Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​Filistin Ekonomi Bakanı: Filistin heyeti yakında Suudi Arabistan'ı ziyaret edecek

​Filistin Ekonomi Bakanı: Filistin heyeti yakında Suudi Arabistan'ı ziyaret edecek

Pazar, 20 Ekim, 2019 - 07:30
Filistin Ekonomi Bakanı Halid el-Usayli
Ramallah/Şarku’l Avsat

Filistin Ekonomi Bakanı Halid el-Usayli, Suudi Arabistan ve Filistinli işadamları arasında ticareti arttırmak amacıyla Suudi Arabistan-Filistin toplantısı yapılması için hazırlıkların devam ettiğini belirtti.

El-Usayli, Filistin hükümetinden bir heyetin, her alanda ekonomik işbirliği fırsatlarını görüşmek üzere yakında Suudi Arabistan, Kuveyt, Almanya ve İsveç'i ziyaret edeceğini bildirdi.

Bakan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman arasında geçtiğimiz Perşembe günü imzalanan, iki ülke arasında Ortak Ekonomi Komitesi ve Suudi Arabistan ve Filistinli İş Adamları Konseyi kurulmasını öngören anlaşmanın önemine vurgu yaptı.

Bu adımların, Filistin’deki ticaretin yanında Arap ve dış yatırımların artmasına yardımcı olacağına dikkat çeken el-Usayli, karşılıklı yatırımları arttırma amacıyla araştırma yapılması için bir hükümet komitesi kurulacağını aktardı.

Filistin Otoritesi yakın zamanda İsrail'den ekonomik ayrılma planı başlattı. Paris Ekonomi Anlaşması kapsamında yapılan plan, Filistin Ulusal ve Merkez Konseyleri tarafından alınan kararlara dayanarak İsrail pazarını Arap pazarlarıyla değiştirmeye dayanıyor.

Paris Anlaşması’na göre İsrail hükümetinin, ticari tüm limanlar ve geçitler üzerindeki mutlak kontrolünden ötürü Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ne ithal ettiği mal ve hizmetler için vergi toplaması, daha sonra toplam tutarın yüzde 3’ü oranında bir komisyon karşılığında aylık olarak Filistin Yönetimine göndermesi gerekiyor.

Filistin heyeti, Filistin ekonomisini destekleme konusunu görüşmek üzere daha önce Mısır, Ürdün ve Irak'ı ziyaret etmişti.

Filistinliler İsrail'den buzağı ithal etmeyi ve İsrail'e tıbbi transferleri durdurmaya kararı almıştı. Ayrıca Ürdün’de rafine edilmesi yoluyla Irak’tan petrol ithal etme talebinde bulunmuştu. Ancak İsrail, bu adımlara devam etmesi halinde cezai uygulamalar geleceği yönünde Filistin’i tehdit etmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya