Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Prens Halid bin Selman bin Abdulaziz: İran çıkarları için Yemen'i sömürmek istiyor

Prens Halid bin Selman bin Abdulaziz: İran çıkarları için Yemen'i sömürmek istiyor

Cumartesi, 5 Ekim, 2019 - 08:45
Suudi Arabistan Savunma Bakanı Yardımcısı Prens Halid bin Selman bin Abdulaziz (SPA)
Riyad/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Yardımcısı Prens Halid bin Selman, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in Aramco tesisleri saldırısı hakkında CNN ile yaptığı röportajın bir bölümünü Twitter hesabından yayınlayarak “İşte Abkayk (Abqaiq) ve Hurays’taki (Khurais) petrol tesislerine yapılan saldırılardan korkakça Yemenlileri suçlayarak Yemen’e sakinlik getirmek için gayret gösterdiğini iddia eden İran Dışişleri Bakanı” dedi.

Prens Selman’ın yayımladığı röportajda konuyla ilgili konuşma şöyleydi:

 Zarif: Saldırıyı İran’ın yapmadığından gayet eminim.
Sunucu: Saldırıdan Husilerin sorumlu olduğuna inandığınızı defalarca söylediniz.
Zarif: Hayır, hayır. Husilerin sorumluluğu üstlendiklerine dair açıklama yaptıklarına inanıyorum.
Sunucu: Yani onların yaptıklarından emin değilsiniz?
Zarif: Onların yaptığına dair bir inancım yok. Fakat durumu böyle açıkladılar. Bizim yapmadığımızı bildiğim gibi onların da açıklama yaptıklarını biliyorum.
Sunucu: Size saldırıyı gerçekleştirdiklerine dair herhangi bir kanıt göstermediler mi?
Zarif: Dün gece bazı belgeler çıkardıklarını duydum fakat bunları şahsen inceleyemedim. Çünkü onların drone ve füzelerinin menzilini artırabileceklerini ortaya koyma konusunda uzman biri değilim.

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Yardımcısı Selman, Twitter üzerinden yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“İran rejimi, çıkarları için Yemen’i küstahça sömürmek istiyor. Diğer yandan ise onların adına konuşarak yalanlarıyla herkesi kandırmaya çalışıyor. Yemen halkının değerini azaltmak için uğraşıyor.”

Selman, bir diğer açıklamasında da şunları söyledi:

“Tüm Yemenlilerin İran’ın kaos, bozgunculuk ve yıkım projesinin karşısında durmaları ve halkın çıkarlarını, güvenliğini ve refahını her şeyden üstün tutmalarının zamanı geldi. Biz de onların yanında olacağız.” 

Prens Selman, Yemen’de ilan edilen sakinlikten memnun olduğunu dile getirdiği açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Suudi Arabistan, gerçekleşmesini her zaman istediği bu sakinliğe olumlu bakıyor. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın da belirttiği gibi bunun etkin bir şekilde devam etmesini umuyoruz.”

Savunma Bakanı Yardımcısı Prens Halid bin Selman'ın konuya dair yaptığı bir diğer açıklaması da şöyleydi:

“İran rejimi, Yemen’deki krizi ateşlemekle kalmayıp körüklemeye de de devam etti. Bu yüzden rejimin Yemen’deki sakinlikten bahsedip bunu onları mevcut krizden kurtarmaya çalışmasına bağlaması, Yemen ve halkını sömürdüğünün göstergesidir.”. 

Prens Selman, 20 Eylül’de yine Twitter hesabından yaptığı açıklamada da şu ifadeleri kullanmıştı:

“Arap yiğitliği, kişilerin ve devletlerin sorumluluk üstlenme ve zorluklarla başı dik bir şekilde mücadele etme konusunda durum ne olursa olsun, özellikle de gücü ve hacmi kendisinden küçük olanları suçlamamasını gerektirir. Tahran rejimi, savunmasız kişileri koruduğunu iddia ediyor. Ancak bugün varlığını sürdürmek ve güvenliğini sağlamak için korkakça zayıfların arkasına gizlendiğini görüyoruz.” 


Editörün Seçimi

Multimedya