Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fas, DEAŞ yanlısı bir terör hücresini çökertti

Fas, DEAŞ yanlısı bir terör hücresini çökertti

Cumartesi, 26 Ekim, 2019 - 11:45
Fas polisinin ele geçirdiği ateşli silahlar, çeşitli mühimmatlar ve DEAŞ bayrakları.
Rabat/Hatim el-Buteyvi

Fas’ta Ulusal Arazi Gözetimi Genel Müdürlüğü Adli Araştırma Merkez Ofisi tarafından cuma günü yayınlanan açıklamada, Kazablanka, Dar Bouazzave Şafşavan eteklerinde, Tamaris'de faaliyet gösteren yedi DEAŞ yanlısından oluşan bir terör hücresinin istihbarat bilgileri ışığında çökertilerek tehlikeli bir komplonun engellendiği duyuruldu.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Tamaris’te bir eve yapılan operasyonla hücrenin başı ve suç ortaklarından birinin tutuklandı. Operasyonda aralarında iki tüfek ve üç otomatik tabancanın da bulunduğu ateşli silahlar, çeşitli mühimmat, kartuş kayışları, palalar ve patlayıcı üretiminde kullanıldığından şüphelenilen kimyasalları içeren çantalar ele geçirildi. Ayrıca demir ve plastik kelepçeler, çeşitli dalış ekipmanları, iki su altı av tüfeği, dürbün, kamera, radyo, cep telefonu, iki pusula, maskeler, eldivenler, motosiklet ve ulusal ve yabancı paralara ek olarak söz konusu terörist örgütün sözde "halifesine” bağlılık sözü verdiğini sembolize eden iki metin ele geçirildi.

Hücre liderinin evinde ayrıca lastik bot ve dalış elbisesinin yanı sıra yelek, yüzgeç, kol saati, lamba, gaz maskesi, su altı kamera, radyo, maske, eldiven ve şişelenmiş birçok şüpheli sıvı bulundu. Evde aynı zamanda DEAŞ’ı öven bir de duvar yazısına rastlandı.

Aynı kaynağa göre mevcut bilgiler, söz konusu hücrenin üyelerinin yabancı unsurlarla koordinasyon içinde bir dizi terör operasyonu için hazırlandıklarını ortaya koydu. İlk veriler ayrıca DEAŞ saflarında paylayıcı üretimi yapan bir uzman ile temas halinde olan hücre liderinin Vazzan kentinin yakınlarındaki dağlık bir bölgede terör saldırısı gerçekleştirerek burayı DEAŞ için bir üs olarak kullanmayı hedeflediklerini gün yüzüne çıkardı.

İçişleri Bakanlığı'nın yaptığı açıklamada hücrenin terör saldırılarını desteklemeyi ve uygulamayı amaçladığı bilgisi verildi. Ayrıca hücrenin üyelerinin, grubun lideri Ebu Bekir Bağdadi’ye bağlılık sözü verdiği ve ülkede terör eylemlerine devam edeceklerine ant içtiği bir video ele geçirildi.

Söz konusu operasyon, DEAŞ liderine yapılan eylemlerine son verme çağrılarına rağmen örgütün terör tehditlerinin süreceğini ve DEAŞ’ın güvenliği ve istikrarı bozmaya devam edeceğini ortaya koydu.

Fas İçişleri Bakanlığı'nın açıklamasına göre şüphelilerin savcılık gözetiminde soruşturmalarını derinleştirmek için gözaltına alınmalarına karar verilirken soruşturmalar dahilinde söz konusu hücreden olduğundan şüphelenilen diğer unsurların da tutuklanmaya devam edileceği kaydedildi.

Fas, 2002'den geçen ekim ayına kadar geçen süre içinde birçok terör hücresini ele geçirdi.

Fas'ta çökertilen terör hücrelerinin sayısı 183'e ulaştı. Böylece ülkenin aktif güvenlik yaklaşımı, Fas’ın 361 sabotaj eyleminden kurtulmasını sağladı.

Fas, terörle mücadelesini önlem alma, her türlü terörizmle mücadele ve rehabilitasyon üzerine kurmuş durumda.

Bunun etkili olduğu kanıtlanmış ve terör tehdidine karşı bağışıklık kazandırma çabalarına etkin bir biçimde katkıda bulunabilecek ve ülkede hedeflenen modele dönüştürülmüş çok yönlü bir yaklaşım olduğu kaydediliyor.

Fas’ın terörle mücadele politikasının özgüllüğü, yargı ve emniyetin paralel çalışmasından ve etkili bir dini politikadan geliyor. Terörizmin ve radikalliğin yayılması için verimli bir zemin görevi gören unsurlarla mücadele etmek ülke için büyük önem taşıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya