Bağdat'ta gösteriler devam ediyor: 4 ölü

Bağdat'ta gösteriler devam ediyor: 4 ölü

Perşembe, 7 Kasım, 2019 - 15:15
Göstericiler Irak’ın tüm şehirlerine yayılıyor (AFP)
Bağdat/Şarku’l Avsat

Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlenen protesto gösterileri sırasında, güvenlik güçlerinin göstericileri dağıtmak için gerçek mermi kullanması sonucu en az 4 kişinin öldüğü, 35 kişinin ise yaralandığı ifade edildi.

Reuters haber ajansına konuşan polis ve sağlık kaynakları, çatışmaların Şuheda Köprüsü yakınlarında gerçekleştiğini söyledi.

1 Ekim’den bu yana Irak’ta devam eden protesto gösterilerinde şimdiye dek 270 kişi hayatını kaybederken, yetkililer, devam eden gösterilerde ölü ve yaralı sayısına ilişkin açıklama yapmıyor.

Bağdat’ta yaşanan çatışmalarda kullanılan gerçek mermi birçok göstericinin hayatını kaybetmesine sebep olurken, Erbain törenleri sebebi ile gösterilere verilen 18 günlük aranın ardından protestolar yeniden şiddetlendi.

Irak güvenlik güçleri, Bağdat’ın merkezinde bulunan göstericileri dağıtmak için dün göz yaşartıcı gaz ve gerçek mermi kullandı. Gösteriler, Irak’ta yayılmaya devam ederken, Bağdat’taki göstericiler özellik hükümet merkezinin bulunduğu Yeşil Bölge’ye girmeye çalışıyor.

Bağdat’taki üç ana köprüde, Şuheda, Ahrar ve Bab el-Muzem üzerinde tansiyon yüksek. Reuters’ın güvenlik ve sağlık kaynaklarından aktardığı bilgilere göre şimdiye kadar söz konusu köprüler üzerinde güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gaz bombasıyla müdahalesi sonucu en az 27 kişi yaralandı, çok sayıda gösterici polis tarafından gözaltına alındı.

Öte yandan Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi'nin Askeri Sözcüsü Tuğgeneral Abdulkerim Halef, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Tahrir Meydanı ile Yeşil Bölge’yi birbirine bağlayan Cumhuriyet Köprüsü üzerindeki vur kaç operasyonları sebebiyle köprünün yıkılabileceği uyarısında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya