Erbil'deki saldırıda ölü sayısı 3'e yükseldi

Erbil'deki saldırıda ölü sayısı 3'e yükseldi

Perşembe, 18 Temmuz, 2019 - 11:45
Erbil Valilik binasının önündeki güvenlik güçleri (Reuters)
Erbil/Şarku’l Avsat

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) başkenti Erbil'de Türk diplomatların bulunduğu bir restorana düzenlenen silahlı saldırıda, ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Iraklı bugün öldü. Böylece bir Türk diplomatın şehit olduğu dünkü saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 3’e yükseldi.

AFP’nin haberine göre bir polis kaynağından dün edinilen bilgilerde Erbil'de Türk diplomatların bulunduğu bir restorana düzenlenen silahlı saldırıda Türk Konsolosluk Yardımcısı’nın yanındaki konsolosluk çalışanının da hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Kürt İç Güvenlik Kuvvetleri yaptığı açıklamada 3’üncü bir kişinin ağır olarak yaralandığını bildirmişti.

Yaralı halde hastaneye kaldırılan Iraklının yakını AFP muhabirine yaptığı açıklamada Beşdar Ramazan’ın başından aldığı kurşun nedeniyle hayatını kaybettiğini bildirdi.

Erbil polisi, saldırganın kaçtığını ve arama çalışmalarının devam ettiğini duyurdu.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre restoran sahibi, saldırganın yalnız olduğunu ve elindeki iki silahla doğrudan Türk Konsolosluk çalışanlarını hedef aldığını aktardı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) söz konusu saldırıyı kınayarak faillerin yakalanması ve haklarında yasal işlem başlatılması için soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Kuzey Irak'ta askeri üsleri olan Ankara, bu saldırıya ‘uygun şekilde karşılık verme’ vaadinde bulundu.

Türkiye, geçen mayıs ayı sonunda Kuzey Irak'taki dağlık bölgelerde PKK sığınaklarını hedef alan hava ve kara operasyonları düzenledi. Operasyonun ikinci aşaması geçen cuma günü başladı.

Türkiye, 1984’ten bu yana Ankara’ya karşı silahlı eylemler yürüten PKK’nın sığınaklarını hedef alan operasyonlar düzenliyor.

Bölgedeki çok sayıda Iraklı uzman saldırıdan PKK’yı sorumlu tutarken özellikle operasyonlar sırasında PKK saflarında yaşanan ölümler nedeniyle benzeri saldırıların olabileceğini belirtiyorlar.


Editörün Seçimi

Multimedya