Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye’deki mülteci kamplarından kaçan Belçika vatandaşı 9 kadın Türkiye topraklarında

Suriye’deki mülteci kamplarından kaçan Belçika vatandaşı 9 kadın Türkiye topraklarında

Pazar, 24 Kasım, 2019 - 07:45
(Getty Images-Arşiv)
Brüksel/Abdullah Mustafa

Belçika Başbakanı Sophie Wilmes, Türkiye'nin Suriye’nin kuzeydoğusunda askeri operasyon başlatmasından bu yana DEAŞ üyelerinin dul eşlerinden Belçika vatandaşı 9 kadının, yanlarında 12 çocukla birlikte operasyon bölgesindeki Kürtlerin kontrolü altında bulunan mülteci kamplarından kaçıp Türkiye topraklarına girmeyi başardıklarını açıkladı.

Belçika’nın geçici hükümetinin Başbakanı Wilmes’in açıklamaları, Brüksel’deki Federal Savcılık Ofisi’nin Tatiana (27) ve Bouchra (26) adlı Belçika vatandaşı iki kadının yanlarında 6 çocukla birlikle Türkiye’deki yetkili makamlara kendi istekleriyle teslim olduklarını duyurmasıyla aynı zamana denk geldi. Belçika’nın ‘Standart’ adlı günlük gazetesinin dün internet sitesinden yayınladığı habere göre Tatiana ve Bouchra, Suriye-Türkiye sınırı yakınlarında bulunan Ayn İsa Mülteci Kampı’ndan kaçmayı başardılar.

Belçika’nın kuzeyindeki Anvers (Antwerp) Temyiz Mahkemesi, Tatiana ve Bouchra’yı daha önce ‘bir terör örgütünün faaliyetlerine katılmak’ suçlamasıyla 5’er yıl hapis cezasına çarptırmıştı. Standart gazetesinin kaynakları, Belçika Federal Savcılık Ofisi’nin Türkiye’deki yetkili makamlardan iki kadının haklarındaki hapis cezasının uygulanması için Brüksel’e iadesini isteyeceğini söyledi. Standart gazetesine göre Belçika’nın iki kadının iadesini istemesi ve Türkiye’nin de hızlı bir şekilde onları sınır dışı etmesi olası görünüyor. Çünkü Türkiye, ‘DEAŞ’lı dul kadınları’ cezaevlerinde tutmak istemiyor.

2013 yılında Suriye’ye giden Tatiana ve Bouchra, bir süre sonra doğum yapmak üzere Belçika’ya döndüler. İki kadın da ilk eşlerini Suriye’deki çatışmalarda kaybetti. Doğumdan sonra Suriye’deki çatışma bölgelerine geri dönen kadınlar, burada diğer DEAŞ’lılarla evlendi. Belçika basınında yer alan haberlere göre Bouchra ve Tatiana’nın toplamda 6 çocukları var. Çocuklardan 4’ü Belçika’da doğdu. Suriye’de doğan iki çocuğa ise Tatiana ve Bouchra’nın çocukları olup olmadıklarının anlaşılması için DNA testi yapılması bekleniyor. Bu gelişme Anvers Temyiz Mahkemesi’nin Cuma günü bir kadının ‘DEAŞ terör örgütünün faaliyetlerine katılmaktan’ suçlu bulunarak 5 yıl hapis ve 8 bin euroluk para cezasına çarptırılması kararından birkaç saat sonra yaşandı.

Bununla birlikte savcılık, mahkemeden, 5 yıl ceza hapis cezası alan kadının Belçika vatandaşlığından çıkarılmasını istemişti. Ancak mahkeme, savcının talebini onaylamadı. DEAŞ’lı kadının avukatı, gazetecilere yaptığı açıklamada, müvekkilinin şu anda Suriye'nin kuzeydoğusundaki Hol Mülteci Kampı’nda bulunduğunu ve mahkemenin tutuklama emri çıkardığını söyledi. Tüm bunlar, Belçika hükümetinin DEAŞ üyelerinin dul eşleri ve yetim çocuklarının ülkeye iadesi konusundaki tutumunun tersine döndüğüne işaret etti. Bakanlar Kurulu, Aralık 2018’in son haftasında Belçika'ya dönmek isteyen DEAŞ üyelerinin çocuklarının geri dönüşlerini onayladı. Ancak aynı hoşgörü ebeveynleri için geçerli değildi.

İlgili makamlara göre Suriye ve Irak'ta DEAŞ saflarında savaşmaya giden babalardan doğan çocuk sayısının 70 ila 80 civarında olduğu tahmin ediliyor. Soylarının tespit edilmesi için DNA testi yapılması planlanan çocuklar, Belçika’ya döndüklerinde ülkenin vatandaşlığını almak için başvuru yapabilecekler. Mahkeme kararının ardından çocuklar kimliklerine kavuşabilecekler. Yaşları 10 ile 18 arasında değişen çocuklar için ise haklarında araştırma yapılıp, cinayet ve terör eylemlerinde yer almadıklarının ya da DEAŞ saflarına katılmadıklarının doğrulanması gerekiyor. Bu durumda yaklaşık 20 çocuğun olduğu ve küçük yaşlarda aile üyeleri veya akrabaları ile çatışma bölgelerine gittikleri tahmin ediliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya