​Suudi Arabistan ve Çin arasında ortak deniz tatbikatı

​Suudi Arabistan ve Çin arasında ortak deniz tatbikatı

Pazartesi, 18 Kasım, 2019 - 09:15
Cidde’de başlatılan ortak deniz tatbikatı sırasında Suudi Arabistan Batı Filosu Komutanı ve Riyad’daki Çin Askeri Ataşesi ile çekilen hatıra fotoğrafı (Şarku’l Avsat)
Cidde/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan Kraliyet Donanması Batı Filosu ve Çin Donanması arasında üç hafta sürmesi planlanan ve “Mavi Kılıç 2019” olarak adlandırılan ortak deniz tatbikatı Cidde’de başladı.

Kızıldeniz'deki Kral Faysal Deniz Üssü'nde başlatılan tatbikata, Suudi Arabistan’da bulunan Çin Askeri Ataşesi Lin Li ve Suudi Arabistan Batı Filosu Komutanı Amiral Falih bin Abdurrahman el-Falih katıldı.

Tatbikattan sorumlu yetkili Albay Abdullah el Umari, tatbikatın, “tüm zorluklara göğüs germek, bölgede barış ve istikrarı sağlamak” çerçevesinde yapıldığını belirterek, iki ülkenin donanmaları arasında iş birliğinin artırılması, bilgi alışverişi, terörizm ve korsanlıkla mücadele konusunda kapasitelerin geliştirilmesinin hedeflendiğini dile getirdi.

Albay, tatbikatın, Suudi Arabistan Kraliyet Donanması ve Çin Donanması arasındaki karşılıklı güven ve işbirliğini arttırmayı amaçladığını aktardı. Açıklamanın ardından Suudi Arabistan Batı Filosu yetkililerinden Tarık es-Selam ise “Mavi Kılıç 2019” tatbikatının aşamaları ve alanları hakkında basın mensuplarına ve iki ülke yetkililerine bilgi veren bir sunum yaptı.


Editörün Seçimi

Multimedya