Sudanlı din adamı açıklamalarıyla kadınları kızdırdı

Sudanlı din adamı açıklamalarıyla kadınları kızdırdı

Pazar, 6 Ekim, 2019 - 12:45
Sudanlı din adamı Abdulhay Yusuf ve Sudan Gençlik ve Spor Bakanı Vela el-Buşi (Reuters)
Hartum/Ahmed Yusuf

Sudanlı din adamı Abdulhay Yusuf’un  “ülkedeki din ve ahlakı yok ettiği” gerekçesiyle geçiş dönemi hükümetini suçlaması Sudan medyasının gündemine oturdu.

Sudan’daki feminist örgütler ise Gençlik ve Spor Bakanı Vela el-Buşi’yi tekfir eden Yusuf’un yargılanması ve hakkında sert prosedürlerin uygulanması çağrısında bulundu.

Sudan’daki aktivistler ve siyasetçiler de insanları dini nefret ve fitne konusunda kışkırttığı ve devlet yetkililerine hakaret ettiği gerekçesiyle Yusuf hakkında suç duyurusunda bulundu.

Feminist ‘Mensem’ grubu ise Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada Yusuf’un dil uzattığı herkesin korunmasını, onun yasalar önünde yargılanmasını ve dini ya da fikri olarak nefreti, provokasyonu ve terörizmi savunan herkese karşı caydırıcı önlemlerin alınması gerektiğini belirterek din adamını kınadı.

Hatim el-Murselin Camii İmamı Abdulhay Yusuf, geçtiğimiz cuma günü yaptığı hutbede “İnsanların uğraşacağı en son şey ilk kadın futbol liginin kurulmasıydı. Sanki futbol oynayan adamlar şampiyonluk kazanıp kupa aldılar da” diyerek Sudan hükümetinin futbol gibi değersiz konularla uğraştığını iddia etti.

Dini radikalizm yanlısı Yusuf, Gençlik ve Spor Bakanı Vela el-Buşi’nin, eski Sudan Cumhurbaşkanı Cafer Muhammed el-Numeyri zamanında dinden çıkma (mürted olma) suçlamasıyla idam edilen Mahmud Muhammed Taha’nın kurduğu Cumhuriyet Partisi’ne mensup olduğunu belirtti.

“Usame’nin kardeşleri yolda” diyerek El-Kaide’nin eski lideri Usame bin Ladin’e atıfta bulunan Yusuf’un örgütle bağlantısı bulunuyor. Yusuf’un aynı zamanda devrik Devlet Başkanı Ömer el-Beşir ile de ilişkisi bulunuyor.

Yusuf, söz konusu cuma hutbesinde kadın futbol liginin yabancı ülkelerin amaçlarına hizmet ettiğini ve ligin kurulmasının yasadışı olduğunu belirterek “Başta ABD Elçiliği olmak üzere yabancı elçiliklerin bu haberi nasıl kutladıklarını gördük. Bu hiç şaşırtıcı değil çünkü Gençlik ve Spor Bakanı, ABD’lilerin ortaya çıkardıkları değişim programlarında yetişmiş ‘piliçlerden’ biri” ifadelerini kullanmıştı.

Futbolcu ve atletizm sporcusu kadınların yolculuk yapmasını da sapıklık ve ahlakın bozulması olarak niteleyen din adamı konuşmasında “Çevresel ve ekonomik kalkınmayla, sosyal refahla ya da bilimsel ilerlemelerle ilgili bir reform yapmak yerine din ve ahlakın zarar görmesi için iktidara geldiler. Dinimizin kötülüğünü ve ahlakımızın zevalini isteyenleri Allah’a havale ediyorum” demişti.


Editörün Seçimi

Multimedya