Kral Selman: Birçok konuda Rusya ile birlikte çalışmak için sabırsızlanıyoruz

Kral Selman: Birçok konuda Rusya ile birlikte çalışmak için sabırsızlanıyoruz

Salı, 15 Ekim, 2019 - 08:00
Riyad/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Riyad’daki Yemame Sarayı’nda resmi bir görüşme gerçekleştirdi.

Kral Selman, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın da katıldığı görüşmenin başında şu şekilde konuştu:

“Bismillâhirrahmânirrahîm.

Rusya Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin, Suudi Arabistan’a hoş geldiniz.

Dost olan ülkelerimiz arasındaki ilişkileri selamlayarak, onları her alanda güçlendirmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.

Ziyaretiniz iki ülke arasındaki dostluk bağlarını güçlendirmenin yanında görüş ve siyasi konumlarının daha da yakınlaşmasına ulaşmak için harika bir fırsat olacak.

Sayın Putin, Rusya’nın bölge ve dünyadaki aktif rolünü takdir ediyoruz.

Güvenlik, istikrar ve barış getirecek, radikalizm ve terörle mücadele edecek ve ekonomik büyümeyi teşvik edecek her şeyde birlikte çalışmak için sabırsızlanıyoruz.

İki ülke arasındaki ortak yatırım ve ticaret fırsatları, özellikle enerji alanındaki birçok anlaşmanın imzalanmasının ülkemiz ve halkımızın çıkarları üzerinde büyük olumlu sonuçları olacaktır.

İki ülke arasındaki yatırım işbirliğine olan desteğimizi, Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu ve Rusya Doğrudan Yatırım Fonu aracılığıyla onaylayarak, bu iki fonun şu ana kadar 30’dan fazla yatırım projesine yatırımını memnuniyetle karşılıyoruz.

Allah’ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.”
Putin’den OPEC koordinasyonuna övgü

Rusya Devlet Başkanı Putin ise Kral Selman’ın 2017'de gerçekleştirdiği Rusya'ya ziyaretinin, iki ülke arasındaki ilişkilerin sağlamlaştırılmasına ve bununla birlikte işbirliği ile karşılıklı ticaretin artmasına katkıda bulunduğunu ifade etti.

Rus lider, en son Osaka zirvesinde Veliaht Prens ile ‘petrol fiyatlarının dengelenmesi için OPEC’i destekleme konusunda koordinasyonun sürdürülmesi’ konusunda anlaşmaya vardıkları toplantıya övgüde bulundu.

Ortadoğu'da güvenlik ve istikrarı sağlamak için Suudi Arabistan-Rusya koordinasyonunun önemine dikkat çeken Putin, “Suudi Arabistan'ın katılımı olmadan, bölge sorunlarının herhangi biri için sürdürülebilir kalkınma sağlanmasının imkansız olduğuna eminim” dedi.

Putin, gelecek yıl G-20'ye başkanlık edecek Suudi Arabistan’ın dünyanın ekonomik çıkarları içindeki önemli rolüne övgüde bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya