Vasiyetini açıklayan Warren Buffett'tan Bill Gates'e kötü haber

93 yaşındaki iş insanı, dünyanın en zenginleri listesinde 10. sırada

Buffett, son bağışıyla bugüne dek Gates Vakfı'na toplamda 9,3 milyar dolar vermiş oldu (Reuters)
Buffett, son bağışıyla bugüne dek Gates Vakfı'na toplamda 9,3 milyar dolar vermiş oldu (Reuters)
TT

Vasiyetini açıklayan Warren Buffett'tan Bill Gates'e kötü haber

Buffett, son bağışıyla bugüne dek Gates Vakfı'na toplamda 9,3 milyar dolar vermiş oldu (Reuters)
Buffett, son bağışıyla bugüne dek Gates Vakfı'na toplamda 9,3 milyar dolar vermiş oldu (Reuters)

Amerikalı milyarder Warren Buffett, öldükten sonra servetinin nasıl dağıtılacağını açıkladı. 

Buffett, ABD'nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal'a (WSJ) verdiği söyleşide, ölümünden sonra kalan mirasının neredeyse tamamının kızı ve iki oğlu tarafından denetlenen yeni bir hayır kurumuna gideceğini söyledi.

93 yaşındaki iş insanı, servetinden Bill & Melinda Gates Vakfı'na para aktarılmayacağını da belirterek, "Ben öldükten sonra Gates Vakfı'na para yok" dedi. 

Buffett, servetinin aktarılacağı yeni hayır kurumunun adını paylaşmazken, paranın nasıl değerlendirileceğine çocuklarının karar vereceğini ifade etti. 

Ünlü yatırımcı, vasiyet planlarını birden fazla kez değiştirdiğini ve çocuklarına güvendiği için son olarak bunda karar kıldığını belirtti.

Buffett, "Üç çocuğumun da sahip olduğu değerler beni çok memnun ediyor. Onların işleri nasıl yürüteceğini bildiğine güvenim tam" dedi. 

Milyarder yatırımcı, parasının hayırlı işlere harcanmasını istediğini belirterek şunları söyledi:

Bu para, bizim kadar şanslı olmayanlara yardım etmek için kullanılmalı. Dünyada 8 milyar insan var. Ben ve çocukların, bunlar arasından yüzde 1'lik bir kesimin en şanslı ilk 100'ü arasında yer alıyoruz. İnsanlara yardım etmenin pek çok yolu var.

WSJ'nin aktardığına göre Buffett, daha önce vasiyetinde malvarlığının neredeyse tamamını Bill & Melinda Gates Vakfı'yla ailesine bağlı 4 hayır kurumu olan Susan Thompson Buffett Vakfı, Sherwood Vakfı, Howard G. Buffett Vakfı ve NoVo Vakfı'na ayırmıştı. 

Buffett'ın 71 yaşındaki kızı Susie Buffett, erken yaşta eğitimi ve toplumsal adaleti destekleyen Sherwood Vakfı'nın başkanlığını yürütüyor. 

Ayrıca Susie, annesinin adını taşıyan Susan Thompson Buffett Vakfı'nın da başkanlığını yapıyor. Buffett'ın eşi Susan, 2004'te yaşamını yitirmişti. 

Yatırımcının 69 yaşındaki oğlu Howie Buffett gıda güvenliğinin sağlanması ve insan kaçakçılığıyla mücadele için çalışan Howard G. Buffett Vakfı'nı yönetiyor. 

Milyarderin en küçük oğlu Peter Buffett ise müzisyen. 66 yaşındaki besteci ve eşi, yerli topluluklarla çalışan NoVo Vakfı'nın başında. 

Buffett vasiyetinden teknoloji milyarderi Bill Gates'in vakfını çıkarsa da hayattayken kuruluşa bağış yapmayı sürdürüyor.

İş insanı, CEO'su olduğu Berkshire Hathaway'in hisselerinden cuma günü Bill & Melinda Gates Vakfı'na ve ailesine ait 4 hayır kurumuna toplamda 5,3 milyar dolarlık bağış yaptı.

Forbes'a göre dünyanın en zengin 10. kişisi olan Buffett, 2021'de Bill & Melinda Gates Vakfı'ndaki mütevelli heyeti görevinden istifa etmişti. Buffett, görevden ayrılmasına ilişkin "Berkshire dışındaki tüm şirketlerin yönetim kurullarındaki gibi şimdi bu görevimden de istifa ediyorum" demişti.

Bill Gates'in eski eşi Melinda da kendi adını taşıyan vakıftan mayısta ayrılmıştı. Microsoft'un kurucusu Gates'le evliliğini 2021'de sonlandıran Melinda, kendi hayır işlerine odaklanmak için vakıftaki görevini bıraktığını belirtmişti.

Independent Türkçe, Wall Street Journal, CNN, Reuters, Business InsiderÇin, kasırgalardan enerji elde edecek

Mingyang Smart Energy'nin OceanX çift rotorlu rüzgar türbini tasarımı (Mingyang Smart Energy)
Mingyang Smart Energy'nin OceanX çift rotorlu rüzgar türbini tasarımı (Mingyang Smart Energy)
TT

Çin, kasırgalardan enerji elde edecek

Mingyang Smart Energy'nin OceanX çift rotorlu rüzgar türbini tasarımı (Mingyang Smart Energy)
Mingyang Smart Energy'nin OceanX çift rotorlu rüzgar türbini tasarımı (Mingyang Smart Energy)

Çinli bir firma, 5. kategorideki güçlü kasırgalar sırasında bile enerji üretebilen, dünyanın en büyük rüzgar türbinlerini kullanıma soktu.

MingYang Smart Energy'nin geliştirdiği devasa Ocean X platformu, 16MW'ın üzerinde birleşik güç çıkışı sağlayan, V şeklindeki düzende iki rüzgar türbininden oluşuyor.

Şirket, LinkedIn'de yayımladığı yazıda, Çin'in güneyindeki liman kenti Guangzhou'da faaliyete geçen türbin platformunun yılda 54 bin MWh enerji üretebildiğini ve bunun da her yıl 30 bin haneye enerji sağlamaya yeteceğini belirtti.

İlk olarak 2020'de 1:10 ölçekli daha küçük bir prototipi test eden firma, bu yıl nisanda OceanX platformunun orijinal boyutunda kurulumunu tamamladı.

Her biri 182 metre çapında dev türbin kanatlarına sahip ters yönde dönen rotorlardan oluşan platform, V şeklinde bir yapının üzerine oturuyor.

Bu yapı yüksek gerilimli kablolarla bir arada tutuluyor ve maksimum stabiliteyi sağlamak için Y şeklinde bir yüzer platform üzerine yerleştirilmiş.

Şirket, ultra yüksek performanslı betonla inşa edilen mega platformun yaklaşık 16 bin ton ağırlığında olduğunu ve 35 metreden daha derin sularda çalışabileceğini söyledi.

MingYang, türbin platformunun 5. kategori kasırga koşullarında bile saatte 260 kilometre rüzgar hızına ve 30 metre kadar yüksek dalgalara dayanıp enerji üretebileceğini söylüyor.

Şirket internet sitesinde "Yüksek tayfun direnci, saniyede 79,8 metreye kadar hızdaki rüzgarlara dayanır" diyor.

Bu tür kasırgalar, yerleşim alanlarından geçerken çoğu ahşap evi, ağaçları ve elektrik direklerini yerle bir ederek yıkıcı hasara neden olabilir.

cdfvgrb
Gemiler türbin platformunu okyanusta enerji üreteceği alana götürüyor (Mingyang Smart Energy)

Sıradan rüzgar türbinlerini zorlayabilecek bu sert koşullar, güç dalgalanmalarına ve güç jeneratörünün parçalarının erken aşınmasına neden olabilir.

Şirket yeni tasarımını "ekstrem tayfun koşullarında bile istikrar ve güvenlik sağlayan uyarlanabilir bir sistem" diye adlandırıyor ve bunun "deniz enerjisinde yeni bir çağ" başlatmasını umuyor.

Bu, özellikle iklim değişikliğinin tetiklediği fırtınalar çağında, Çin'in Guangzhou gibi düzenli olarak güçlü tayfunların vurduğu kıyı kesimlerinde elektrik üretimi için hayati önem taşıyabilir.

Bu platform aynı zamanda Çin'in 2025'e kadar ulusal enerji tüketiminin üçte birini yenilenebilir kaynaklardan sağlama hedefi için de önemli bir adım.

Rüzgar türbini platformu, binlerce haneye yeşil enerji sağlayarak karbondioksit emisyonlarının yaklaşık 56 bin ton azaltılmasına da sağlayabilir.

Independent Türkçe