Sudan Başbakanı'nın ABD ziyaretindeki yoğun programı

Sudan Başbakanı'nın ABD ziyaretindeki yoğun programı

Salı, 3 Aralık, 2019 - 10:15
Washington/Şarku’l Avsat

Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk, ABD’deki temaslarını sürdürüyor. Kaynaklara göre, Sudan Başbakanı,  ABD Dışişleri Bakanı, Hazine Bakanı, Savunma Bakanı, İstihbarat Başkanı, Kongre liderleri ve diğer ABD’li yetkililer ile görüşmeler gerçekleştirmesi bekleniyor.

Kaynaklardan edinilen bilgilere göre yaptırımların kaldırılması konusunu gözden geçirmek için Dünya Bankası Başkanı ve Uluslararası Para Fonu (IMF) İcra Direktörü ile de görüşmenin yanı sıra, ABD’deki Sudan topluluklarıyla da bir araya gelecek.

Hamduk'a Washington ziyaretinde dışişleri, adalet, savunma ve spor bakanları eşlik ediyor. Sudan Başbakanı Washington’da bulunan Dulles Uluslararası Havaalanı’nda ABD’nin Sudan Özel Elçisi Donald Booth, Sudan’ın Washington Büyükelçisi Ömer Muhammed’in yanı sıra çok sayıda ABD’li ve Sudanlı yetkililer tarafından karşılandı.

Sudan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Hamduk’un ülkesinin adının terörü destekleyen devletler listesinden çıkarılması kapsamında ABD’ye ziyaret gerçekleştirdiğini söyledi. El Arabiyya kanalına açıklamalar yapan Sözcü, Sudan Başbakanı’nın ABD ziyareti sırasında, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmeyi umduğunu aktardı.

Sudan Başbakanı geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, ülkesini terörü destekleyen devletler listesinden çıkarmanın, geçici hükümetin karşı karşıya kaldığı en büyük zorluklardan biri olduğuna dikkati çekti. Hamduk açıklamasında, bu konuyu ele almak için uzun bir yol kat ettiklerini belirterek, olumlu ve tatmin edici sonuçlara ulaşacaklarını söyledi.

ABD’nin Afrika İşleri Devlet Sekreter Yardımcısı Tibor P. Nagy, ABD’nin Sudan hükümeti  özel bir ortaklığı olmadığını ancak şuan bir ortak durumun olduğuna değinerek, Sudan’ın adını terörü destekleyen devletler listesinden çıkarmanın prosedürlere tabi olan bir işlem olduğuna işaret etti.

ABD, 1993 yılında Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından soykırımla suçlanan Beşir’in yönetimi sırasında Sudan’ı terörü destekleyen ülkeler listesine almıştı. Geçtiğimiz Eylül ayında ABD’ye ziyaret gerçekleştiren Hamduk, New York’ta gerçekleşen BM 74. Genel Kurul Toplantısı’na katıldı. ABD yönetimi, Sudan’ın adını terörü destekleyen devletler listesinden çıkarmanın Sudan’daki geçici hükümetinin insan hakları ve ifade özgürlüğü konusunda ki politikasına bağlı olduğunu dile getirmişti.
ABD- Sudan ilişkileri

Gözlemciler, birçok sorunun Hartum ve Washington arasındaki ilişkilerin özellikle terörle mücadele alanında engeller olması sebebi ile tam olarak normalleşemeyeceğini öngörüyor.

ABD’li yetkililer, Sudan’ı terörü destekleyen devletler listesinden çıkarma konusunun zaman meselesi olduğunu düşünürken, analistler ise, ABD’nin şuan uyguladığı ‘bekle ve gör’ politikasından ziyade Sudan’a daha büyük adımlar atılması gerektiğini söylüyor. Uzmanlar, Washington’un Sudan’ın terörü destekleyen ülkelerden listesinden çıkararak, geçici hükümet ile bu ülkeyi demokratikleşmeye teşvik etmek gerektiğini savunuyor.
Gündem konularından biride Nahda Barajı

Kaynaklar, Sudan Başbakanı’nın ABD’ye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Güney Sudan’daki gergin durum, ABD’nin çatışma alanında siyasi partilerle olan güçlü ilişkileri sebebiyle Sudan’ın Güney Sudan’a barış ve istikrar getirme konusunda oynayacağı roldeki konumu gibi konuların masaya yatırılacağını iddia etti. Görüşmelerde ayrıca Nahda Barajı ve Nil suyunun paylaşılması gibi konuların da ele alınması bekleniyor. ABD yakın bir zamanda Mısır, Sudan ve Etiyopya arasında Nahda Barajı’nın tamamlanmasına ilişkin bir çaba başlattı. ABD Başkanı Donald Trump, bu konuya ilişkin bahsi geçen üç ülkenin Dışişleri Bakanları ile Beyaz Saray’da bir araya geldi.


Editörün Seçimi

Multimedya