Tunus'ta Kays Said'e destek artıyor

Tunus'ta Kays Said'e destek artıyor

Perşembe, 19 Eylül, 2019 - 20:30
Tunus'un başkentindeki genç bir adam, ön sayfasında cumhurbaşkanlığı seçimleri ilk turunun galibi Kays Said ve Nebil Karvi'nin fotoğraflarının bulunduğu bir gazete okuyor (Reuters)
Tunus/Munci Suaydani

Tunus’ta cumhurbaşkanlığı yarışının ilk turunda kaybeden birden fazla siyasi parti ve çok sayıda aday, Kays Said ve Nebil el-Karvi’den hangisine destek verdiğini açıkladı.

Nahda Hareketi’nin eski lideri Hammadi el-Cibali, Demokratik Akım Partisi lideri Muhammed Abu, Cumhuriyet Halk Birliği lideri Lutfi el-Merayhi, Tunus’un eski Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif el-Merzuki ve Nahda Hareketi liderlerinden Abdullatif el- Mekki, seçimlerin ikinci turunda Kays Said’e destek vereceklerini açıkladı.

Öte yandan Said’in tek rakibi olan Karvi, mali suçlamalar nedeniyle cezaevinde bulunuyor. Daha önce de aynı suçlama ile hapis cezasına çarptırılan Karvi, beraat etmişti.

Nahda lideri Abdullatif el-Mekki, Kays’ın seçimleri kazanması durumunda iyi bir performans göstermesine yardımcı olacak yeterli ve dengeli bir ekip kurulması için teşvikte bulundu.

Yüksek Seçim Komisyonu (YSK) tarafından yapılan resmi açıklamaya göre 18,4 oy oranıyla bağımsız aday Anayasa Profesörü Kays Said ve yüzde 15,6 oy oranıyla tutuklu medya patronu Tunus'un Kalbi Partisi Genel Başkanı Nebil Karvi, ikinci turda yarışacak isimler oldu.

Cumhurbaşkanlığı yarışının ilk turunun sonuçlarına itiraz etmek için yasal süre bugün sona eriyor.

Cumhuriyet Halk Birliği Lideri Lutfi el-Merayhi, Şarku'l Avsat’a yaptığı açıklamada, Said’e verdiği desteğin birkaç nedeni olduğunu ifade etti. Bunlardan ilkinin ‘devrimciler tarafında yer alması’ olduğuna dikkat çeken Merayhi, değişim ve mevcut siyasi sistemden çıkış konusunda aynı fikirde olduklarını belirtti. Kays Said’in temiz bir aday olduğunu söyleyen Merayhi, davranışlarının onun halktan biri olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Öte yandan bazı siyasi parti ve gruplar, kara para aklama, vergi kaçakçılığıyla suçlanması ve tutuklanması nedeniyle Nebil Karvi’yi desteklediklerini bildirmekten utanç duyduklarını kaydetti. Bunun da Nahda Hareketi’nin işine yarayacağına dikkat çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya