Trump: Chicago Afganistan'dan daha tehlikeli

Trump: Chicago Afganistan'dan daha tehlikeli

Salı, 29 Ekim, 2019 - 13:30
Trump Uluslararası Polis Şefleri Birliği'nin yıllık toplantısında (Beyaz Saray)
Chicago/Şarku’l Avsat

ABD Başkanı Donald Trump, Chicago şehrinin ABD’nin 18 yıldır savaştığı Afganistan'dan daha tehlikeli olduğunu söyleyerek, ABD'nin en kalabalık üçüncü şehri olan Chicago’nun yüksek suç oranına dikkat çekti.

Reuters’ın haberine göre Trump, Uluslararası Polis Şefleri Birliği'nin yıllık toplantısında, “Bu bizim için utanç verici. Dünyanın her yerinde Chicago'dan bahsediyorlar. Afganistan buraya kıyasla daha güvenli bir yer” diye konuştu.

ABD Başkanı, 2017'de göreve başladığından beri şehre yaptığı ilk ziyaretinde kendisini protesto ederek Uluslararası Polis Şefleri Birliği'ni boykot ettiğini açıklayan Chicago Başkomiseri Eddie Johnson’a tepki gösterdi.

Demokrat Parti’nin güçlü bir desteğe sahip olduğu Chicago’da konuşan Trump, “Bu kişi, ülkedeki en saygın insanlar olan polis şeflerinin ABD Başkanı ile olan toplantısına katılmaya zahmet etmeyen biri. Nedenini biliyor musunuz? Çünkü o işini yapmıyor” sözleri ile Johnson’ı eleştirdi.

Chicago’da 2017 yılında işlenen cinayet sayısı 653 iken, bu sayı 2018’de 561’e geriledi.

Chicago Tribune gazetesine göre 2019 başından beri şehirdeki cinayet sayısı 433’e ulaştı.

Chicago Belediye Başkanı Demokrat Lori Lightfoot, Trump’ın sözlerine yanıt vererek, "Neyse ki, bu şehirde gerçeği biliyoruz. Konumu ne olursa olsun kimsenin bizi bir insan ya da misafirperver bir şehir olarak statümüzü bozmasına izin vermeyeceğiz. Bu müthiş şehir ve sakinlerinin değerlerine ayak uydurabilmek için Başkomiserin yanındayım" ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya