Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mazlum Kobani: Trump, Suriye rejimi ile olan anlaşmamıza karşı çıkmadı

Mazlum Kobani: Trump, Suriye rejimi ile olan anlaşmamıza karşı çıkmadı

Cuma, 18 Ekim, 2019 - 08:45
Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı Mazlum Kobani (SDG)
Kamışlı/Kemal Şeyho

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı Mazlum Kobani, ABD’nin Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki operasyonunu durdurmaması ve bölge halkını koruma konusunda vaatlerini yerine getirmemesi durumunda yaşanılan durumu Suriye’nin kuzeyine ve Kürt halkına ihanet olarak nitelendireceklerini söyledi.

Kürtçe yayın yapan ve yerel bir televizyon kanalı olan Rohani TV’ye açıklamalarda bulunan Kobani, ABD Başkanı Donald Trump ve öz yönetimin üst düzey yetkilileri ile iki gün önce telefon görüşmesi gerçekleştirdiklerini ifade etti. Kobani, Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile konuşan yetkililerin, harekâtı durdurma ve yaptırımları arttırma konusunda kendisine söz verdiğini söyledi.

Kobani, Trump dâhil tüm ABD yetkililerine, “Onlara harekâtı durdurmalarını söyledik, çünkü birliklerinizi bölgeden çektiniz. Kürt halkını koruma sözü verdiniz” ifadelerini kullandı. SDG komutanı, ABD liderliğinde uluslararası koalisyonun DEAŞ’ı mağlup eden Kürtleri koruma, ele geçirilen şehir ve kasabalarda istikrar ile yardımcı olmak gibi konularda söz verdiğini belirtti. Kobani açıklamasına, “Tel Abyad ve Rasulayn’da büyük bir savaş var. Kobani ve Rojava bölgeleri risk altında. Onlardan DEAŞ tarafından harap edilmiş yerleri korumalarını talep ettik” şeklinde devam etti.

Mazlum Kobani adıyla bilinen Ferhat Abdi Şahin, televizyon kanalına yaptığı açıklamalarda “Rusya ve Suriye rejimi arasındaki anlayışa karşı çıkmadıklarını” ifade etti. Kobani, sınır boyunca rejim güçlerinin konuşlandırılmasına ilişkin Rus liderlerin de katıldığı üçlü toplantı yapıldığını, anlaşmanın Türkiye’nin Rasulayn ve Tel Abyad şehirleri arasında 30 kilometre derinliği kapsayan bölgeleri içermediğini belirtti.

Abdi Şahin, “Şimdiye dek siyasi meselelerle ilgili hiçbir tartışma yok, önceliğimiz harekâta karşı koymak. Siyasi adıma gelince, siyasi ve idari alanları içeren birçok noktayı anlamak, idare ve hükümet arasında uzun sürebilir” dedi.

Rejim güçlerinin Haseke’nin kuzeyindeki Tel Temr, Rakka’nın kuzeybatısındaki Ayn İsa, Menbiç ve Aynel Arab’a (Kobani) konuşlanmasına rağmen, Kürt yetkililer, yerel yönetim çalışmalarına devam edileceğini söyledi. PYD'nin bağlı olduğu TEV-DEM Diplomasi Komitesi Sorumlusu Aldar Halil, Kürt şehirleri ve Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) elinde bulundurduğu alanların öz yönetim tarafından yönetileceğini belirterek anlaşmanın sadece sınırlar ile ilgili olduğunu, yönetim ve güvenliğin hiçbir şekilde değişmeyeceğini vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya