Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Menbiç'te neler oluyor?

Menbiç'te neler oluyor?

Çarşamba, 16 Ekim, 2019 - 09:15
Kamışlı/Kemal Şeyho

Türkiye sınırına sadece 30 kilometre mesafedeki Menbiç’te çocuklar, kadınlar ve yaşlıların oluşturduğu bir grup sivil, hükümet binası önünde toplanarak, Devlet Başkanı Beşşar Esed lehine slogan attı.

Söz konusu siviller, rejim güçlerinin, bölgede konuşlanmasını memnuniyetle karşıladı.

Menbiç,  Temmuz 2012’de rejimin kontrolünden çıkmasının ardından birçok farklı askeri aktör tarafından yönetildi.

SDG, iki aydan fazla süren şiddetli çatışmalardan sonra ABD liderliğindeki Uluslararası Koalisyon’un desteğiyle 15 Ağustos 2016 tarihinde DEAŞ’ı buradan çıkararak şehrin kontrolünü ele geçirmeyi başardı.

Halep şehrini doğu illeri olan Rakka, Deyr-i Zor ve Haseke ile birleştiren uluslararası karayolu üzerinde yer alan Menbiç’in 2004'teki nüfusu yaklaşık 100 bin kişiydi.

Rusya, Türkiye ve ABD için üç ayrı etki alanının kavşağı olan şehrin nüfusu, evlerini terk etmek zorunda kalmış insanlar için güvenli bir bölge olması nedeniyle 2011'den sonra hızla arttı.

Bugün yaklaşık 600 bin kişilik nüfusun çoğunluğu, Sünni  Araplar başta olmak üzere Kürtler, Türkmenler, Çerkesler ve Ermenilerden oluşuyor.

Rus askeri polisi, YPG’nin ‘Türkiye’nin tehditlerine’ karşı kendilerini koruma çağrısına yanıt vererek, 2018'in başında Menbiç’e girmişti.

Bugün ise rejim güçleri, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Suriye Milli Ordusu’nun (SMO), Tel Abyad ve Suluk şehrini kontrol altına alması ve sınırdaki Rasulayn şehrinde şiddetli çatışmalar yaşanmasının ardından Menbiç’te konuşlandı.

Ancak Menbiç Askeri Konseyi, bu konuşlanmanın, Sacur Nehri bölgesinde bulunan TSK ve ‘Fırat Kalkanı’ gruplarıyla temas hattında sınırlı olduğunu belirtti.
Tel Abyad

Öte yandan SMO, TSK askerleri eşliğinde Tel Abyad girerek, şehrin merkezine kendi bayraklarını astı.

Türkiye ile olan sınır geçişi nedeniyle stratejik bir şehir olan Tel Abyad,  2011 yılında yaklaşık 20 bin kişilik bir nüfusa sahipti. Şehrin nüfusunu çoğunlukla Araplar, Kürtler, Ermeniler ve Türkmenler oluşturuyor.
Kobani

Ayn el-Arab (Kobani) ise Suriye'nin kuzeyindeki Haseke ve Halep'in kuzeyindeki Afrin şehrinde sonra Kürt çoğunluğa sahip üçüncü Suriye şehri.

Halep’in 160 kilometre doğusunda bulunan ve 384 küçük köyden oluşan bu şehrin nüfusu 2004 yılındaki sayıma göre yaklaşık 45 bin.

Türkiye sınırına bitişik olan bu şehir, DEAŞ’ın 2 Temmuz 2014'te kontrol etme girişimi esnasında yaptığı geniş çaplı saldırıların ardından uluslararası kamuoyunda tanınır hale geldi.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi ve Suriye rejimi, iki gün önce Türk ordusunun operasyon tehdidi altındaki alanlara rejim kuvvetlerinin konuşlandırılmasını sağlamak için askeri bir anlaşmaya vardı.


Editörün Seçimi

Multimedya