Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hong Kong lideri Parlamento'da protesto edildi

Hong Kong lideri Parlamento'da protesto edildi

Perşembe, 17 Ekim, 2019 - 09:15
Hong Kong İcra Kurulu Başkanı Carrie Lam (Reuters)

Hong Kong Parlamentosu’ndaki muhalif milletvekilleri, ülkenin lideri İcra Kurulu Başkanı Carrie Lam’ın konuşmasını engelledi. Bu durumun ardından, Lam'ın konuşması, video bağlantısı ile parlamentodaki ekranlara yansıtıldı.

Hong Kong merkezli RTHK radyosuna göre Lam konuşmasına başladığı esnada muhalif milletvekilleri sloganlar atarak, Hong Kong liderinin konuşmasına izin vermedi.

Parlamento Başkanı Andrew Leung, oturuma iki iptal etmek zorunda kaldı. Parlamento’daki 6 muhalif milletvekili de salonda dışarı çıkarıldı.

Lam, demokrasi yanlısı milletvekillerinin protestosu nedeniyle bu yılki ilk siyasi konuşmasını video bağlantısı aracılığıyla yapmak zorunda kaldı.

Hong Kong lideri, konuşmasında, eski İngiliz kolonisi Hong Kong’un, 1997’de Çin’in egemenliğine geri dönmesinden bu yana yaşanan en büyük krizden geçtiğini dile getirdi.

Hong Kong’daki protestolar, zanlıların yargılanmak üzere Çin'e iadesini kolaylaştıran yasa tasarısına karşı 9 Haziran’da başlamış, daha sonra demokratik reform çağrısı yapılan büyük bir hükümet karşıtı harekete dönüşmüştü.


Editörün Seçimi

Multimedya