Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yahudi yerleşimcilerden, Mescid-i Aksa'nın Yahudiler ve Müslümanlar arasında bölünmesi çağrısı

Yahudi yerleşimcilerden, Mescid-i Aksa'nın Yahudiler ve Müslümanlar arasında bölünmesi çağrısı

Perşembe, 17 Ekim, 2019 - 12:15
İsrail dün İbrahim Tapınağı’nın ana kapılarını kapattı (WAFA)
Tel Aviv/Şarku’l Avsat

Bir grup Yahudi yerleşimci, dün sabah Burak Duvarı’nın avlusuna gelerek ibadet eden Yahudilere, “Mescid-i Aksa’yı çevreleyen Kudüs duvarları içerisinde” ibadetlerini gerçekleştirmeleri çağrısında bulundu.

Bu açıklamalar aynı zamanda, ibadet için Kudüs’e girmeye çalışanlar tarafından kağıda aktarılarak Babu's Silsile’ye (Silsile Kapısı) yapıştırıldı. Yerleşimci gruplar geçtiğimiz Cumartesi günü de Mescid-i Aksa avlusuna gelerek, Müslüman ve Yahudiler arasında ibadet vakitlerinin ayrılması açıklamasında bulunmuştu. Yapılan çağrı, “Yahudilere karşı eşitlik ve ayrımcılık yapılmaması” sloganı ile duyuruldu. 170’i aşkın yerleşimci dün sabah İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel eşliğinde Mescid-i Aksa’ya girdi. Mescid-i Aksa’da dolaştıktan sonra dua etmek için alandan ayrılan yerleşimciler, buradan da her gün Yahudilerin dua ettiği alana geçti.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nden yapılan açıklamada, dün Mescid-i Aksa’ya giren toplam Yahudi yerleşimcilerin sayısının 906 olduğu, bunlarda 295’inin sabah saatlerinde geriye kalan 611’inin ise öğleden sonra Aksa’ya giriş yaptığı belirtildi.

Öte yandan İsrail işgal makamları dün Mescid-i Aksa Hatibi Dr. İsmail Nevahaza’yı gözaltına alırken, incelemelerin ardından “11 gün boyunca Mescid-i Aksa’dan uzak durması” şartıyla serbest bıraktı. Üç Filistinli kadının daha gözaltına alındığı olay, İsrail tarafından “ihtiyati gözaltı” olarak isimlendirildi. Dr. İsmail Nevahaza’nın gözaltına alınması, Kudüs Valisi Adnan Gays’ın gözaltına alınmasından iki gün sonra yaşandı. Gays’ın gözaltına alındığı akşam Fetih Hareketi Kudüs Genel Sekreter Vekili Şadi Mutur ise serbest bırakıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya