Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Twitter ve Facebook’tan Hong Kong hamlesi

Twitter ve Facebook’tan Hong Kong hamlesi

Salı, 20 Ağustos, 2019 - 08:15
Reuters
San Francisco/Şarku’l Avsat

Sosyal medya platformu Twitter ve Facebook’tan pazartesi günü yapılan açıklamada Çinli yetkililerin Hong Kong’daki demokrasi yanlısı göstericilerin güvenilirliğine zarar vermek ve protestocuları bölmeye çalışmak için Facebook ve Twitter hesapları kullandığı duyuruldu.

Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) aktardığı bilgilere göre Twitter, göstericilerin meşruiyetini ve siyasi konumlarını baltalamak için Çin destekli bir operasyonun parçası olarak çalışan 986 hesabı askıya aldığını bildirdi.

Öte yandan Facebook da aynı gerekçelerle Pekin hükümetiyle ilişkili 7 kişisel, 3 de grup hesabını iptal ettiğini açıkladı.

Hong Kong’daki yüz binlerce demokrasi yanlısı protestocu, şiddet olaylarının ve Pekin'den gelen uyarıların artmasına rağmen protesto hareketine halk desteğinin artmasını sağlamak için geçtiğimiz Pazar günü şiddetli yağmura rağmen miting düzenledi.

On haftadır devam eden protestolar, uluslararası ticaret merkezi konumundaki şehir, maskeli protestocular ile çevik kuvvet polisi arasında çatışmalara sahne oldu. Olaylarda kullanılan göz yaşartıcı gaz ve yaşanan şiddet krize yol açtı.

Protestocular, geçtiğimiz Salı günü düzenledikleri eylem ile kentte bulunan havaalanına girişleri engelledi. Ardından da Çin'e casusluk yapmakla suçladıkları iki kişiye saldırdılar.

Hong Kong gösterileri, suçluların Çin’e iadesine izin veren yasa tasarısına karşı protesto gösterileriyle başlamış, ardından demokratik hak talebiyle genişlemişti.

Hong Kong, 1898'de imzalanan ve ‘kira sözleşmesi’ olarak bilinen anlaşmayla uzun yıllar İngiltere hakimiyetinde kalmış, ardından da 1997 yılında Çin'e devredilmişti.

Hong Kongluların büyük bir kısmı özellikle Çin lideri Şi Cinping’in iktidara gelmesinden bu yana özgürlüklerin daha da azaltıldığı görüşünde.


Editörün Seçimi

Multimedya