​İsrail, Suriye’deki İran güçlerini bir kez daha bombaladı

​İsrail, Suriye’deki İran güçlerini bir kez daha bombaladı

Pazar, 14 Nisan, 2019 - 10:15
Şam-Londra/Şarku’l Avsat

Esed rejiminin resmi ajansı SANA’nın bildirdiğine göre Suriye Hava Savunması, Cumartesi sabah İsrail’in Hama kentinin Musayıf bölgesine yönelik saldırısında birkaç füze düşürdü.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHOR), İsrail’in saldırılarına hedef olan Musayıf bölgesinin İran’ın orta menzilli füzelerini geliştirdiği askeri bir bölge olduğunu ve burada pek çok İranlı savaşçı bulunduğunu aktardı. Ölenlerin sayısı belirlenemedi ancak Esed rejimi ve yandaşlarından 17 asker yaralandı.

Askeri bir kaynak, “yerel saatle saat 02.30’da İsrai savaş uçakları Musayıf bölgesine hava saldırısı düzenledi. Düşman füzelerine hava savunmamızla derhal karşılık verdik ve hedeflerine ulaşmadan önce bazılarını imha ettik. Saldırı bazı binaların yıkılmasına ve 3 askerin yaralanmasına yol açtı” dedi.

SOHR, bombalanan bölgede rejim kuvvetlerine ait askeri bir okul olduğu ve şehrin kırsalındaki el-Zaviye köyünde İran’a ait orta menzilli füze geliştirme merkezi ve Şeyh el-Gadban köyünde askeri eğitim kampı olmak üzere iki merkez olduğunu açıkladı.

Musayıf bölgesinin bombalanması ilk değil. Daha önce de Şam defalarca İsrail’in bu bölgeleri bombaladığını açıklamıştı.

İsrail son yıllarda Suriye’deki İran ve Hizbullah’a yönelik askeri merkezlere saldırılarını arttırdı. İsrail yakın zamanda Halep’e de saldırmış, İran’a ait silah depolarına yönelik saldırıda 7 militan öldürülmüştü.

İsrail 21 Ocak’ta yaptığı hava saldırısında Kudüs Gücü’ne ait olduğu söyleyen bir eğitim kampını ve Şam Havaalanına yakın bir cephaneliği bombaladığını açıklamıştı. Gözlemevine göre bu saldırıda İran yanlısı 21 savaşçı hayatını kaybetmişti.

İsrail, İran’ın Hizbullah’a silah sevkiyatı yaptığı Suriye’deki askeri varlığına yönelik saldırılarına devam edeceğini açıkladı. Suriye savaşı başladığından beri İsrail, Suriye’deki İran askeri varlığına onlarca kez hava saldırısı düzenledi.


Editörün Seçimi

Multimedya