​DEAŞ celladı Jack pişman değil!

​DEAŞ celladı Jack pişman değil!

Old Bailey: Aile, DEAŞ üyesi oğullarına para göndermeye çalıştı
Pazar, 23 Haziran, 2019 - 11:15
DEAŞ celladı Jack Lets (Facebook)
Londra / Şarku’l Avsat

İngiliz terörist Jack Letts’in ebeveynleri, Cuma günü Suriye’deki DEAŞ’a katılan oğullarına para göndermekten suçlu bulunarak, hapis cezasına çarptırıldı.

Old Bailey Mahkemesi Pazartesi günü Oxford’da yaşayan çifti Suriye’ye seyahat ederek DEAŞ’a katılan oğullarına para göndermekle suçladı.

İngiliz mahkemesi, 58 yaşındaki John Letts ve 57 yaşında Oxford’daki bir hayır kurumunda çalışan Sally Lane’i ise 15 ay hapis cezasına çarptırdı. Cezaları bir yıl ertelenen Letts ve Lane bu süre içinde herhangi bir suç işlemezse hapse girmeyecek.

Çift 2015 yılında “Cihatçı Jack” olarak bilinen oğullarına, İngiltere’ye dönmek istediğini söylediğinde yaklaşık 2 bin 200 dolar göndermeye çalışmıştı.

Çift, oğullarının kuşatma altındaki Rakka’da büyük bir tehditle karşı karşıya olduğunu ifade ederek, doğru karar almaya çalıştıklarını ve kendilerine herhangi bir yardım sağlamamasına rağmen polisle işbirliği yaptıklarını söyledi. DEAŞ’a katılmak için İngiltere’den ayrılan ve şu anda 23 yaşındaki Jack, İngiltere düşmanıydı. Gençliğinde İslam’ı kabul eden Jack, daha önce intihar saldırısı düzenlemek istediğini söylemişti. Jack’in annesi geçtiğimiz hafta Old Bailey’deki duruşma sırasında, Eylül 2014’te oğlunun kendisini arayarak Suriye’de olduğunu söylediğinde paniğe kapıldığını, 2015’te ise oğlunun kendisine buradan ayrılmak istediğini söylediğini bildirdi. Anne Lane oğluna iki defa para göndermeye çalıştı ancak ikisinde de yakalandı. Letts ve Lane çifti mahkemede, polis ve hükümetin kendilerini yalnız bıraktığını ve oğullarının herhangi bir suç işlememesine rağmen Kürtlerin kontrolü altında bulunan Suriye’nin kuzeyinde tutulduğunu ifade etti. Savcılar çiftin attıkları adımların yasal sonuçlarının farkında olduklarını fakat bunu görmezden geldiklerini söyledi. Mayıs 2014’te Arapça öğrenmek için Ürdün’e gitti. Daha sonra Kuveyt’e giden Jack, orada evlendi. Eylül 2014’te ailesini arayan Jack, babasının geri dönmesi için ısrar etmesine rağmen Suriye’de kalmaya karar verdi. 2015 yılında Facebook üzerinden İngiliz askerlerine karşı intihar saldırısı yapmak istediğini söyledi. Ancak aynı yılın sonunda ülkesine geri dönmek istedi ve ailesi bu amaçla ona para göndermeye çalıştı. Medyada tanınan ismiyle ‘Cihatçı Jack’ bugün Suriye’nin kuzeydoğusunda DEAŞ’lı tutuklular arasında bulunuyor.

BBC geçtiğimiz yıl Ekim ayında 23 yaşındaki Jack ile röportaj yaptı fakat ailesinin ona para gönderdiği ortaya çıkmasından sonra yayınlamadı. İçişleri Bakanlığı bu konu hakkında bir açıklamada bulunmadı fakat daha önce yaptığı açıklamada İngiliz asıllı DEAŞ savaşçılarının ülkeye girişinin engellendiğini belirtti.

Jack Letts BBC’ye verdiği röportaj, yıllarını Suriye’deki DEAŞ saflarında geçirdiğinin en büyük kanıtı. Jack verdiği röportajda baskı altında olmadığını ve 16 yaşında İslam’ı kabul ettiğini söyledi. İslam’a girdikten 2 yıl sonra Oxford’daki okullardan birinde gördüğü eğitimi yarıda bırakarak, DEAŞ’a katılmak için Suriye’ye gitti. Irak’ın Felluce şehrindeki DEAŞ safları arasında etkili bir ailenin kızı ile evlendi. Şimdiye kadar hiç görmediği bir çocuğu oldu. 2017 yılında DEAŞ saflarından ayrıldı fakat Suriye’nin kuzeyindeki Kürt güçleri tarafından tutuklandı. Jack BBC’ye verdiği demeçte, Suriye’ye kafası karışık olduğu bir dönemde gittiğini belirtti.

Jack Letts ebeveynlerine saygı göstermemesine rağmen, ebeveynleri onun için hapse girmeyi göze almıştı. Hakimler, şu anda 23 yaşında olan Jack’ın hala hayatta olduğunu ve Suriye’nin doğusunda Kürtlerin kontrolü altında olan Rağve bölgesindeki bir hapishanede tutulduğunu söyledi. İngiltere Dışişleri Bakanlığı, bölgede konsolosluk temsilciliği olmadığını bildirdi. Jack’ın ülkesine dönmek için istekli olmaması ve işbirliği yapmaması oldukça dikkat çekici. Annesinin eve dönmesi için gösterdiği büyük çabalara rağmen Jack, BBC’ye verdiği demeçte, “Doğrusunu söylemek gerekirse İngiliz hükümetinin beni kurtarmak ve buraya getirmek için baskı yapması son umudum değil. Bu doğru bir fikir de değil” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya