Fas Kralı'ndan kabine revizyonu

Fas Kralı'ndan kabine revizyonu

Perşembe, 10 Ekim, 2019 - 09:30
Fas Kralı 6. Muhammed ve yeni kabine (MapNews)
Rabat/Hatim el-Betivi

Fas Kralı 6. Muhammed dün akşam Sadeddin Osmani başkanlığındaki ikinci hükümetin atamalarını gerçekleştirdi. Yapılan kabine revizyonunda 39 olan bakan sayısı 4’ü kadın olmak üzere 24’e düşürüldü. Enformasyon Bakanlığı ile Hükümet ve Halkla İlişkiler Bakanlığı feshedildi. 

Mevcut hükümet, Adalet ve Kalkınma Partisi (PJD), Milli Bağımsızlar Birliği (RNI), Halk Hareketi (MP), Halk Güçleri Sosyalist Birliği ve Anayasal Birlik Partisi (UC) olmak üzere 5’li bir koalisyondan oluşuyor. İlerici Sosyalizm Partisi (eski Komünist Parti) geçen hafta hükümet koalisyonundan ayrılarak muhalefete katılma kararı almıştı.

Yeni hükümete 6 yeni bakan katılırken PJD, Başbakan da dahil olmak üzere 7 bakanlığa sahip oldu. Mustafa er-Ramyed İnsan Hakları, Parlamento ve Sivil Toplumla İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı, Abdulkadir İmara Ekipman, Ulaştırma, Lojistik ve Su Bakanı, Aziz er-Ribah Enerji, Maden ve Çevre Bakanı, Muhammed İmkiraz İstihdam ve Profesyonel Entegrasyon Bakanı, Cemile el-Musalli Alie, Dayanışma, Sosyal Kalkınma ve Eşitlik Bakanı, Nüzhe el-Vefi Dışişleri Bakanlığı’nın Yurtdışındaki Fas Vatandaşlarından Sorumlu Bakan olarak atandı.

RNI partisinden de Aziz Ahnuş Tarım, Balıkçılık, Tarımsal Kalkınma, Su ve Orman Bakanı, Mevlay Hafiz el-İlmi Ticaret, Sanayi ve Yeşil ve Dijital Ekonomi Bakanı, Muhammed bin Şabun Ekonomi, Maliye ve Yönetim Reformu Bakanı, Nadiye Fettah el-Alevi Turizm, Hava Taşımacılığı, El Sanatları ve Sosyal Ekonomi Bakanı olarak görevlendirildi.

MP partisinden Said İmzazi Milli ve Mesleki Eğitim, Yüksek Öğrenim ve Bilimsel Araştırma Bakanı, Nüzhe Buşarib İskan, Ulusal Arazi Geliştirme, İmar ve Şehir Politikası Bakanı olarak tayin edildi. UC partisinden ise yalnızca Hassan Ubayba Kültür, Gençlik ve Spor Bakanı olarak atandı. Halk Güçleri Sosyalist Birliği partisinden daha önce İdari Reform Bakanı olan Muhammed bin Abdulkadir de Adalet Bakanı olarak görevlendirildi.

Yeni hükümette herhangi bir siyasi partiye mensup olmayan bakanlar da bulunuyor. Nasır Burita, Afrika İşbirliği ve Yurtdışında yaşayan Faslılardan Sorumlu Devlet ve Dışişleri Bakanı olarak görevinde kaldı. Abdulvafi Leftit İçişleri Bakanlığı’ndaki görevine devam ederken Ahmed Tevfik de Evkaf ve İslami İşler Bakanı olarak kaldı. Muhammed el-Hacvi, Hükümet Genel Sekreteri görevini sürdürecek. Halid Eyt Talib de Sağlık Bakanı olarak atandı. Abdullatif el-Videyni Milli Savunmadan Sorumlu Başbakana Bakan Delegesi oldu. Nureddin Butayyib ve Muhsin Cezveli’nin görevlerine devam etmesine karar verildiği bildirilirken İdris Uveyşe de Yüksek Öğrenimden Sorumlu Milli Eğitim Bakanı olarak atandı.


Editörün Seçimi

Multimedya