Husilere bağlı keskin nişancı Hudeyde'de iki küçük çocuğu yaraladı

Husilere bağlı keskin nişancı Hudeyde'de iki küçük çocuğu yaraladı

Perşembe, 19 Eylül, 2019 - 09:00
Yeniden Yerleşim Koordinasyon Komitesi toplantılarına ev sahipliği yapan BM gemisi (EPA)
Cidde/Esma El-Gaberi-Taiz/Şarku’l Avsat

Yemen'in batısında yer alan Hudeyde’nin güneyinde bulunan Hays bölgesindeki iki çocuk, babalarıyla birlikte motosiklet üzerinde yolculuk yaparken, Husi üyesi bir keskin nişancının kendilerini hedef alması sonucu yaralandı.

Bu olay, İran destekli Husi milisleri tarafından, bombardımanın yanı sıra keskin nişancı kurşunları ile Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde imzalanan Ateşkes Anlaşması’nın ihlale devam edildiğinin bir göstergesi olarak yorumlandı.

Amalika Tugayı (Devler Tugayı) Medya Merkezi'nden aktarılan bilgilere göre geçtiğimiz Salı günü, İdris Hamid Kahtan (4) ve Ayşe Hamid Kahtan (4 aylık) babalarıyla birlikte motosiklet ile el-Şuayne köyüne giderken, Husilere bağlı bir keskin nişancı tarafından vurularak yaralandı.

Yaralı çocukların, Hays kentindeki sahra hastanesinde tedavi altına alındığı belirtilirken, Husi milislerin neredeyse her gün bombardıman ve keskin nişancı kurşunlarıyla asker sivil ayrımı gözetmeksizin Hays'taki vatandaşları hedef aldığı ifade edildi.

Öte yandan, Husiler, Çarşamba sabahı Durahmi ilçesindeki ortak kuvvetlere ait mevzileri ağır ve orta silahlarla bombaladı. Yemen Ulusal Ordu Güçleri ve Halk Direnişi'nden oluşan ortak kuvvetler ise, son 48 saat içerisinde, Husilerin Hays’ta çeşitli silah ve füzeler kullanarak başlattığı saldırıyı püskürtmeyi başardı.

Husi milisleri bu saldırıdan birkaç gün önce de, Hays'ta sivillerin evlerini bombalayarak, 2 çocuğu öldürdü ve aynı aileden 4 kişiyi yaraladı.
Husilerden bir hafta içinde bin 39 ihlal

Yemen İnsan Hakları ve Özgürlükleri Örgütü (SAM), 13 uluslararası kuruluşla birlikte Arapça, Almanca, Fransızca ve İngilizce dillerinde hazırladığı raporunda, İran destekli Husi milislerin, 6-13 Eylül tarihleri arasında kontrol ettiği illerde sivillere karşı bin 39 ihlal gerçekleştirdiğini açıkladı.

Husilerin, Hudeyde’deki 7 okulu askeri kampa dönüştürdüğü ifade edilen raporda, bir hafta içinde 12’si çocuk, 6’sı kadın olmak üzere 43 sivili öldürdüğü, aralarında çocuk ve yaşlıların da olduğu 189 kişiyi kaçırdığı, 77 eve basın düzenlediği ve 5 araca el koydukları aktarıldı.

Rapora göre milisler, İb ilinde sağlık sektörüne yönelik 25 ihlale karıştı. Husiler 18 özel eczaneye baskın düzenlerken, İb merkezinde 7 doktoru kaçırdı.

Milisler, Sana'daki Cuma namazı esnasında cami imamı da dâhil olmak üzere 12 kişiye fiziksel saldırıda bulundu.

Husiler, İb, Hudeyde ve Zamar’da bir haftada 150'den fazla çocuğu silah altına aldı. Darbeciler ayrıca 7 binden fazla okulda sabah okunan Milli Marşı da değiştirdi.
“BM katliamlara aldırış etmedi”

Şarku’l Avsat’a konuşan, Batı Sahilini Özgürleştirme Operasyonu Sözcüsü Vaddah el-Dabiş, 9 Eylül’de yapılan gemi toplantısının sadece uluslararası gözlemciler tarafından ihlallerin tescili ve kaydedilmesiyle sonuçlandığını söyleyerek, Yemen ortak kuvvetlerinin milis katliamlarının sesli ve görüntülü belgelerini göndermesine rağmen, BM’nin bu belgelere aldırış etmediğini belirtti.

Sözcü, Husi milislerin de, BM ile yapılan anlaşmaları umursamayarak, hendek kazmaya, barikatlar kurmaya, Yemenli sivilleri öldürmeye, mallarını yağmalamaya ve evlerini hedef almaya devam ettiğini sözlerine ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya