İran'dan yeni füze denemesi

İran'dan yeni füze denemesi

Cumartesi, 24 Ağustos, 2019 - 11:45
(Reuters-Arşiv)
Londra/Şarku’l Avsat

İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun (DMO) yeni bir füze denemesi gerçekleştirdiği bildirildi.

İran'ın yarı resmi ajansı Tesnim'in haberine göre İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı Hüseyin Selami, ülkesinin yeni bir füze denemesi gerçekleştirdiğini açıkladı.

Selami, açıklamasında, “Ülkemiz çeşitli savunma ve stratejik askeri sistemlerin denemelerine devam ediyor. Bunlar caydırıcı gücümüzü artırmaya yönelik durmaksızın sürdürülen hamlelerdir. Dün de bu milletin başarılı günlerinden biriydi” ifadelerini kullandı.

Washington-Tahran hattındaki gerginliğin sürdüğü bir dönemde İran, Perşembe günü karadan havaya yerli üretim uzun menzilli hava savunma sistemini tanıtmıştı.

ABD’li bir savunma yetkilisi, Temmuz sonunda yaptığı açıklamada, İran’ın orta menzilli balistik füze denemesi gerçekleştirdiğini ve fırlatılan füzenin yaklaşık bin kilometre mesafe kat ettiğini belirtmişti.

İran’ın füze denemeleri gerçekleştirmesi ABD ve Batı dünyası tarafından tepkiyle karşılanıyor. Ancak İranlı yetkililer, bu denemeleri kendini savunma kapsamında yapılan caydırıcı denemeler şeklinde savunuyorlar.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Mayıs 2018’de nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilme ve yaptırımları yeniden yürürlüğe koyma kararı sonrasında Washington-Tahran ilişkilerinde tansiyon yükseldi.

İran ile Batı arasındaki ilişkiler de özellikle denizlerde karşılıklı petrol tankeri alıkoyma yarışından sonra kötü bir döneme girdi.

İran, birçok kez Hürmüz Boğazı’ndaki güvenliği sağlayabileceğini vurgularken, ABD, Körfez’deki istikrarı bozucu eylemlerin önüne geçmek amacıyla deniz ittifakı kurma çağrısında bulunmuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya