Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​Hapishanede intihar eden Jeffrey Epstein’in milyonlarca dolarlık mirası kime kalacak?

​Hapishanede intihar eden Jeffrey Epstein’in milyonlarca dolarlık mirası kime kalacak?

Çarşamba, 14 Ağustos, 2019 - 09:00
ABD'li işadamı Jeffrey Epstein New York hapishanesindeyken (Reuters)

ABD'li milyarder Jeffrey Epstein, cinsel taciz suçlamalarından yargılanmayı beklediği New York'taki Manhattan Metropolitan Merkez Hapishanesi'ndeki hücresinde Cumartesi günü ölü bulundu.

CBS’nin haberine göre milyonlarca dolara ulaşan Epstein’in mirası konusu, cinsel saldırıda bulunduğu kurbanları nedeniyle daha karmaşık hale geldi.

559 milyon dolar serveti bulunan Jeffrey Epstein, Florida ve New Mexico'da çiftlikler, Karayipler'de özel bir ada ve Paris'teki lüks Foch Caddesi'nde bir apartman dairesine sahip.

Epstein’e bir grup kadın tarafından cinsel taciz suçlaması ile dava açılmıştı. Epstein’in ölümünden sonra savcıların Epstein’in aleyhindeki suçlamaları düşürmesi muhtemel fakat hakkındaki hukuk davalarının da devam etmesi bekleniyor. Hukuk uzmanlarına göre sanık listesi, Epstein’in ölümünün ardından daha da büyüyecek.

Evli olmayan Epstein’in çocuğu da yok. Bu nedenle mirasın ve mal varlıklarının erkek kardeşine kalması bekleniyor.
Epstein'ın serveti ne kadar?

Epstein’in milyarder olduğu söylenir fakat buna dair güçlü bir kanıt yok. Bununla birlikte çok zengin olduğu da inkar edilemez. Jeffrey Epstein’in Manhattan'ın Yukarı Doğu Yakası'nda 50 milyon dolar değerinde bir evi, Florida’da 12 milyon dolar değerinde bir konağı, New Mexico'da 17 milyon dolar değerinde çiftlikleri, 64 milyon dolar değerinde Karayipler'deki özel bir adası ve Paris'teki lüks Foch Caddesi'nde 8.6 milyon dolar değerinde apartman dairesine sahip olduğu biliniyor.

New York Times’ta yer alan habere göre L Brands’ın CEO'su işadamı Leslie Wexner, Epstein’ın 10 yıldan fazla bir süre içinde 200 milyon dolardan fazla para kazandığını bildirdi.

Epstein hakkında yürütülen cezai soruşturma kapsamında Epistein’in alacaklılara olan borçları ile birlikte 559 milyon dolar mal varlığı olduğu tespit edildi.
Epstein'ın kurbanları servetinden pay alabilir mi?

Hükümet ölü bir kişiye cezai kovuşturma açamaz fakat aleyhinde adli işlemler başlatabilir. Ancak bunun için kurbanların Epstein'in kendilerine karşı suç işlediğini kanıtlaması gerekiyor.

Eğer mahkeme kanıtları yeterli görürse kurbanlar, mal varlığı varislerine bırakılmadan önce Epstein’in mal varlığından pay alabilecek.
Epstein’in mal varlığı davası çözülene dek ne kadar vakit geçer?

Cevap basit; yıllar ve yıllar. İlk aşamada mal varlıklarından kimin sorumlu olduğunun bilinmesi gerekiyor. Epstein bir vasiyet bıraktıysa, mal varlığı onlara verilecek. Eğer vasiyeti yoksa vasiyeti kardeşi Mark alacak. Mark’ın sorumluluk almayı reddetmesi durumunda Epstein’in borcu olduğu biri, varis olarak başvuruda bulunabilir.

Epstein’in onlarca kadına cinsel tacizde bulunduğu fikri, bunun mevcut davadan daha büyük bir dava haline gelebileceğini göstermektedir. Herhangi bir kimsenin fon ve mülk yönetiminde yasal sorumluluk üstlenmeyi reddetmesi bu davayı uzatabilir.

Belki de en büyük engel, Epstein'ın tüm varlıklarını bulmaktır. 2008'de Florida'da seks suçlarından mahkum edildikten sonra servetinin çoğunu birden fazla şirket ve denizaşırı hesaplar arasında bölüştürdü. Bunları bir araya getirmek Epstein olmadan uzun zaman alacak.

Bunun en yakın örneği, ünlü milyarder Leona Helmsley’in 2007 yılında hayatını kaybetmesinden 9 yıl sonra hala oğullarının mirasçı olarak mücadele etmesidir.


Editörün Seçimi

Multimedya