Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​SOHR: İran, Suriye’nin güneyi ve Fırat’ın doğusunda varlık gösteriyor

​SOHR: İran, Suriye’nin güneyi ve Fırat’ın doğusunda varlık gösteriyor

Perşembe, 12 Eylül, 2019 - 10:15
İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri, Suriye’nin kuzeyinde İran kuvvetlerini denetlerken (Bahrain News Agency)

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), İran güçleri ve milislerinin Suriye’nin güneyi ve Fırat’ın doğusu ile batısında “gizli bir şekilde” toplanmaya başladığını aktardı.

SOHR’un yayınladığı rapora göre İran destekli milisler, Dera’nın kuzeyi, Suvede, Dera’nın kırsal bölgeleri, Mayadin ve çevresi, Ebu Kemal ve Fırat’ın batısındaki Deyrizor kırsalında bulunuyor.

SOHR tarafından yayınlanan raporda, Suriye’nin güneyindeki gönüllü milis sayısının 3 bin 510’a yükseldiği belirtilirken, son zamanlarda bu milislere Suriyeli farklı yaş aralığında 2 bin 200 erkeğin katıldığı aktarıldı. Deyrizor kırsalındaki İran destekli milisler, Rusya destekli Ulusal Savunma Güçleri’nin bulunduğu bölgelerdeki etkisini artırarak, Ulusal Savunma Güçlerini durduruyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, geçtiğimiz Temmuz ayında, İran destekli grupların kendi saflarına üye çekerek Deyrizor kırsalındaki varlığını arttırmaya devam ettiğini duyurdu.

Raporda, İran milislerinin Suriye’nin doğusunda bulunan Mayadin şehrinde Ulusal Savunma Güçleri’nin kontrol noktası olan Korniş caddesini çevrelediği belirtilirken, bu kontrol noktasının Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ve rejim güçleri arasında su tekneleri ile yapılan kaçakçılıkta kullanıldığı aktarıldı. SOHR, İranlıların Ulusal Savunma Güçleri’nin hızlı bir şekilde kontrol noktasından geri çekilmelerini talep ettiğini ve unsurların karşılık göstermeden geri çekildiğini aktarılırken, daha sonra bölgeye İranlı milislerin yerleşerek bayrak açtığını aktardı.

Raporda, Deyrizor’un doğusunda bulunan Mayadin şehrindeki Ulusal Savunma Güçleri’nden onlarca unsurun İran destekli milislere katıldığı yönünde bilgiler yer alıyor. SOHR’un yayınladığı bilgilerde, Ulusal Savunma Güçleri’nden 50 unsurun habersizce Mayadin şehrindeki İran saflarına katıldığı belirtildi. Bu unsurlar beş aydır aylıklarını almadıklarını savunurken, İranlı milisler gıda ve tıbbi hizmetlere ek olarak, 150 dolarlık aylık maaş alıyor. Raporda ayrıca, Ulusal Savunma Güçleri’nin, İranlı milislerden 50 unsurun iade edilmesi için resmi talepte bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya