Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak’ta ilk koronavirüs vakası tespit edildi

Irak’ta ilk koronavirüs vakası tespit edildi

Pazartesi, 24 Şubat, 2020 - 14:00
Bir sağlık görevlisi Basra'da Iraklı bir kadının ateşini ölçüyor (AP)
Necef/Şarku'l Avsat

Iraklı yetkililer, Bağdat'ın güneyindeki Necef şehrinde İran ile sınırları kapatma kararından önce ülkeye giriş yapan bir İranlıda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının tespit edildiğini açıkladı.

Necef İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, birkaç gün önce Irak'a giriş yapan bir İranlıda koronavirüs tespit edildiği ve söz konusu kişinin karantinaya alındığı bildirildi.

Söz konusu açıklamada, öğrenci olan İranlının, Irak Kriz Masası'nın İranlılara getirdiği giriş yasağı kararından önce ülkeye geldiği ifade edildi.

Irak Sağlık Bakanlığı ise uluslararası sağlık yönetmeliklerine göre salgınla başa çıkmak için gerekli tüm önlemlerin alındığını bildirdi.

Irak, İran’ın Kum şehrinde koronavirüs nedeniyle ölümlerin görülmesinin ardından geçtiğimiz Perşembe günü İran ile sınırların kapatılması kararı aldı.

Irak Havayolları, bir sonraki duyuruya kadar İran'a uçuşları askıya alırken, İran uçaklarının Bağdat Havaalanı’na inişlerinin engellenip engellenmeyeceği henüz belli değil.

Irak İçişleri Bakanlığı, Irak'a giriş yapmak isteyen İran vatandaşlarına yeni bir duyuruya kadar vize verilmeyeceğini açıkladı.

Iraklı aktivistler Twitter üzerinden ‘sınırları kapayın’ etiketi ile yetkililere çağrıda bulundu.

Her yıl milyonlarca İranlı, ülke için dini turizm alanında büyük bir gelir sağlayan Irak'taki Şiilerin kutsal yerlerini ziyaret ediyor.

Iraklı yetkililer, bu ay başında salgın korkusuyla Çinli işçilerin petrol şirketlerine girmesini de engellemişti.


İran’da korona virüsü vakası 64’e yükseldi

İran Sağlık Bakanlığı, ülkedeki kesinleşmiş korona virüsü vakasının 64’e yükseldiğini bildirdi.

İran Sağlık Bakanlığı İletişim ve Halkla İlişkiler Birimi Başkanı Kiyanuş Cihanpur, korona virüsünden ölen ve onaylanmış vakalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cihanpur, “Bugün öğleden sonra verilen rakamlara göre 8’i Kum şehri, 1’i Hamedan, 3’ü Tahran, 2’si Merkezi, 2’si İsfahan ve diğer 2’si ise Gilan’da olmak üzere toplam 18 yeni korona virüs vakası tespit edilmiş ve bunlardan 4’ü hayatını kaybetmiştir” dedi.

Cihanpur, ”Rakamlara göre toplam ölü sayısı 12, onaylanmış vaka sayısı ise 64’e yükselmiştir” şeklinde konuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya