Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Finlandiya'da bir plajda binlerce 'buzdan yumurta' bulundu

Finlandiya'da bir plajda binlerce 'buzdan yumurta' bulundu

Cuma, 8 Kasım, 2019 - 12:00
Marjaniemi Plajı’nda bulunan yumurta şeklindeki buz topları (The Guardian)

Finlandiya’da amatör fotoğrafçı Risto Mattila ve eşi yürüyüş yaptıkları bir plajda yumurtaya benzeyen binlerce buz topu buldu.

İngiliz The Guardian gazetesine göre Mattila, geçen pazar günü eşiyle birlikte Hailuoto Adası’ndaki Marjaniemi Plajı’nda yürüyüş yaparken yaklaşık 30 metrelik bir alan yayılan buzdan yumurtaları gördü ve fotoğraflarını çekti.

Mattila, “Yumurtaya benzeyen buzların en büyüğü futbol topu kadardı. Bu civarda 25 yıldır böyle bir şey görmedim. Harika bir manzaraydı” dedi.

Uzmanlar ise bu durumun sadece çok özel iklim koşullarında gerçekleştiği bilgisini verdi.

Finlandiya Meteoroloji Enstitüsü’nde uzman olan Jouni Vainio, çok nadir görülen bu durumun çok özel hava koşullarında gerçekleştiğini söyledi.
Vanio açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

“Bunun oluşması için sıfırın altında hava sıcaklığı gerekiyor. Aynı zamanda su sıcaklığının da donma noktasında olması, sığ bir sahil ve sakin dalgalar ile birlikte hafif bir rüzgar esmesi gerekli.”

ABD’deki Illinois Eyalet Üniversitesi’nde Coğrafya ve Jeoloji Profesörü olan James Carter da su yüzeylerinin buz tutmaya başlaması nedeniyle bu durumun en iyi sonbaharda görülebileceğini kaydetti.


Editörün Seçimi

Multimedya