ABD, SDG'yi korumaktan neden vazgeçti?

ABD, SDG'yi korumaktan neden vazgeçti?

Salı, 8 Ekim, 2019 - 08:45
SDG unsurları (AP-Arşiv)
Beyrut/Şarku’l Avsat

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine planladığı operasyona yeşil ışık yakmasından saatler sonra ABD’nin Türkiye ile sınır bölgesinden askerlerini çektiğini açıkladı.

Bu durum, Türkiye’nin beklenen askeri operasyonu karşısında ABD’nin SDG’den ‘vazgeçmesi’ olarak görüldü.

Özellikle ülkenin kuzeyinde yerleşik olan ve büyük çoğunluğu Sünnilerden oluşan Suriye'deki Kürtler nüfusun yaklaşık yüzde 15'ini oluşturuyor.

ABD’nin SDG’ye askeri desteği, 2017'nin aralık ayında Trump’ın, rolü DEAŞ ile savaşmaktan kontrol altına alınan toprakları korumaya dönüşen SDG’yi silahlandırmak için yaklaşık 400 milyon dolar tahsis etme kararının ardından başladı.

Bu kararın ardından Washington, silah ve askeri teçhizatı SDG’nin ana omurgası olan YPG’ye devretti.

AFP’de yer alan habere göre rejim kuvvetlerinden sonra sahadaki ikinci baskın güç olan YPG, önemli gaz ve petrol alanları ile geniş tarım arazileri de dahil ülkenin yaklaşık yüzde 30'unu kontrol ediyor.

YPG, ABD liderliğindeki Uluslararası Koalisyon’un müttefiği olarak DEAŞ ile mücadelede kilit bir rol oynadı ve Suriye’nin kuzeydoğusundaki geniş bir bölgede konuşlu örgütü hezimete uğrattı.

Trump’ın ocak ayında yaptığı, ABD kuvvetlerinin Suriye'den çekilmesinden sonra YPG’ye karşı bir saldırı başlatması halinde Türkiye’yi ekonomik olarak yok etme tehdidinin ardından Washington Türkiye’nin olası operasyonu veya rejimin saldırı düzenlemesi ihtimaline karşı YPG’yi korudu.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in “Başta ABD komutası olmak üzere, ordusuna ve halkına karşı yabancı bir ülke için çalışan herkes haindir" açıklamasıyla YPG’yi işaret etmesine cevaben ABD eski Savunma Bakanı James Mattis de YPG’yi koruma amaçlı benzer bir vaatte bulundu.

ABD’nin SDG’ye verdiği destek, Suriye'nin kuzeyinde,  güney sınırına yakın bir ‘Kürt oluşumu’ kurulması konusunda endişeli olan Ankara ile arasındaki fikir ayrılıklarını derinleştirdi.

Ancak ABD kuvvetlerinin Trump’ın kararına uygun olarak Türkiye sınırındaki Tel Abyad ve Rasulayn’daki iki gözlem noktasından tahliye edilmesiyle Washington'ın YPG’ye yönelik koruması sona erdi.

Reuters’a bilgi veren ABD’li bir yetkiliye göre Washington, ‘herhangi bir Türk operasyonu karşısında SDG’yi savunmayacağı’ konusunda SDG komutanına bilgi verdi.
ABD, SDG'DEN VAZGEÇTİ


Editörün Seçimi

Multimedya