Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mukteda es-Sadr'dan milyonluk gösteri tehdidi

Mukteda es-Sadr'dan milyonluk gösteri tehdidi

Cumartesi, 22 Şubat, 2020 - 15:00
Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr (AFP)
Bağdat/Şarku’l Avsat

Irak’taki Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, bugün yaptığı açıklamada, önümüzdeki Pazartesi günü Irak Parlamentosu’nda yapılacak oturumda, hükümetin oluşumunun desteklenmemesi halinde Yeşil Bölge’de milyonlarca insanın katılacağı oturma eylemi başlatacaklarını söyledi.

Konuyla ilgili Twitter hesabından yapılan açıklamada, parlamento oturumunun bu hafta gerçekleşmemesi veya Irak halkı ile Şii otoritenin taleplerine yer veren bir hükümetin desteklenmemesi halinde, milyonlarca kişiyi sokağa dökeceklerini ve Yeşil Bölge’de oturma eylemi başlatacaklarını söyledi.

Bakanlıkların kota dışında oluşturulmasıyla ilgili parlamentoda yapılacak oylamayı beklediklerini söyleyen Sadr, ilk görevin erken ve adil seçimler için tarih belirlenmesi olduğunu vurguladı.

Irak Parlamentosu’nun önümüzdeki Pazartesi günü hükümet kurmakla görevlendirilen Muhammed Allavi’nin oluşturduğu kabinesine güvenoyu vermesi bekleniyor.

Müstakbel Başbakanı Allavi, daha önce, yeni hükümete güven oyu verilmesi için olağanüstü oturum düzenleneme çağrısında bulunmuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya