Irak'ta Sistani'den siyasi gruplara hükümet eleştirisi

Irak'ta Sistani'den siyasi gruplara hükümet eleştirisi

Cumartesi, 25 Ocak, 2020 - 13:45
Bağdat’ta Mukteda es-Sadr’ın çağrısıyla ABD varlığına karşı düzenlenen ‘milyonluk gösteri’ (AP)
Bağdat/Hamza Mustafa

Irak’ta halk protestoları devam ederken, Iraklı Şiilerin en üst dini mercii Ali es-Sistani, hükümet kurulmasında yaşanan gecikme sebebiyle ‘siyasi grupları’ eleştirdi.

Sistani'nin Kerbela'daki Temsilcisi şeyh Ahmet es-Safi, dün cuma hutbesi sonrası dini mercinin mesajını okudu.

Safi, “Dini mercii (Sistani), Irak’ın egemenliği, siyasi kararlarının bağımsızlığı, toprak bütünlüğü ve halkın birliğine karşı saygı duyulması gerektiği hususundaki ilkeli tutumunu vurgulamaktadır. Dini mercii hangi taraf olursa olsun hiçbir bahane altında bu ulusal ilkelere zarar vermesini kesin bir şekilde reddetmektedir” dedi.

Safi, vatandaşların barışçıl yolları izlemek şartıyla ifade özgürlüğüne sahip olduğunu belirterek, Sistani’nin halk istediği sürece ciddi reformların yapılması gerektiğine vurgu yaptığını söyledi.

Safi, konuşmasının devamında, “Sistani bir kez daha tüm Iraklı gruplara, bu zor süreçte ülkelerini çevreleyen tehlikenin boyutunun farkına varma ve Irak halkının şimdi ve gelecekteki çıkarlarını göz önünde bulundurarak, önemli meseleler ve karşılaştıkları kritik sorunlar konusunda bir araya gelmeleri çağrısında bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, dünkü ‘milyonluk gösteriler’ sırasında yabancı güçlerin varlığına karşı nasıl hareket edileceği konusunda bir yol haritası sunarken, Haşdi Şabi’nin savunma ve içişleri bakanlıklarıyla birleştirilmesi önerisinde bulundu. Sadr, aksi durumda ise Haşdi Şabi’nin güvenlik güçlerinin bir parçası olması nedeniyle Silahlı Kuvvetler Genel Komutanı’nın (Başbakan) kararlarına uymak zorunda olduğunu belirtti.

Bağdat’ta düzenlenen gösteriler sırasında kalabalıklara hitaben mesajı okunan Sadr, Irak topraklarındaki bütün Amerikan üslerinin kapatılması, bütün yabancı güçlerin çıkarılması, ABD güvenlik şirketlerine ait merkezlerin kapatılması, Irak hava sahasının ABD uçaklarına kapatılması ve ABD ile imzalanan tüm güvenlik anlaşmalarının iptalini istedi.

Sadr ayrıca hükümetten ülkede bulunan yabancı misyon temsilciliklerini korumasını ve buralara saldıranların cezalandırılmasını talep etti.

Ulusal güvenlik uzmanı ve Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Dr. Hüseyin Allavi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Sayın Mukteda es-Sadr’ın vizyonu, devlet yönetiminin ciddi bir mesele olduğu siyasi yaklaşıma geri dönüş olarak değerlendirilmelidir. ABD, ülkedeki askeri danışmanların varlığını azaltmaya hazır ancak yeni bir hükümetle anlaşma yapmak istiyor” dedi.

Allavi, Haşdi Şabi’nin savunma ve içişleri bakanlıklarıyla birleştirilmesi önerisiyle ilgili olarak, “Bu mesele 237 numaralı kararnamede yer alan çalışmaların tamamlanmasına bağlı. Çünkü ortada bir parlamento kararı var. Ancak yine de silahların devlet elinde toplanması, silahlı grupların lağvedilmesi veya orduya entegre edilmesi konusunda kapsamlı bir siyasi uzlaşma gerekiyor” dedi.

Irak Türkmen Cephesi Başkan Yardımcısı Hasan Turan, Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, Sistani’nin hükümetin kurulmasının gecikmesinden dolayı eleştirilerde bulunması ve siyasi gruplara birlikte çalışma çağrısını değerlendirdi.

Eski Kerkük Milletvekili Turan, “Karşı karşıya olduğumuz sorun, önümüzde Irak’ı krizden çıkaracak ortak bir vizyondan yoksun, kendi arasında bölünmüş ve olayları iyi okuyamayan bir siyasi elitin olmasıdır. Halihazırda talep edilen şudur: Bir an önce başbakanın belirlemek ve erken seçimlere gitmek. Bu ikisi acil ve duygusal kararlardan uzak bir şekilde ülkenin sorunları için gerçek bir çözümdür” diye konuştu.

 


Editörün Seçimi

Multimedya