Kuzey Kore: ABD'nin nükleer anlaşma konusunda sunacak hiç bir şeyi yok

Kuzey Kore: ABD'nin nükleer anlaşma konusunda sunacak hiç bir şeyi yok

Cuma, 13 Aralık, 2019 - 09:45
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve ABD Başkanı Donald Trump (AP)
Pyongyang/Şarku’l Avsat

ABD’nin Kuzey Kore ile anlaşmaya varmak için somut adımlar atmaya hazır olduğunu açıklamasının ardından, Pyongyang tarafından dün yapılan açıklamada, Washington’un, Kuzey Kore‘nin nükleer balistik füze programlarını terk etmesini amaçlayan görüşmelere yönelik ‘sunacak hiçbir şeyinin’ olmadığı aktarıldı.

Kuzey Kore, ABD'nin Pyongyang'ın balistik füze denemelerini görüşmek üzere Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısı düzenlenmesi çağrısına eleştiride bulunarak, bunun “Kuzey Kore’nin hangi yolu seçeceğine dair net bir karar vermesine yardımcı olacağı” anlamı taşıdığı ifade edildi.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA'da yer alan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü açıklamasında, ABD'nin sürekli diyalogdan bahsettiği ancak sunacak hiçbir şeyi bulunmadığının açık olduğu kaydedildi.

15 ülkeyi içeren BMGK’da, Kuzey Kore’nin nükleer denemelerinin yanı sıra uzun menzilli füze testlerinin devam edeceği konusunda endişeler dile getirildi. Kuzey Kore ve ABD, 2017 yılında nükleer silah denemelerini askıya almıştı.
ABD’den Kuzey Kore açıklaması

BM Güvenlik Konseyi'nin Aralık ayı dönem başkanı ve ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft, “Bu kapsamlı süreci devam ettirmeye, sürece paralel olarak harekete geçmeye, eş zamanlı olarak somut adımlar atmaya ve esneklik göstermeye hazırız. Ama bunu yalnız yapamayız. Kuzey Kore'nin bizimle çalışması için bu zorlu ama cesur kararı alması gerek” ifadelerini kullandı.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü açıklamasında, “ABD, toplantıda karşılıklı adımlar hakkında konuştu. Açıkladığımız gibi, kaybedecek hiçbir şeyimiz yok. ABD’nin seçtiği herhangi bir şeye karşılık olarak önlem almaya hazırız” dedi.

Kuzey Kore, ABD’nin tüm itirazlarına rağmen füze ve nükleer silah test etme hakkına sahip olduklarını açıkladı.

ABD'nin Kuzey Kore Özel Temsilcisi Stephen Biegun’un Güney Koreli yetkililerle görüşme gerçekleştirmesi için önümüzdeki hafta Seul’e gitmesi bekleniyor.
Çin’den BMGK’ya Kuzey Kore çağrısı

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Zhang Jun, dün yaptığı açıklamada, BMGK’nın Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımlarını hafifletmesi gerektiğini söyledi.

Kuzey Kore, “ABD’nin düşmanca politikasını” terk etmesi ve tek taraflı silahsızlanma taleplerinden başka bir şey sunması için yılsonuna kadar Washington’a süre verdiklerini açıklamıştı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ABD’nin yeni bir anlaşma teklif edip etmemesi halinde yeni bir yol seçmeye karar vereceğini söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya