Tahran, Fransa ve İran vatandaşlığı bulunan akademisyenin gözaltına alındığını doğruladı

Tahran, Fransa ve İran vatandaşlığı bulunan akademisyenin gözaltına alındığını doğruladı

Salı, 16 Temmuz, 2019 - 12:15
Fransız asıllı İranlı akademisyen Fariba Adelhah (AFP)
Londra/Şarku’l Avsat

İran yargı yetkilileri bugün yaptığı açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İran ile ilgili sorunu dile getirmesinden bir gün sonra Fransa ve İran vatandaşlığı bulunan akademisyenin gözaltına alındığını doğruladı.

Macron dün, bölgedeki gerilimin azaltılması çabaları kapsamında, Tahran’dan çifte vatandaşlığı bulunan akademisyenin geçtiğimiz ay gözaltına alınması ile ilgili bir açıklama talep etti.

Yargı sözcüsü Gulam Huseyn İsmail İran yargısına ait internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada  şu ifadeye yer verildi: “Bu hanım yakın zamanda gözaltına alındı fakat davanın niteliği nedeniyle konu hakkında açıklama yapamayız.”

Fransa ve İran vatandaşlığına sahip olan akademisyen, gözaltına alındığı sırada Tahran’daki evindeydi ve Tahran’ın güveyindeki Evin Hapishanesi’ne sevk edildi.

60 yaşındaki Fariba Adelhah Paris merkezli Siyaset Bilimi Enstitüsü'nde Uluslararası Araştırma Merkezi'nde araştırmacıydı. Bu konuda şaşırtıcı olan, bu konunun Macron’un müsteşarının Körfez’deki gerilimi düşürmek amacıyla Tahran’a yaptığı 2 ziyaret sırasında ortaya çıkmamasıdır. İranlı yetkililerin gözaltına aldığı Adelhah, İranlı yetkililerin çifte vatandaşa sahip tutukladığı ve ülke aleyhine çalışmakla suçladığı ilk kadın değil.


Editörün Seçimi

Multimedya