Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

HTŞ, Türkiye’nin Kürt gruplara yönelik operasyonunu destekliyor

HTŞ, Türkiye’nin Kürt gruplara yönelik operasyonunu destekliyor

Salı, 15 Ocak, 2019 - 14:15

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), Heyet-i Tahriru'ş Şam’ın (HTŞ) İdlib'deki varlığının “sona ermesi” için “radikal bir çözüm” çağrısında bulunurken, HTŞ lideri Ebu Muhammed Colani, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda Kürt gruplara yönelik askeri operasyonunu desteklediklerini açıkladı.

Amgad Tv’ye Telegram uygulaması üzerinden Pazartesi günü verdiği demeçte Colani, PKK'yı bu devrimin düşmanı ve çok sayıda Sünni Arap'ın yaşadığı alanların işgalcisi olarak gördüklerini belirtti. HTŞ, Kürt Halk Koruma Birlikleri’ni (YPG) yıllardır Türkiye’de yasadışı faaliyet gösteren silahlı örgüt PKK’nın uzantısı olarak görüyor.
“Devrim düşmanına yönelik operasyonu engellemeyiz”

Colani, Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna operasyon başlatma niyetiyle ilgili bir soruyu, “Bunun PKK’nın ortadan kaldırılması için gerekli olduğunu düşünüyoruz. Bölgenin PKK'dan kurtarılması gerektiğine inanıyoruz. Devrim düşmanına yönelik bu operasyonu engellemeyiz” şeklinde yanıtladı.

HTŞ, İdlib’in büyük bir kısmının yanı sıra bitişik bölgeleri de kontrolü altında tutuyor. Ankara ve Moskova tarafından ilan edilen ateşkes ve 15 ila 20 kilometre derinlikte silahtan arınmış bir bölge kurulması konusunda varılan anlaşma uyarınca Türkiye bu bölgelerde gözetleme noktaları konuşlandırdı.

Geçtiğimiz haftalarda HTŞ, Ankara'nın desteklediği Suriyeli muhalif gruplarla şiddetli çatışmalara girerek, İdlib ve çevresindeki diğer grupların kontrolü altındaki bölgeleri ele geçirdi. 10 gün süren çatışmalarda HTŞ kontrol bölgesini genişletirken “Nureddin Zengi Hareketi” ve “Ahraru’ş-Şam” grupları dağıldı.

Colani’nin Türkiye’nin YPG’ye yönelik operasyonuyla ilgili açıklaması, “Laik bir ordu ile laik bir taraf arasında, uluslararası anlayışlar bağlamında gerçekleşen savaşa katılımın haram olduğunu” söyleyerek, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yapmayı planladığı operasyona katılımı “engelleyen” HTŞ liderlerinden Ebu Yakzan el-Mısri’nin açıklamalarıyla çelişti.

Türkiye, Ağustos ayında Avrupa Birliği’nin (AB) uyum yasaları uyarınca HTŞ’yi terör örgütü olarak sınıflandırdı.
SMDK’dan çözüm çağrısı

Öte yandan sürgündeki Suriye muhalefetinin önde gelen oluşumu SMDK tarafından Pazar günü yapılan açıklamada, HTŞ’nin İdlib’teki varlığının “sona ermesi” için “radikal bir çözüm” bulunması çağrısı yapıldı.

SMDK açıklamasında HTŞ’yi bir “terör örgütü” olarak nitelendirirken, HTŞ’nin İdlib’in tamamını kontrol altına alma çabalarını kınadı.

Suriye’deki anlaşmazlıklarla ilgili iki gün süren toplantının ardından yapılan açıklamada, HTŞ’nin İdlib ve diğer herhangi bir bölgedeki varlığının sona erdirilmesi için radikal bir çözme ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

SMDK, terörü bahane ederek Suriye rejimi, Rusya ve İran yanlısı milislerin bir soykırım gerçekleştirmesini önlemek ve sivilleri korumak için Türk dostlarıyla uzlaşı ve işbirliğini ilerletme çağrısında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya