Kuzey Kore'den Trump'a övgü

Kuzey Kore'den Trump'a övgü

Cuma, 27 Eylül, 2019 - 09:15
ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un Güney ve Kuzey Kore arasındaki silahlardan arındırılmış bölgedeki görüşmesinden bir kare (AFP)
Pyongyang/Şarku’l Avsat

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı Danışmanı Kim Kye Gwan, ABD Başkanı Donald Trump’a ‘bilge ve cesur’ benzetmesinde bulunarak övgüde bulundu.

Gwan, Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında yeni bir zirve yapılması fikrinin ABD gündeminde olduğunu belirtti.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA’nın haberine göre Gwan, Trump ve Kim Jong-un arasında üçüncü zirvenin gerçekleşme ihtimaline olumlu yaklaşarak, liderlerin daha önceki görüşmelerinin, iki ülke arasındaki ilişkilerde düşmanlığa son verme yönündeki siyasi iradelerini ifade etmelerini sağlayan tarihi olaylar olduğuna vurgu yaptı.

Gwan, Kuzey Kore’nin bu zirvelerden beri güven oluşturma çabalarına rağmen ABD’nin Güney Kore ile ortak askeri tatbikatlarına devam ettiğini ve Pyongyang'a karşı yaptırımlarını güçlendirdiğini hatırlattı.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı Danışmanı Gwan, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi için Kuzey Kore’nin nükleer silahlarını terk etmesi yönünde yapılan baskıyı eleştirerek, “Washington'da nükleer silahsızlardan vazgeçmesi halinde Kuzey Kore’nin parlak bir geleceği olacağını vurgulayan ve yaptırımların Pyongyang'ı Washington ile diyaloğa girmeye zorladığı fikrine sahip olan takıntılı politikacıların olması acı bir gerçek. Bu, gelecekteki zirvelerdeki ilerleme olasılığını sorgulamama neden oluyor” dedi.

Kye Gwan, Trump’ın Kuzey Kore konusundaki tutumunda diğer politikacılardan siyasi ve kararlılık açısından farklı olduğunu söyleyerek, “Bu yüzden Başkan Trump’ın akıllıca seçimleri ve cesur kararları konusunda umutluyum” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya