Erdoğan ABD'nin ateşkes teklifini reddetti

Erdoğan ABD'nin ateşkes teklifini reddetti

Çarşamba, 16 Ekim, 2019 - 12:45
Ankara/Şarku’l Avsat

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin ‘Suriye’de ateşkes ilan edilmesi’ yönündeki teklifini reddetti.

Azerbaycan ziyareti sonrası uçakta gazetecilere gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, ABD’den kendilerine ateşkes teklifi yapıldığını dile getirerek, terör örgütünü Türkiye sınırından çıkarana kadar asla ateşkes ilan etmeyeceklerini vurguladı.

Öte yandan Erdoğan partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Suriye’nin kuzeyinde devam etmekte olan Barış Pınarı Harekatı’nı durdurmak için SDG ile herhangi bir görüşme yapmayı reddedip, onlara silah bırakma ve Türkiye sınırından çekilme çağrısında bulundu.

Erdoğan, “Teröristlerle aramızda arabuluculuk yapmaya çalışan liderler var.  Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir terör örgütüyle aynı masaya oturmak yoktur. Bunun için de arabulucu falan aramıyoruz. Bizim teklifimiz, hemen bu gece tüm teröristler silah ve malzemelerini bırakıp, tuzaklarını imha edip belirlediğimiz güvenli bölgeden çıksınlar. Bu Suriye'deki sorunu çözmenin en hızlı yolu olacak” dedi.

Cumhurbaşkanı, Barış Pınarı Harekatı’nın Menbiç'ten Irak sınırına ulaşana kadar süreceği bilgisini de verdi.

Öte yandan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun yarın Türk liderleriyle bir araya gelmesi ve ateşkes konusunu gündeme getirmesi bekleniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya