Yemen meşru hükümetinden, Aden'deki olaylarda Suudi Arabistan ve BAE'nin oynadığı role övgü

Yemen meşru hükümetinden, Aden'deki olaylarda Suudi Arabistan ve BAE'nin oynadığı role övgü

Cumartesi, 17 Ağustos, 2019 - 13:00
El-İryani,
Aden/Şarku’l Avsat

Yemen meşru hükümeti,  Güney Geçiş Konseyi’nin ülkenin geçici başkenti Aden’deki hükümet kurumlarından çekilmesini memnuniyetle karşıladığını ifade ederek, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) son olaylardaki rolüne övgüde bulundu.

Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Geçiş Konseyi’nin aralarında Bakanlar Konseyi Sekreterliği, Yüksek Yargı Konseyi, Merkez Bankası ve Aden Hastanesi’nin de bulunduğu hükümet kurumlarından çekilmesini memnuniyetle karşıladığını ifade ederek, İçişleri Bakanlığı ve Aden Rafinerisi’nin meşrutiyeti destekleyen koalisyonun riayetinde Cumhurbaşkanlığı Koruma Tugayları’na tesliminin tamamlandığını belirtti.

Bakan, Suudi Arabistan ve BAE’ye katkılarından dolayı şükranlarını sunarak, uluslararası topluma Husilere karşı mücadelede birlik çağrısında bulundu.

Arap Koalisyonu Ortak Kuvvetler Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, Koalisyon’un geçtiğimiz haftalarda Aden’de yaşanan gelişmelere sert tepki gösterdiği, ulusal çıkarları gözetmek adına tüm tarafların Yemen hükümeti ile birlikte çalışmaya davet edildiği vurgulandı.

Komutanlık tarafından yapılan açıklamada, Suudi Arabistan’ın Güney Geçiş Konseyi’ne, Yemen halkının çıkarlarının gözetilmesi, kamu ve özel mülklere zarar verilmemesi için ateşkes çağrısı yaptığı belirtilerek, tüm askeri unsurların bugün geri çekilmeye başladığı, önceki konumlarına döndüğü ve Koalisyon'un denetimindeki Yemen hükümet binasının yetkililere teslim edildiği aktarıldı.

Öte yandan Ortak Kuvvetler Komutanlığı, sakinliği sürdürmek, kışkırtıcı medya söylemlerini durdurmak, diyalog ve uzlaşı dilini güçlendirmek ve ortak çabaları birleştirmek için Yemen'deki taraflara çağrıda bulundu. Yemen’deki İran destekli Husi milislerin yıkıcı projesini sona erdirmek için bir araya gelinmesi vurgusu yapan Arap Koalisyonu, Husiler, El-Kaide ve DEAŞ gibi terör örgütlerine fırsat verilmemesi gerektiğini ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya