Rusya süpersonik yolcu uçağı motoru çalışmalarına başladı

Rusya süpersonik yolcu uçağı motoru çalışmalarına başladı

Pazar, 15 Eylül, 2019 - 07:15
Rus yapımı savaş uçağı SU-35 - Arşiv (Sputnik)
Moskova/Şarku’l Avsat

Rusya, yolcu uçağına uygun, sesten daha hızlı (süpersonik) bir motor üzerinde çalışmaya başladı.

Rus haber ajansı Sputnik’in dünkü haberinde yer alan bilgilere göre Rusya, yolcu uçaklarında kullanılmak üzere ses duvarını aşan hızda bir motor yapmak üzere çalışmalara başladı.

Merkezi Havacılık Motorları Enstitüsü (CIAM) Genel Direktörü Mikhail Gordin, Sputnik’e yaptığı özel açıklamalarında CIAM çalışanlarının, dünyada eşi benzeri olmayan bir motor üzerinde çalışmaya başladığını söyledi.

Gordin, Rusya ve dünyanın geri kalanında süpersonik yolcu uçağı için gerekli olan motorun temel yapı taşını oluşturabilecek gaz jeneratörü olmadığından motorun çalışmalarına sıfırdan başladıklarına dikkati çekti. Motorun uçaktan önce üretilmesinin zorunlu olduğunu vurgulayan Gordin, çalışma sonuçlarının 15 yıl sonra görüleceğini kaydetti.

Bundan 50 yılı aşkın bir süre önce dünyada ses duvarını aşan iki uçak üretildi. Biri Rus yapımı Tupolev Tu-144, diğeri ise İngiliz-Fransız ortak yapımı Concorde idi. Alman Haber Ajansı’nın aktardığı bilgilere göre bu iki uçak da artık yoklar.

Rusya merkezli ‘The Reporters’ adlı internet sitesinin haberine göre ABD merkezli dünyanın en büyük uçak üreticilerinden biri olan Boeing Şirketi de süpersonik bir yolcu uçağı üretimi üzerinde çalışıyor.

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, 2019 yılı başlarında yaptığı bir açıklamada, Rusya'nın yeni bir süpersonik yolcu uçağı üretmek için bir proje üzerinde çalışmaya başladığını söylemişti.

Uçağın, 16 ila 19 yolcu kapasiteli ve saatte 2 bin ila 3 bin kilometre hızlarda uçması planlanıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya