Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Dünya patent rekoru Çin'in elinde

Dünya patent rekoru Çin'in elinde

Perşembe, 17 Ekim, 2019 - 12:30
Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü Genel Müdürü Francis Gurry (AFP)
Pekin/Şarku'l Avsat

BM'ye bağlı Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) geçtiğimiz yıl dünyadaki patent başvurularının yarısının Çin'den geldiğini açıkladı. WIPO, Çin'in telekomünikasyon ve bilgisayar teknolojisi sektörlerinde 1,54 milyon rekor başvuruda bulunduğunu kamuoyuyla paylaştı.

Örgüt raporunda, ABD'nin bir önceki yıla göre yüzde 1,6 oranla daha az olan 600 bin patent başvurusu ikinci olduğunu açıkladı.

WIPO verilerine göre Dünya çapında 3,3 milyon patent başvurusu, 14,3 milyon ticari marka başvurusu ve 1,3 milyon endüstriyel tasarım başvurusu yapıldı. Asya kıtasının payı ise başvuruların üçte ikisinden fazlasını oluşturuyor.

Çin, patent başvuruları sıralamasında Dünya, ticari marka ve endüstriyel tasarım alanlarında birinciliği elinde bulunduruyor. Başvuru sıralamasında Çin'in ardından Japonya, Güney Kore ve Avrupa Patent Bürosu yer alıyor.

WIPO Genel Müdürü Francis Gurry, "Asya'da fikri mülkiyet tescili için başvuruların giderek arttığını ve dünya merkezi haline geldiğini” belirtti ve Hindistan’daki “hayranlık veren etkileyici artışa” da işaret etti.

Gurry, ABD'nin ise beyin göçüne kapılarını açan özelliğiyle öne çıktığını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya