ABD yönetimi Edward Snowden’a dava açtı

ABD yönetimi Edward Snowden’a dava açtı

Çarşamba, 18 Eylül, 2019 - 13:15
Edward Snowden'ın Permanent Record (Kalıcı Kayıt) adlı kitabı (AFP)
Washington/Şarku’l Avsat

ABD Adalet Bakanlığı dün, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) eski çalışanı Edward Snowden'ın yeni kitabından elde edeceği tüm gelirleri önlemek amacı ile dava açtı.

Daha önce CIA’de çalışan Snowden hükümete ait bilgileri kamuoyu ile paylaşmasının ardından Rusya’da yaşamaya başladı. Edward Snowden’ın hükümet ile yapılan gizlilik anlaşmasını ihlal ettiği belirtiliyor.

Konu ile ilgili Twitter hesabından açıklama yapan Snowden, dün satışa sunulan Kalıcı Kayıt isimli kitap için “Hükümetiniz okumanızı istemediği bir kitap” ifadesini kulandı.

AFP’nin haberine göre davanın Snowden’ın kitabını yayınlamadan önce incelenmesi için iki devlet kurumuna göndermediği için açıldığı iddia edildi.

Adalet Bakanlığı, kitabın yayınlanmasının önlenmeye çalışmadığını belirtirken Snowden’ın kitabının tüm gelirlerine el konulması gerektiğini açıkladı. Açıklamada Snowden’ın casusluk suçlamasıyla uzun yıllar hapse girebileceği kaydedildi.

Bakanlık, Snowden’a para aktarılmamasını sağlamak için kitabın yayıncısı Macmillan Publishers’ın da dava edildiğine işaret etti.

ABD Adalet Bakanlığı Sivil Bölümü Genel Avukat Yardımcısı Jody Hunt, Edward Snowden’ın CIA ile çalıştığı dönemde ABD ile olan anlaşma taahhüdünü ihlal ettiğini belirttiği açıklamasında şunları söyledi:

“ABD’nin hassas ulusal güvenlik bilgilerini koruma kabiliyeti, çalışanların ve yüklenicilerin, yayın öncesi inceleme yükümlülükleri de dahil olmak üzere gizlilik sözleşmelerine uymalarına bağlıdır. Bireylerin yayın öncesi inceleme yükümlülüklerini yerine getirmeden ABD’nin çıkarları pahasına kendilerini zenginleştirmelerine izin vermeyeceğiz.”

ABD hükümetinin 11 Eylül olaylarının ardından vatandaşların gözetimine ilişkin gizli bilgileri sızdıran Snowden 2013 yılından bu yana Rusya'da yaşıyor.

Edward Snowden, casusluk faaliyetlerinde bulunmakla suçlanıyor.

Rusya'da yaşayan CIA ve NSA eski çalışanı Snowden, CBS televizyonu ile yaptığı röportajda adil yargılanma garantisi verilmesi halinde ülkesine dönmek istediğini söylemişti.


Editörün Seçimi

Multimedya