıklamasında bir kez daha nükleer silah kullanımına değinerek bu konu hakkındaki tartışmaları yeniden alevlendirdi.

Vietnam ziyareti sırasında gazetecilere konuşan Medvedev, Ukrayna çatışmasının uzun bir süre belki de on yıllarca devam edebileceğini belirtti.

Rus yetkili, “Bu yeni bir gerçeklik, yaşam için yeni koşullar.  Öyle bir güç var olduğu sürece mesela 3 yıl ateşkes olur, 2 yıl çatışma olur ve her seferinde durum alevlenir” ifadelerini kullandı.

Medvedev, tek alternatifin ‘Kiev'deki Nazi gücünün doğasını tamamen yok etme ihtiyacı’ olduğunu bildirdi.

saw

Avrupa Birliği (AB) ve ABD'nin Kiev'e F-16 savaş uçakları temin etme kararı da dahil olmak üzere mevcut gelişmelerin, Batı'nın savaşta nükleer silah kullanmak için harekete geçebileceğini gösterdiğine değinen Medvedev, Rusya'nın ‘önleyici saldırı’ düzenlemek zorunda kalabileceğini söyledi.

İngiltere daha önce Kiev'e seyreltilmiş uranyum içeren füzeler sağlayacağını açıklamıştı. Moskova ise bunu tehlikeli bir gelişme olarak değerlendirdi.

Ukrayna'da çatışmaların patlak vermesinden bu yana nükleer savaş tehdidinde bulunan Medvedev geçtiğimiz günlerde Telegram kanalından, Ukrayna'nın bu savaşın sonucunda haritadan kaybolabileceğini söyledi.

“Ukrayna’nın Rusya ve bazı AB ülkeleri arasında bölünmesi muhtemel”

“Ukrayna’nın Rusya ve bazı AB ülkeleri arasında bölünmesi muhtemel” diyen Rus yetkili, “Moskova'nın, Ukrayna'nın haritadan kaybolması için üçüncü bir senaryoya ihtiyacı var. Buna merkez bölgeler ve diğer bazı bölgelerdeki nüfusun katılması dahil. Bu, çatışmanın bir daha devam etmeyeceği garantileriyle tamamen sona ermesi anlamına geliyor” şeklinde konuştu.

Dün akşam tüm cephelerde şiddetli çatışmalar yaşandı. Rusya Savunma Bakanlığı, Artyomovsk (Bakhmut) yönünün güney tarafında müstahkem mevzilerinde bulunan hava indirme birimlerinin Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından başlatılan yoğun saldırıları püskürttüğünü ve temas hatlarında bir atılım yapmaya çalıştığını açıkladı.

Açıklamada, hava kuvvetleri birimlerinin Artyomovsk yönünün güney kanadında aktif savunma yürüttüğü ve Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin personel ve teçhizatını imha ettiği kaydedildi.

asc

Moskova, Ukrayna kuvvetlerinin Herson bölgesinde büyük bir saldırı başlattığını ve gece saatlerinde Herson bölgesindeki Dinyeper Nehri'nin sol yakasındaki şehirlere ve civar köylere 32 top mermisi attığını bildirdi.

Rus askeri açıklamasına göre, gece boyunca Kiev rejimi Novaya Kahovka, Velika Lipitikha, Gornostivka ve Heroskoye kasabalarındaki sivil altyapıyı bombalamaya devam etti.

Herson’da son durum

Geçtiğimiz Kasım ayında Moskova, Herson şehrinden çekildi ve sol yakadaki savunmayı güçlendirmek için kuvvetlerini Dinyeper Nehri'nin sağ yakasına kaydırdı.

Rus güçleri hali hazırda Herson bölgesinin topraklarının yüzde 75'ini kontrol ederken, merkezi bölgelerin kontrolünü elinde tutuyor.

Öte yandan Ukrayna medyası bu sabah Moskova'nın başkent Kiev ve diğer Ukrayna şehirlerini hedef alan bir dizi gece saldırıları gerçekleştirdiğini bildirdi.

Açıklamada, Kiev şehrinde ve çevresinde büyük patlamalar duyulduğu aktarıldı.

Ukrayna resmi televizyonu, Ukrayna kuvvetlerine ait hava savunmasının bölge üzerindeki hava hedeflerine karşılık verdiğini aktardı.

Haberde, batı bölgeleri hariç Ukrayna'nın neredeyse tamamında alarm verildiği aktarıldı.Rusya'da sinagog ve kiliselere saldırı: Ölen polislerin sayısı 19'a yükseldi

Dağıstan'ın başkenti Mahaçkale'de terör saldırısı sırasında acil servis araçlarını sokakta gösteren videodan çekilen görüntüler (Reuters)
Dağıstan'ın başkenti Mahaçkale'de terör saldırısı sırasında acil servis araçlarını sokakta gösteren videodan çekilen görüntüler (Reuters)
TT

Rusya'da sinagog ve kiliselere saldırı: Ölen polislerin sayısı 19'a yükseldi

Dağıstan'ın başkenti Mahaçkale'de terör saldırısı sırasında acil servis araçlarını sokakta gösteren videodan çekilen görüntüler (Reuters)
Dağıstan'ın başkenti Mahaçkale'de terör saldırısı sırasında acil servis araçlarını sokakta gösteren videodan çekilen görüntüler (Reuters)

Rusya'nın Dağıstan bölgesinde iki ayrı şehirde ibadethanelere yönelik eş zamanlı saldırı düzenlendi. Saldırganlar bir rahip ve 19 polisi öldürdü.

Silahlı saldırganların Rusya'nın özerk Dağıstan Cumhuriyeti'nde sinagog, Ortodoks kilisesi ve polis noktasına düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 19’a yükseldi. Rusya'nın devlet haber ajansı TASS, Dağıstan'daki Sergokala Bölge Başkanı Magomed Omarov  saldırıda oğulları yer aldığı gerekçesiyle gözaltına alındığını duyurdu.

Pazar günü bir grup silahlı saldırgan, Mahaçkale ve Derbent şehirlerinde kilise ve sinagoglar ile polis kontrol noktasına saldırdı. Her iki kentte de ibadethaneler ateşe verilirken, çıkan çatışmada en az 19 polis memuru öldü. Rus Ortodoks Kilisesi, kurbanlar arasında rahip Nikolai Kotelnikov'un da olduğunu açıkladı.

Saldırının gerçekleştiği Pazar günü Ortodoks Kilisesi için Pentekost Bayramının kutlandığı özel bir gündü.

Polis, Mahaçkale'de dört, Derbent'te ise iki silahlı saldırganın öldürüldüğünü açıkladı. Saldırganlardan kaçmayı başaranlar olup olmadığı ise bilinmiyor.

Rus güvenlik servisleri saldırının ardından terör soruşturması başlattı. TASS'ın haberine göre, konuya ilişkin ajansa konuşan kolluk kuvvetleri, Omarov'un, Dağıstan'ın iki kentindeki saldırılara iki oğlunun katılmasıyla bağlantılı olarak gözaltına alındığını bildirdi. Açıklamada, Omarov'un konutunda arama yapıldığı da ifade edilirken kendisinin de tutulduğu polis nezaretinde ifade verdiği bilgisi paylaşıldı.

Moscow Times haber sitesinin aktardığına göre, Rusya'nın Federal Güvenlik Servisi (FSB), mart ayında başkent Moskova'daki Crocus City Hall konser salonuna DEAŞ tarafından düzenlenen ve 145 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırıyla bağlantılı olarak nisan ayında Dağıstan'da dört şüpheliyi gözaltına aldığını duyurmuştu.

Dağıstan Valisi Sergei Melikov, "uyuyan hücrelerin tümü açığa çıkarılana kadar" soruşturmanın süreceğini söyledi. Devlet haber ajansı Tass ise Dağıstanlı bir yetkilinin, saldırıya katılanlar arasında oğlu bulunduğu gerekçesiyle tutuklandığını aktardı.

Olay sonrası bölgede 3 gün yas ilan edildi.

Vali Melikov sosyal medya sitesi Telegram'dan yaptığı açıklamada, "Terör saldırısının arkasında ne olduğunu ve amaçlarını biliyoruz" dedi. Ukrayna savaşına işaret eden Melikov, "Savaşın evlerimize geldiğini anlamalıyız. Bugün bununla yüzleştik" ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in en büyük destekçilerinden olan Rus Ortodoks Patriği Kirill de "düşmanın dinler arası barışı bozmak istediğini" söyledi, ancak kimi suçladığına dair daha fazla detay vermedi. TASS ise saldırganların "uluslararası bir terör organizasyonunun destekçileri" olduğunu aktardı.

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı. Mart ayında terör örgütü DEAŞ, Moskova yakınlarında "Crocus City Hall" adlı konser salonuna saldırı düzenlemiş, olayda 145 kişi yaşamını yitirmişti. Saldırıyı DEAŞ’ın üstlenmesine rağmen Rus yetkililer, bir kanıt göstermeden Ukrayna'yı suçladı. Kiev yönetimi saldırıyla ilgisi olduğu iddiasını reddediyor.