Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir Ulusal Kurtuluş Cephesi, seçimlerde Meyhubi’yi destekleyecek

Cezayir Ulusal Kurtuluş Cephesi, seçimlerde Meyhubi’yi destekleyecek

Cumartesi, 7 Aralık, 2019 - 14:30
Cezayir cumhurbaşkanlığı seçimleri adayı İzzeddin Meyhubi (Getty)
İstanbul/Şarku’l Avsat

Atıf Katadre

Cezayir Ulusal Kurtuluş Cephesi (FLN), gelecek Pazar günü seçim kampanyasının yasal döneminin bitimi öncesinde cumhurbaşkanlığı seçimleri adayı İzzeddin Meyhubi’ye yönelik olası desteğin sonuçlarını ele almak üzere bazı siyasi büro üyelerini içeren kapalı bir toplantı düzenledi. Pozisyonlarını henüz ilan etmeyen FLN’nin önde gelen liderleri, ikinci tura geçmesi halinde Meyhubi’yi açık şekilde destekleyecekleri eğilimine sahip.

Independenet Arabia’dan Atıf Katadre’nin edindiği bilgilere göre, Perşembe günü düzenlenen toplantıda FLN, pozisyonunu açıklamayı gelecek haftaya, yani seçim kampanyasının sona ereceği ve seçim sessizliğinin başlayacağı haftaya ertelemeyi tercih etti. Bu seçenek hususunda ise bazı çevrelerde çekinceler bulunuyor ve partide (sorumlulukları olmayan, ancak büyük etkilere sahip) “şahinler” olarak bilinen kesimler arasında da anlaşmazlık yaşanıyor.
Sıddıki ve Meyhubi görüşmesi

FLN Genel Sekreteri Ali Sıddıki, partinin kendisini destekleme olasılığını görüşmek üzere geçtiğimiz Salı akşamı İzzeddin Meyhubi ile bir araya geldi. Meyhubi’nin seçim kampanyası merkezinde yapılan görüşme, Cezayir’deki yabancı elçilerle gerçekleştirdiği toplantıların hemen ardından düzenlendi.

Görüşme, yaklaşık iki saat sürdü. Meyhubi, toplantı sırasında çoğunlukla, FLN açısından üst düzey bir role sahip olması şartıyla eski cumhurbaşkanlığı ittifakına benzer olan “Ulusal Kutup” girişimini ele aldı. Ancak Sıddıki, Meyhubi ile seçimlerin kazanılması halinde FLN’nin, Ulusal Meclis’in ve diğer seçilmiş meclislerin feshini önleme konusunu müzakere etti. FLN, meclis sandalyelerinin çoğunluğunu elinde bulunduruyor ve anayasal açıdan hükümetten sorumlu.

Kaynaklar da toplantının, Meyhubi’ye destek verilmesiyle sonuçlandığını, özellikle de FLN liderliğinin çeşitli gerçeklere ve koşullara dayanarak bu yolda karar verdiğini ifade etti.

Ali Sıddıki ise, “FLN, iki taraf arasında birçok anlaşma noktası göz önüne alındığında diğer adaylara kıyasla şansı daha çok olan Meyhubi’yi desteklemeye yöneldi” ifadelerini kullandı. Sıddıki, Meyhubi’nin destek talep etmek üzere partinin kapısını çaldığına da dikkati çekti.

FLN Genel Sekreteri, “Parti; ülkenin yüksek çıkarlarını, partinin koşullarını ve yaşanan durumu göz önünde bulundurarak, aday sunmadan gelecek kazanımlara katılmaya karar verdi” dedi.

Partisinin, partizan bir adayı desteklemekte sıkıntı görmediğini söyleyen Sıddıki, “FLN, ülkenin yüksek çıkarlarına bağlıdır ve dar parti çıkarlarıyla ilgilenmez” dedi.
Merkez Komite’nin çekincesi

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için ön aday seçimi, parti içindeki anlaşmazlıkları artırdı. Çok sayıda üst düzey yetkili, partinin bu husustaki tavrını belirleme yetkisine sahip olması dolayısıyla konuyu ele almak üzere Merkez Komite’ye olağanüstü toplanma çağrısı yaptı.

FLN’de Ulusal Meclis üyesi Mahmud Kaysari, “Siyasi büronun Meyhubi’yi destekleme kararı, partinin sorunlarının başlangıcı oldu. Çünkü siyasi büro, esasen Merkez Komite’ye danışmadı. Meyhubi, prensipte FLN’nin ilkeleri ile tutarsız fikirlere sahip” dedi.

Cezayir basını ise Meyhubi tarafından temsil edilen Demokratik Ulusal Birlik’i, FLN’nin rakibi olarak nitelendirerek, 2003 yılından 9 ay önce halk hareketinin baskısı altında istifa edene kadar yönetimde olan eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika lehine bir cumhurbaşkanlığı ittifakına katılmaları halinde, ortaya koyacakları “entrikaların” boyutuna dikkati çekti.

FLN’den kaynaklar, siyasi büro üyeleri tarafından, 2015 konferansından önce partiye katılan aday Abdulmecid Tebbun’a oy verilmesi için yürütülen başarısız bir girişim ortaya koyulduğunu söyledi. Kaynaklar, ancak pragmatiklerden oluşan bir grubun, beyaz ipliği siyah iplikten çekmeyi ve seçimler için nihai bir pozisyon almadan önce ikinci tura gidilmesi ihtimalini tercih ettiğini vurguladı.
Tebbun’un sıkıntısı derinleşiyor

FLN’nin siyasi bürosu, Meyhubi’ye yönelik tavır hususunda bir araya gelirken, Cezayir’in resmi bir televizyon kanalı da geçen perşembe günü “acil” haber başlığıyla, Sidi Muhammed Mahkemesi başsavcısının, FLN içerisinde Meyhubi’nin doğrudan rakibi olan Abdulmecid Tebbun’un oğlu Halid Tebbun’u çağırdığını duyurdu. 


Editörün Seçimi

Multimedya