Ukrayna'da genel seçimlerin galibi Zelenskiy

Ukrayna'da genel seçimlerin galibi Zelenskiy

Pazartesi, 22 Temmuz, 2019 - 06:30
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy oy kullanmak için sandık başında (AP)
Kiev/Şarku’l Avsat

Ukraynalılar dün sandık başına giderken, nebli olmayan sonuçlara göre seçimin galibi Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin Halkın Hizmetkarı Partisi olduğu ifade edildi.

Eski Komedyen Zelenskiy, ilk icraati olarak meclisi feshetmiş erken genel seçim çağrısında bulunmuştu. Bugün yapılan seçim sonrası resmi olmayan sonuçlara göre Zelenskiy'nin Halkın Hizmetkarı Partisi oyların yüzde 44,4'ünü alarak çoğunluğu elde etti ancak, hükümeti kurmak için koalisyon kurması gerekiyor. Rusya yanlısı Yaşam İçin Muhalefet Platformu ise anketlerde yüzde 12,5'lik oy topladı. 

Bir önceki devlet başkanı Petro Proşonko'nun Avrupa Dayanışması oyların yüzde 8,5'ini aldı. Eski Başbakan Yuliya Timoşenko'nun Anavatan Partisi yüzde 7,6 oy alırken, müzisyen Svyatoslav Vakarçuk'un Ses Partisi ise yüzde 6,3 oy oranı ile yüzde 5'lik barajı geçerek meclise girebildi. 

Zelenskiy, Nisan ayında oyların yüzde 73'ünü alarak Devlet Başkanı seçildi. Ancak siyasete yeni atıldığı için mecliste yeterli desteği alamıyor ve kendi politikalarını uygulayamıyordu, bu sebeple meclisi feshederek hareket kabiliyeti kazanmayı hedefledi. 


Editörün Seçimi

Multimedya