Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İranlı futbol taraftarı Mavi Kız hayatını kaybetti

İranlı futbol taraftarı Mavi Kız hayatını kaybetti

Salı, 10 Eylül, 2019 - 14:00
İstiklali takım taraftarları (Arşiv-AP)
Londra/Şarku’l Avsat

İranlı bir kadın taraftar erkek kılığına girerek futbol stadyumuna girdiği için 6 ay hapis cezasına çarptırıldığını öğrendikten sonra kendisini ateşe verdi.

Yaşanan bu trajik olay İran’daki bazı futbol yıldızları ve tanınmış isimler arasında öfkeye yol açtı. İran’da kadınlar futbol stadyumlarına girmesi yasakken, voleybol diğer spor oyunları girişlerine izin veriliyor.

Tuttuğu takım İstiklali'nin renklerine vurgu yapan 'Mavi Kız' etiketiyle paylaştığı hikayelerle dünya çapındaki çok sayıda İranlı tarafından beğenilen 30 yaşındaki Seher Khodayari,  dün Tahran’da bulunan bir hastanede hayatını kaybetti.

Geçtiğimiz hafta kendisini ateşe veren Khodayari mart ayında  erkek kılığına girerek gittiği bir futbol maçında stadyuma girmeye çalıştığı esnada polis tarafından gözaltına alınmıştı. Khodayari, üç gün gözaltında tutulmuştu.

127 kere Milli takım forması giymiş İranlı eski Bayer Munih oyuncusu Ali Kerimi, İranlı kadınların stadyumlara erişim yasağının sona erdirilmesini çağrısında bulundu.

İranlı illi futbolcu Andranik Teymuryan ise konuya ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, önümüzdeki yıllarda Tahran’da bulunan stadyumlardan birine Khodayari’nin isimin verileceğini söyledi.

İran İletişim ve Teknoloji Bakanı Muhammed Cevad Azeri, yaşanan olayı “acı bir kaza” şeklinde yorumladı.


Editörün Seçimi

Multimedya